Jan Zborowski

Jan Zborowski Kierownik Logistyki,
ProLog

Temat: Jak Wybrać ERP?

Szanowni Państwo,
W przyszłym roku jedna z firm jakiej świadczę usługi planuje wybrać nowy system ERP. Odpowiedzialność za nadzorowanie procesu wyboru takiego oprogramowania spadnie na mnie i chciałby dowiedzieć się jak mogę co jest ważne przy wyborze takiego systemu. Czy ktoś z Panstwa przechodził ostatnio taki proces?
Klaudiusz Ledwoch

Klaudiusz Ledwoch projektant, fotograf

Temat: Jak Wybrać ERP?

Jestem osobą która niedawno była w podobnej roli. Po wyborze poprowadziłem całe wdrożenie i kolejne które poszły/idą za tym pierwszym.

Temat jest rozległy i trudny. Swobodnie można by napisać książkę na temat pułapek jakie na Ciebie czekają.

Uwagi które mnie sie nasuwają (3 lata od rozpoczęcia wdrożenia) :

miej świadomość że większość kosztów to proces wdrażania
taniej jest naginać i reorganizować firmę i jej strukturę niż dokonywać modyfikacji systemu
każde odstępstwo od standardu to gwarancji przyszłych kłopotów i dodatkowych kosztów

dobrze wybrać rozwiązanie niezależne od platformy systemowej i łatwo skalowalne

do analizy zapisów licencji usiąść z doświadczonym prawnikiem - w praktyce te zapisy są istotniejsze niż umową wdrożeniowa

przy wyborze należy pamiętać że to związek na lata - i że po wdrożeniu to kupujący jest uzależniony od dostawcy systemu ERP

i najważniejsze - wybierz firmę dla której będziesz dużym klientem tak aby im na Tobie zależało ;)Klaudiusz Ledwoch edytował(a) ten post dnia 19.10.07 o godzinie 21:43
Piotr Stefanek

Piotr Stefanek Wdrożeniowiec

Temat: Jak Wybrać ERP?

Czynników jest wiele ale z tego co zauważyłem to ważne jest aby firma która decyduje się na wdrożenie systemu wiedziała czego od niego oczekuje a w zasadzie czego oczekują jej pracownicy.

Niestety często jest także zarząd podejmuje decyzję a przyszli użytkownicy niższego szczebla sami nie wiedzą czego chcą,
a najchętniej to by zostawili wszystko tak jak było bo są przyzwyczajeni do "starego sprawdzonego".

Już nawet nie liczę ile razy słyszałem że firma wdraża system
i wybierając moduły których chce używać bierze np. CRM nie rozumiejąc zupełnie idei modułu - wszyscy biorą to i my weźmiemy.

Dobrze jest też takie wdrożenie potraktować jako możliwość do przeglądu procesów w przedsiębiorstwie i zastanowić się nad zmianami.
Tutaj warto zaznaczyć że rzadko która firma wdrażająca oferuje takie usługi, zazwyczaj sprowadza się to do tego żeby odwzorować to co się dzieje w przedsiębiorstwie a często nawet nagiąć do systemu.

Zostało to już powiedziane ale powtórzę bo to ważne:
"przy wyborze należy pamiętać że to związek na lata - i że po wdrożeniu to kupujący jest uzależniony od dostawcy systemu ERP"
Wiąże się to z dostosowaniem do prawa (np. księgowość) oraz wszelkimi zmianami w przedsiębiorstwie np. zmiana systemu lub technologii produkcji itd.

Reszta uwag które mógłbym wymienić została już chyba wymieniona.

W sumie rzeczywiście książkę można by napisać.

Pozdrawiam
Jan Zborowski

Jan Zborowski Kierownik Logistyki,
ProLog

Temat: Jak Wybrać ERP?

Dziękuję Wam za wasze cenne uwagi.
Moja firma ma na celu wybrać system do zarządzania magazynem, aczkolwiek jest jeden warunek, system jaki wybierzemy ma docelowo funkcjionować w całej firmie we wszystkich działach. Jak wyglądają elementy integracji? Czy opłaca mi się zakupić tańszy system do magazynu dzisiaj, a za dwa lata kupić inny system do zarządzania firmą?
Klaudiusz Ledwoch

Klaudiusz Ledwoch projektant, fotograf

Temat: Jak Wybrać ERP?

musiałbyś podać więcej szczegółów - ale lepiej wybrać system który jest kompletny i dobierać do niego po czasie moduły niż integrować obce sobie rozwiązania

w ogóle nie powinieneś sie kierować cena "gołego" systemu - realny koszt wdrożenia będziesz w stanie podsumować po 2 latach, i będzie sie on miał nijak do ofert które teraz rozpatrujesz

skoncentruj się na wynegocjowaniu dobrych warunków współpracy - dobrej ceny za godzinę pracy programisty-wdrożeniowca, itd. - to kluczowy element ograniczający koszty utrzymania systemu

konto usunięte

Temat: Jak Wybrać ERP?

