Tomasz S.

Tomasz S. Ogarniacz

Temat: Załóż firmę w Anglii

Miłosz W.:
2 razy w roku to chyba przepisy po prostu tak mówią, na Asbiro w Londynie też to padło :o)

No właśnie w wielu miejscach znalazłem, że 2 razy ale nie mogę doszukać się wskazania konkretnego przepisu który by to potwierdzał. Przynajmniej w "polskiej" części internetu.

A co będzie jeżeli mam spółkę LTD, zawieram bezterminową umowę o świadczenie jakichś tam usług i nic się w tym temacie nie zmienia. Po co w takim razie jeździć do UK na posiedzenie zarządu, skoro nie trzeba podejmować żadnych uchwał.

Tak jak mówię - wartościowego wytłumaczenia tego tematu nie znalazłem.

Pzdr

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

No właśnie trzeba, że pewnie by coś tam klepnąć oficjalnie.

A ktoś tu pisał jak udowodnisz - no dajesz bilet czy coś, jakby US marudził : )
Zawsze da się udowodnić... i do tego sprawozdanie z posiedzenia ; )
Mira Jedrzej

Mira Jedrzej Middlesex University

Temat: Załóż firmę w Anglii

Maciej M.:
Aleksandra G.:
Czyli można to załatwic bez pośredników, ale czy pracując w Polsce można być zarejestrowanym jako self-employed?
Krzysztof Dargiewicz:
Dobrze wiedzieć, bo zarejestrowałem się jako self-employed jakis miesiąc temu i lada dzień dostanę swój UTR number :)

Oczywiście, że tak, tyle że potrzebujesz jakiś adres w UK, który podajesz w trakcie rejestracji.

A co z National Insurance Number?
Slyszalam ze trzeba sie zglosic osobiscie!
Stachu B

Stachu B Informatyk

Temat: Załóż firmę w Anglii

Przeczytałem cały wątek i kilka blogów na temat. Z jednej strony wiele się dowiedziałem, z drugiej jestem skołowany. Większość rozwiązań na pierwszy rzut oka wygląda na karkołomną interpretację przepisów i pakiet zaproszeniowy do kontroli przez różne urzędy, szczególnie, w czasach, gdy politycy zapowiadają, że będą się przyglądać firmom zagranicznym w Polsce.

Czy ktoś byłby w stanie polecić rzetelną firmę zajmującą się rejestracją i prowadzeniem księgowości zarówno spółki LTD, jak i oddziału w Polsce? Nie zależy mi na optymalizacji ZUS za wszelką cenę, chcę mieć po prostu spokój, większość rozliczeń w przyjaznym brytyjskim systemie, jasną sytuację, a najlepiej biuro rachunkowe, które mogę w razie czego odwiedzić i uzyskać w nim osobistą konsultację.
Artur D.

Artur D. masażer

Temat: Załóż firmę w Anglii

Pytanie dotyczące NINo. Numer mam przydzielony, przyszedł pocztą, ale nie przyszły mi informacje o wysokości składki i numerze konta. Czy mam czekać na info ze strony urzędu, czy zgłosić się do nich?
Online założyłem firmę jako self employed. Czekam od kwietnia

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam,

Mam gorącą prośbę. Czy ktoś może polecić mi firmę, która pomaga przejść przez cały proces rejestracyjny firmy w UK? Chodzi mi o kogoś kto korzystał lub słyszał od ludzi korzystających z usług takiej firmy i mających z tą firmą dobre doświadczenia. Z tego co się orientowałem jest cała masa niepochlebnych informacji na temat niektórych i właśnie przed takimi chciałbym się uchować.

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam wszystkich,

Chciałbym pracować w UK na kontraktach w IT, dlatego będę potrzebował spółki Limited.

Szczerze mówiąc to nie zdecydowałem się jeszcze gdzie będzie mój "ośrodek życiowy". Pod pewnym względem zależy to od tego co będzie bardziej korzystne.

W przypadku rezydencji w UK sytuacja jest jasna. Pensja dla dyrektora 8K rocznie, jakaś pensja dla żony członka zarządu za papierkologie itp , dywidendy dla nas oboje w sensownych limiach, IPSE i może uda się uniknąć >20% podatków.

