konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Witam
Firma (jednoosobowa) zmnieniłą siedzibę.
Teraz zamiast adresu zameldowania jest siedziba główna,( wcześniej ta rubryka była pusta)
Adres wykonywania działalność jest ten sam

Czy muszę zmieniać dane dla Vatu-R, tym bardziej ze zmienił się też Urząd skarbowy ? Jakie koszty ?

Faktury zakupu teraz będą wystwiane z adresem siedziby ? Czy z adresem zameldowania właściciela ?
A czy wcześniej jak faktury zakupu były wystawiane na adres wykonywania działalność to było dobrze ?

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Czyżby pytanie było za trudne czy też za banalne ?

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Dane musisz zgłosic jak najszybciej do US na druku NIP-1. Koszy żadne - ewentualnie trzeba opłacic załączniki typu wpis do rejestru przedsiebiorców itp.
Na fakturach musi byc adres pod jakim jest siedziba firmy.
A wczesniej powinien być adres zameldowania na fakturach.

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Problem w tym, że formularz rejestracyjny VAT-R, który stanowi podstawię wpisu podatnika do rejestru podatników VAT wymaga, aby w części B.2. umieścić właśnie adres zamieszkania. Nie ma natomiast pozycji, w której wpisać należy adres, pod którym podatnik będący osobą fizyczną prowadzi działalność gospodarczą.
Niestety organy podatkowe uznają, iż można na fakturze podać miejsce prowadzenia działalności, jednak błędem byłoby podanie wyłącznie takiego adresu, bez jednoczesnego wskazania miejsca zamieszkania podatnika (np. interpretacja Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2006 r., nr 1432/PP/P/440-167/14a/06/DB).
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Zasadą jest, że jeśli podatnik zmienia miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu to z reguły wiąze się to ze zmianą Urzędu Skarbowego. W takim przypadku składa się zarówno NIP-1 jak i VAT-R. Na fakturach należy umieszczać adres siedziby. Co do opłaty za VAT-R to niestety należy ją wnieść.

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Nie dokońca zprecyzowałam jak to jest z osobami fizycznymi. Tu, najważniejsze jest miejsce zamieszkania a nie zameldowania. Najlepiej jeśli są to te same adresy, ale w praktyce nie zawsze tak jest. Jeśli miejsce prowadzenia działalności znajduje się jeszcze gdzie indziej - należy o tym zawiadomić właściwy US, a na fakturze umieszczać niestety dwa adresy.

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Ważny jest adres głównego miejsca wykonywania działalności (str. 2 EDG 1 - jeżeli było puste, to znaczy, że dane takie same jak w rubryce 8, czyli adres zamieszkania).

Nie ma znaczenia do podatku VAT adres zameldowania ani zamieszkania.

Agnieszko, można prosić o podstawę prawną obowiązku umieszczania na fakturze innego adresu, niż siedziby?Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 17.10.09 o godzinie 21:28

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Mariusz G.:

Nie ma znaczenia do podatku VAT adres zameldowania ani zamieszkania.

Chyba jednak ma znaczenie; np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 maja 2009 r., nr ILPP2/443-258/09-2/ISN:

"(...) Biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż pomimo braku precyzyjnego sformułowania w przepisach jaki adres (miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności) podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R, tj. w przypadku osób fizycznych powinien to być adres zamieszkania.

Należy jednak zauważyć, że powołany powyżej § 5 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 212, poz. 1337), określa minimalny zakres danych, jakie powinna zawierać faktura i nie nakłada ograniczeń w sprawie umieszczania dodatkowych danych identyfikujących dostawców, nabywców, czy też towarów. Tym samym umieszczenie na fakturze oprócz adresu zamieszkania także adresu prowadzenia działalności nie będzie błędem. (…)”Dariusz Kuroczka edytował(a) ten post dnia 17.10.09 o godzinie 22:21

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Ustawa o podatku od towarów i usług:


Art. 3.
1. Właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.


Czyli gdy ktoś mieszka i jest zameldowany gdzie indziej, niż prowadzi działalność (z praktyki warszawskiego biura rachunkowego dosyć częsta sytuacja) miałby składać VAT-R do urzędu, pod który nie podlega? Chyba coś istotnego z tej indywidualnej interpretacji wyciąłeś, a nie mogę jej znaleźć (czyżby podlegało pod wyjątki w ust. 2-5?).

konto usunięte

Temat: Vat-R, zmiana adresu, faktury

Ale zauważ, że ja nie wypowiadałem się nt właściwości miejscowej NUS.
Pozdrawiam

Ps. Myślisz, że chciałem kogoś wprowadzić w błąd albo ,w odróżnieniu od Ciebie, nie rozumiem tekstu pisanego - nic istotnego nie wyciąłem, a to co wkleiłem jest, w mojej ocenie, jednoznaczne.
Mimo to wklejam to co teraz zdołałem znaleźć:

Z wyjaśnienia Izby Skarbowej

„(…) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i posiada numer identyfikacji podatkowej dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zainteresowany rozpoczynając działalność gospodarczą zgłosił adres zamieszkania jako adres jej prowadzenia. W 2007 r. Wnioskodawca przeniósł swoją firmę na inną ulicę w tej samej miejscowości. Wystawiając faktury VAT swoim kontrahentom (unijnym i polskim), wskazuje w nich adres siedziby firmy. Problem Zainteresowanego polega na tym, iż nikt z zagranicy w swoim departamencie podatkowym nie zidentyfikuje go w sposób poprawny, bowiem w polskim odpowiedniku tegoż departamentu nie ma takiego podmiotu. Nadal istnieje tylko z imienia i nazwiska oraz starego adresu.

Biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż pomimo braku precyzyjnego sformułowania w przepisach jaki adres (miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności) podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R, tj. w przypadku osób fizycznych powinien to być adres zamieszkania.

Należy jednak zauważyć, że powołany powyżej § 5 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 212, poz. 1337), określa minimalny zakres danych, jakie powinna zawierać faktura i nie nakłada ograniczeń w sprawie umieszczania dodatkowych danych identyfikujących dostawców, nabywców, czy też towarów. Tym samym umieszczenie na fakturze oprócz adresu zamieszkania także adresu prowadzenia działalności nie będzie błędem. (…)”

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 maja 2009 r., nr ILPP2/443-258/09-2/ISNDariusz Kuroczka edytował(a) ten post dnia 18.10.09 o godzinie 13:39

Następna dyskusja:

zmiana kursu do vat




Wyślij zaproszenie do