Potwierdzam słowa pana Klaudiusza. Borykam się właśnie z finalizacją wdrożenia. Zostały juz tylko prace "porządkowe". Proces jest długotrwały i pełen niespodzianek. Bardzo ważne jest dobre przygotowanie koncepcyjne i wysoki stopień pewności, że przyjęte założenia są ostateczne.
Przestrogi i porady dodatkowe:
Im więcej zmian pod klienta w oryginalnym systemie, tym większe prawdopodobieństwo, że nie wszystkie konsekwencje zmian zostały przewidziane.
Kadra odpowiedzialna za wdrożenie systemu na poszczególnych odcinkach winna być wcześniej wstępnie przeszkolona z zasad działania systemów klasy ERP.
W firmie powinien być przynajmniej jeden człowiek o odpowiednich kwalifikacjach do sprawowania nadzoru wdrożenia od strony technicznej (ze znajomością Oracle-a i SQL-a).
Wdrożenia nie robi się na czas tylko na efekt. Trzymając się harmonogramu wielokrotnie sprawdzajmy wszystkie warianty zdarzeń, jakie mogą wystąpić i reakcję systemu.
Wnioski z poszczególnych etapów wdrożenia powinny być spisywane i potwierdzane przez obie strony. Po kilku miesiącach ich lektura bywa bardzo ciekawa (np. dla twojego prawnika).
W temacie licencji - ważne jest to czy licencja opiewa na stanowisko podłączone do systemu czy na używany moduł. Różnica jest taka, że ze stanowiska można uruchomić kilka modułów na 1 licencji.
... I wiele innych bo to temat niemal bez końca.

Temat: Jak Wybrać ERP?

A czy te "meki" wdrozeniowe a pozniej uzytkowe sa warte świeczki? Czy rzeczywiscie taki system ulatwia prace czy wrecz przeciwnie - moze niektore procesy przyspiesza ale niestety pozostale znacznie modyfikuje a tym samym pogarsza ich funkcjonowanie? Bede wdzieczna za komentarz ;)
Klaudiusz Ledwoch

Klaudiusz Ledwoch projektant, fotograf

Temat: Jak Wybrać ERP?

Justyno >> to czy to ma sens zalezy od oczekliwan zarzadu-wlascicieli, jesli chca miec kontrole i informacje na temat procesow zachodzacych w firmie to sie to oplaca. W kategoriach ekonomicznych to sa duze koszty i trzeba czsu i checi zeby dzieki informacjom uzyskanym z systemu doprowadzic np do redukcji stanow magazynowych - czy przyspieszyc rotacje wyrobow i komponentow.

Osobiscie uwazam ze systemy takie zaspokajaja bardziej potrzebę kontroli niz dają wymierny efekt ekonomiczny (pisze o firmie ktora zatrudnia okolo 250 pracownikow w jednej lokalizacji)

W przypadku wiekszych firm i posiadajacych wiele lokalizacji system taki powinien znacznie latwiej i szybciej przyniesc jakis bonus ;)Klaudiusz Ledwoch edytował(a) ten post dnia 26.11.07 o godzinie 12:24
Marcin Sokołowski

Marcin Sokołowski Dyrektor Marketingu
IT/Telco/ICT

Temat: Jak Wybrać ERP?

Jan Zborowski:
Szanowni Państwo,
W przyszłym roku jedna z firm jakiej świadczę usługi planuje wybrać nowy system ERP. Odpowiedzialność za nadzorowanie procesu wyboru takiego oprogramowania spadnie na mnie i chciałby dowiedzieć się jak mogę co jest ważne przy wyborze takiego systemu. Czy ktoś z Panstwa przechodził ostatnio taki proces?

Witam,

Jestem przedstawicielem jednego z dostawców, także moja opinia na pewno jest troche subiektywna. Klienci, dla których wybór i wdrożenie systemu jest sprawą nową i trudna to nasz chleb powszedni. Zeby pomóc obu stronom i oszczędzić sobie czasu, wspolnie z tygodnikiem Computerworld zaczelismy inicjatywę, która ma zwrócic uwage na pewne kwestie i w obiektywny sposób wskazać kluczowe kryteria wyboru systemu. W tej chwili gotowe są dwa opracowania, kolejne wkrótce, ponizej zamieszczam linki:

1) http://erpstandard.pl/whitepapers/whitepaper.asp?id=393

2) http://erpstandard.pl/whitepapers/whitepaper.asp?id=408

Jesli macie Panstwo wiecej pytań - prosze o maila, postaram sie obiektywnie odpwoiedziec, lub skierować do kogoś zwiazanego z danym obszarem.
Katarzyna G.

Katarzyna G. profesor uczelni
nauk ekonomicznych w
dyscyplinie
zarządz...

Temat: Jak Wybrać ERP?

Dziwię się, że firma zamierza wdrożyć ERP jeśli chodzi jej o system magazynowy.. To tak jakby kupić browar, by napić się piwa lub kupić tort na 60 osób, by zjeść jeden kawałek.
Przepraszam za moją krytykę, ale nie warto wdrażać tak dużego systemu by działać na jego małym fragmencie. Koszty będą ogromne.
Warto też pamiętać, że implementacja standardowego systemu wymusza na firmie zmiany organizacyjne. Niekiedy bardzo niekorzystne. Usztywnia firmę. Oczywiście ułatwia przepływ informacji.
Może warto wpierw znaleźć bardziej dostosowane oprogramowanie do swoich potrzeb, a potem myśleć o czymś większym lub rozbudowywać to co mamy.

konto usunięte

Temat: Jak Wybrać ERP?

Z obserwacji i lektury wywnioskowałam (chociaż nie ukrywam, że brak mi praktyki w tym względzie), że większość problemów związanych z samym wyborem a później wdrożeniem systemu ma źródło... w ludziach. Brak kompetencji, najczęściej brak świadomości, nieumiejętność podejmowania decyzji, niewłaściwe postawy, kultura która nie sprzyja wprowadzaniu zmian, opór wobez mian lub po prostu niewłaściwa organizacja i zarządzanie projektem. Temat niezwykle złożony. Systemy są różne, małe i duże, drogie i tanie, lepsze i gorsze. To, który z nich będzie dla Was odpowiedni (najlepszy nie zawsze znaczy odpowiedni dla konkretnej firmy) zależy od tego, jakie stawiacie cele - ważne, żeby były konkretne i mierzalne (bo inaczej jak ocenisz, czy inwestycja w ogóle się opłaca, albo który system lepiej je zrealizuje), jakie dobierzecie wskaźniki, jakie macie metody działania i jakich ludzi. Każda inwestycja w biznesie (tak samo jak każda decyzja w życiu) powinna byc dokładnie rozważona (za i przeciw, co sprzyja, co może zaszkodzic, jakie nakłady a jakie korzyści, na ile działanie spójne z głównymi celami), poprzedzona dokładną analizą zachodzących procesów i analizą ekonomiczną. Być może wystarczy samo przeorganizowanie procesów. Oczywiście, że ERP to doskonałe narzędzie w zarządzaniu i optymalizowaniu działań firmy. Mogą w wielu kwestiach bardzo pomóc firmie w osiąganiu celów. Tyle tylko, że nie każdy potrafi z niego mądrze korzystać, a decydenci w sprawach inwestycji w IT traktują systemy ERP jak panaceum na wszelkie bolączki. ERP może pomóc, ale myślenia i kreatywności ludzi nie zastąpi, tak samo jak nie zrekompensuje luk kompetencyjnych zarządzających i pracowników liniowych...

Zdefiniuj cele, przeprowadź analizę i dopiero wtedy zastanów się, który system i czy w ogóle. A jak się zdecydujesz znajdź dobrego i ŚWIADOMEGO kierownika projektu.

Powodzenia.

konto usunięte

Temat: Jak Wybrać ERP?

Piotr Stefanek:
Czynników jest wiele ale z tego co zauważyłem to ważne jest aby firma która decyduje się na wdrożenie systemu wiedziała czego od niego oczekuje a w zasadzie czego oczekują jej pracownicy.

Niestety często jest także zarząd podejmuje decyzję a przyszli użytkownicy niższego szczebla sami nie wiedzą czego chcą,
a najchętniej to by zostawili wszystko tak jak było bo są przyzwyczajeni do "starego sprawdzonego".

Już nawet nie liczę ile razy słyszałem że firma wdraża system
i wybierając moduły których chce używać bierze np. CRM nie rozumiejąc zupełnie idei modułu - wszyscy biorą to i my weźmiemy.

Dobrze jest też takie wdrożenie potraktować jako możliwość do przeglądu procesów w przedsiębiorstwie i zastanowić się nad zmianami.
Tutaj warto zaznaczyć że rzadko która firma wdrażająca oferuje takie usługi, zazwyczaj sprowadza się to do tego żeby odwzorować to co się dzieje w przedsiębiorstwie a często nawet nagiąć do systemu.

Zostało to już powiedziane ale powtórzę bo to ważne:
"przy wyborze należy pamiętać że to związek na lata - i że po wdrożeniu to kupujący jest uzależniony od dostawcy systemu ERP"
Wiąże się to z dostosowaniem do prawa (np. księgowość) oraz wszelkimi zmianami w przedsiębiorstwie np. zmiana systemu lub technologii produkcji itd.

Reszta uwag które mógłbym wymienić została już chyba wymieniona.

W sumie rzeczywiście książkę można by napisać.

Pozdrawiam

Oj, nie przesadzałabym z tym "związkiem na lata". Owszem - inwestowanie w drogi system po to tylko, żeby za chwilę zmienić go na całkowicie inny, jest całkowicie pozbawiony sensu (ale taka sytuacja swiadczyłaby tylko o tym, że ktoś, kto podjął decyzję zrobił to niewłaściwie, albo wdrożeniowiec położył projekt; najgorzej, jeśli jednocześnie i jedno i drugie). Zakup systemu to nie małżeństwo... (a i te czasem też się rozpadają).
Katarzyna G.

Katarzyna G. profesor uczelni
nauk ekonomicznych w
dyscyplinie
zarządz...

Temat: Jak Wybrać ERP?

Joanna Mazurczak:
Oj, nie przesadzałabym z tym "związkiem na lata". Owszem - inwestowanie w drogi system po to tylko, żeby za chwilę zmienić go na całkowicie inny, jest całkowicie pozbawiony sensu (ale taka sytuacja swiadczyłaby tylko o tym, że ktoś, kto podjął decyzję zrobił to niewłaściwie, albo wdrożeniowiec położył projekt; najgorzej, jeśli jednocześnie i jedno i drugie). Zakup systemu to nie małżeństwo... (a i te czasem też się rozpadają).

przedsiębiorstwo to nie małżeństwo. to odpowiedzialność za firmę, jej pracowników, a często też rodziny tych pracowników.
Tak lekkie podejście do inwestycji grubych pieniędzy jest moim zdaniem mało poważne.

System klasy ERP jest wpierw inwestycją na lata (dobre wdrożenie + wypełnienie systemu trwa często trzy i wiecej lat- jeśli mówimy o wersji kompleksowej a nie jakimś module), konkretnych efektów można się więc spodziewać po trzech i więcej

konto usunięte

Temat: Jak Wybrać ERP?

Katarzyna Grzybowska:
Joanna Mazurczak:
Oj, nie przesadzałabym z tym "związkiem na lata". Owszem - inwestowanie w drogi system po to tylko, żeby za chwilę zmienić go na całkowicie inny, jest całkowicie pozbawiony sensu (ale taka sytuacja swiadczyłaby tylko o tym, że ktoś, kto podjął decyzję zrobił to niewłaściwie, albo wdrożeniowiec położył projekt; najgorzej, jeśli jednocześnie i jedno i drugie). Zakup systemu to nie małżeństwo... (a i te czasem też się rozpadają).

przedsiębiorstwo to nie małżeństwo. to odpowiedzialność za firmę, jej pracowników, a często też rodziny tych pracowników.
Tak lekkie podejście do inwestycji grubych pieniędzy jest moim zdaniem mało poważne.

System klasy ERP jest wpierw inwestycją na lata (dobre wdrożenie + wypełnienie systemu trwa często trzy i wiecej lat- jeśli mówimy o wersji kompleksowej a nie jakimś module), konkretnych efektów można się więc spodziewać po trzech i więcej

Zgadzam się z panią w zupełności i mówiąc, że związek z dostawcą/producentem ERP to nie małżeństwo nie miałam na myśli bynajmniej lekkiego traktowania poważnej inwestycji. No i mówiłam o związku pomiędzy firmą która się decyduje na ERP a dostawcą/wdrozeniowcem a nie pomiędzy uczestnikami organizacji/przedsiębiorstwa....

A co do odpowiedzialności firmy za ludzi i ich rodziny - owszem, ale co ma piernik do wiatraka? Co ma wspólnego inwestycja w ERP z odpowiedzialnym społecznie biznesem?

Chyba źle mnie pani zrozumiała.
Katarzyna G.

Katarzyna G. profesor uczelni
nauk ekonomicznych w
dyscyplinie
zarządz...

Temat: Jak Wybrać ERP?

Joanna Mazurczak:
No i mówiłam o związku pomiędzy firmą która się decyduje na ERP a dostawcą/wdrozeniowcem a nie pomiędzy uczestnikami organizacji/przedsiębiorstwa....
Również mam na myśli kontakty z dostawcą systemu. I podkreślam, mam na myśli systemy implementowane na stanowiska, gdzie koszt jednej licencji na jedno stanowisko jest znaczny.
Nawiązując do powyższego, nie jesteśmy w stanie zerwać kontaktu z dostawcą oprogramowania. Dlaczego? bo systemy posiadają błędy i dziury.
Znam firmy,które po dwóch i więcej latach użytkowania systemu, muszą skorzystać z wiedzy konsultanta firmy dostarczającej system, bo "rozjechał się".

konto usunięte

Temat: Jak Wybrać ERP?

Jesli mi wolno coś dodać, to z pewnością najważniejszym elementem jest wiedza na temat istniejących procesów biznesowych w firmie, w której ma być wdrożony ERP.

Wiedza ta pozwoli na sprecyzowanie wymagań, punkt po punkcie. Wymagania zaś, gdy zostaną przedsatwione dostawcom, same nie jako "wybiorą" system.

Obok powyższego zawsze należy rozpoznać skalowalność, elestyczność na modyfikacje i dostosowanie do potrzeb, jak również to, jak będzie przebiegał proces upgradu systemu.

Ponadto, warto rozważyć instalację w kilku tzw. instancjach systemu, gdzie jedna będzie stanowiła podstawę do dalszego rozwoju. Myślę tu o zbudowaniu śrdowiska deweloperskiego, testowego i produkcyjnego. Pojawia się przy tym pytanie, jak w pewny, niezawodny sposób przenosić rozwiązania zaprojektowane, przetestowane do środowiska produkcyjnego. System klasy ERP winien posiadac odpowiednie mechanizmy, pozwalajce na tego rodzaju praktykę.

Jeśli będę mógł jeszcze coś podpowiedzieć, prosze o pytania.
Pozdrawiam

Kzysztof Krawczyk
Krzysztof K.

Krzysztof K. Rzetelność przede
wszystkim

Temat: Jak Wybrać ERP?

KILKA WSTĘPNYCH UWAG W FAZIE PRZYGOTOWANIA DO WYBORU SYSTEMU INFORMATYCZNEGO

Kilka lat pracy na rzecz oferenta zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP, dały mi wiedzę z zakresu:

- samego systemu
- trybu jego oferowania
- rynku oferentów systemów
- zagrożeń dla potencjalnych użytkowników

Krokiem do sukcesu w procesie wyboru systemu jest uświadomienie sobie, że rozmowy z oferentami, to nic innego jak rodzaj testu psychologicznego – poznać szczerość i profesjonalizm dostawcy.

Dlatego w umiejętny sposób, poprzez różne formy zapytań, doprowadzać do uzyskania potwierdzeń albo zanegowania nas interesujących informacji przez samego oferenta.

Na przykład w ramach tabel –

„Aplikacja przetargowa dokument obcy” – generalnie tabela też w swoich częściach dostępna w Internecie, stosowana przez niektóre firmy konsultingowe, które w procesie oceniania oferentów – przekazują ją dostawcom do samodzielnego wypełnienia. Modelowana w zależności od potrzeb.

„Specyfikacja wymagań do systemu” – ma pewne, albo całkowite podobieństwo do tabeli wcześniej. Pozycje w jej treści też powinny być dostosowane do specyficznych oczekiwań – a to już Współpracownicy uczynią najlepiej.

„Pytania sektorowe” – tabela powinna być uzupełniana w trakcie rozmowy bezpośredniej, a potem konfrontowana z przesłanymi odpowiedziami.

RAMOWA OCENA DOSTAWCÓW

1. Pytania wstępne
Pewnie pytania tu zawarte Państwo już zadali, a jeżeli niektórych – nie – warto je zadać.
a. „Procent nieudanych wdrożeń” – nie ma 100% udanych wdrożeń, w tym miejscu oferent właśnie tak powinien odpowiedzieć. Pytanie jest z rodzaju tych podchwytliwych. Przy tym punkcie oferent – raczej – powinien opisać przypadki zdarzających się trudności, przyczyn niezadowolenia.
b. Struktura zatrudnienia.
Tu też jest pewna przewrotność. Z jednej strony dla przyszłego użytkownika ważne jest by zarówno w procesie wdrożenia – od etapu poznawania przedsiębiorstwa, poprzez proces wdrożenia i oddania

2. Wdrożenie

a. Pytanie o liczbę osób – też jest nieco przewrotne – jeżeli część z wdrożeniowców nie będzie brała udziału w całym procesie – w podtekście jest pytanie o spójność całego procesu.
b. W tej części – z punktu widzenia przyszłego użytkownika jest – określenie terminów (nawet przybliżonych – rozumiem, że ta rozmowa będzie prowadzona, gdy przedstawiciele oferenta zapoznali się ze specyfiką przedsiębiorstwa; wiem – precyzyjniejsze określenie terminów będzie przedstawione w fazie późniejszej ) i ustalenie etapów oraz zasad oddawania systemu do użytku oraz powiązania z tym systemu płatności za system. Sądzę, iż należy oczekiwać, wymagać okresu ochronnego – czyli – ostatnia płatność (sądzę nie mniejsza niż 1/3 wartości całości) powinna nastąpić po upływie np. 3 miesięcy od zakończenia procesu wdrożenia. W tym czasie zgłaszane wszelkie niedogodności, nieprawidłowości powinny być usuwane (wprowadzane korekty) na koszt oferenta.
c. Okres gwarancji – przyznać trzeba, że w tym wypadku to też jest pewna przewrotność, ale – Państwo oczekują niezawodności systemu, bo Państwo go wprowadzają nie po to, by jeszcze samodzielnie kontrolować poprawność jego pracy (między nami: zawsze trzeba zachować margines nieufności) – zatem, co jeżeli w wyniku pracy systemu, czy też pracy jego elementów dojdzie do np. (w skrajnym przypadku) blokady zakładu? Zatem chodzi o niezawodność pracy systemu i precyzyjnie określenie zakresu prac (już w czasie eksploatacji) wykonywanych na koszt oferenta i też konsekwencji, jeżeli z tego tytułu dochodzi do istotnych zakłóceń w pracy zakładu.
Czyli oczekiwana odpowiedź – gwarancja jest stała. Dlaczego? Oprogramowanie nie jest rzeczą materialnie się zużywającą, ale technologicznie ulegającą „zestarzeniu”, jednakże wprowadzane tzw. abgrade’y odmładzają system, więc system powinien stale być nowy.

Uwaga na marginesie: to też musi być uwzględnione w umowie – roszczenia.

Ba, zapewne oferent – co rok, albo co kilka lat wprowadza nowy wygląd zewnętrzny i do niego są wprowadzane nowe funkcje i tu pytanie – co wówczas? Czy zaistnieje konieczność kupowania nowej wersji? No, właśnie, jeżeli tak – co z elementami dedykowanymi, pisanymi do starej wersji?
Adam Z.

Adam Z. Specjalista ds.
systemów ERP

Temat: Jak Wybrać ERP?

To ja może dam tylko jedną małą radę:
najgorsze co można zrobić to oszczędzać na analizie przedwdrożeniowej, a niestety w Polsce najczęściej na tym szuka się oszczędności.
Krzysztof K.

Krzysztof K. Rzetelność przede
wszystkim

Temat: Jak Wybrać ERP?

a kto powinien ją wykonać? Dostawca systemu, czy firma doradcza?
Aneta Tomkiel

Aneta Tomkiel SAP Project Manager

Temat: Jak Wybrać ERP?

Oczywiście analizę powinna wykonać firma wdrażająca - jeśli mamy "bogaty" budżet można pokusić się o zewnetrzną firmę opiniującą analizę.

Z doświadczenie wiem również, że wew. kierownik projektu po stronie klienta sprawdza się dużo lepiej niż osoba zatrudniona z zewnątrz.Aneta Tomkiel edytował(a) ten post dnia 17.07.08 o godzinie 15:58



Wyślij zaproszenie do