Ciekawi mnie natomiast jakby to zorganizować gdybym zadecydował o pozostawieniu polskiej rezydencji. Zakładając że w UK pracowałbym 6-9mcy w roku (delegacje?), czy np. poniższy scenariusz ma jakis sens?

byłby dwie spółki:
1. Spółka Z.o.o. lub komandytowa (lub ???) w Polsce
2. Spółka limited w UK (prawdopodobnie oddział Polskiej spółki)

Spółka UK:
- podpisuje kontrakty z klientami w UK
- zleca pracę spółce w PL i płaci jej za zlecenia
- zostaje jej niewiele i placi tylko pensje dyrektora (zakladając że jest przejrzysta możliwość zapłacenia od tego podatku w UK i wykorzystania kwoty wolnej mojej/małonki)

Spółka PL:
- zatrudnia mnie na małej pensji
- deleguje mnie do pracy w spółceUK
- wypłaca dietę
- wynajmuje mieszkanie w UK (zapewne, może to też robić spółka w UK)
- wypłaca ew. kilometrówkę / płaci za bilety lotnicze, metro
- chciałbym również amortyzować jakiś samochód

Jak widać cały dochód wytransferowany zostałby do Polski, problemem jesty tylko uniknięcie podwójnego opodatkowania CIT & PIT. Wydaje się że spółka komandytowa na to pozwala. Rozliczanie wg skali raczej będzie słabe mimo rozliczania z małżonką, raczej podatek liniowy.

Czy to co piszę ma jakiś sens?
Czy kwestie związane z VATem mogą być tutaj jakimś problemem?
Jak Wy to robicie będąc w takiej sytuacji (w końcu to forum freelancerów :) ?Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.09.15 o godzinie 22:50

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Self-employment w UK i tyle... a w PL to raczej oddział trzeba założyć.
6-9 miesięcy, jeśli będziesz zbierał kwity, coś tam wynajmiesz, itp. to spoko przejdzie na SE.

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Miłosz,

W UK muszę mieć Ltd ponieważ to jest standard wśród kontraktorów.

Natomiast podsunąłeś mi pomysł, otóż DG (samozatrudnienie) w Polsce na podatku liniowym. Wygląda na to że należałaby mi się dieta, wynajem, koszty podróży, mógłbym amortyzować samochód.

Problematyczne będą tylko zwroty VAT od kosztów jeżeli nie będę miał innych klientów z PL.

DziękiTen post został edytowany przez Autora dnia 20.09.15 o godzinie 21:48
Ewelina Kwolek

Ewelina Kwolek Fizjoterapeutka,
Gabinet Masażu i
Rehabilitacji
Ewelina K...

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam,

Chciałabym nawiązać jeszcze raz do opcji przeniesienia firmy do UK.
Chce wymeldować siebie i swoją formę z Polski, zameldować sie w UK i tam założyć działanośc z racji tego ze bede mieć jeszcze klientów Polsce to czy bede mogła świadczyć usługi pomiędzy tymi dwoma krajami, a rozliczać sie w UK ?

Temat: Załóż firmę w Anglii

Firma Drozd.biz zajmuje się profesjonalnym doradztwem oraz rejestracją spółek w Wielkiej Brytanii. Możesz poczytać więcej na ich stronie. Tam opisano wszystkie korzyści wynikające z tej rejestracji. Naprawdę warto.
Szymon W.

Szymon W. właściciel, Milvus

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam
Prowadzę od kilku lat działalność w Polsce. Mierzwi mnie ZUS i niski próg podatkowy. Sporo czytałem na temat przeniesienia firmy do Anglii i Niemiec. Po prostu nie chciałbym płacić ZUS, mieć wyższy próg podatkowy i próg VAT, nie mieć kasy fiskalnej. Działalność szkoleniowa, sprzedaż publikacji (e-booki, infomateriały), turystyczna bez konkretnego biura w Polsce. Usługi dla krajów anglo i niemieckojęzycznych prowadzone in-line, również u nich na miejscu (szkolenia, warsztaty) i w Polsce (objazdowe, czyli nie w biurze, którego nie ma fizycznie jako lokalu).
Czytałem już książkę „Wolny od ZUS”, sporo publikacji, no i oczywiście fora. Chciałem otworzyć już działalność w Anglii w zeszłym roku, ale ciągle nie miałem przygotowanych produktów, oferty, reklamy, etc… Pewnie otworzę na początku 2016 r., ale tu pojawiają się wątpliwości. Widzę, że ZUS ściga firmy, które nie chcą płacić tu haraczu, nawet jeśli mają założone spółki za granicą.

Opcje:

1. Zakładam spółkę Limited w UK, mianuję się jej dyrektorem. Podatki płacę tu bo tu przebywam, poza tym nie płacę ZUS. Usługi on-line lub w krajach ang. i niemieckojęz. oraz w Polsce (objazdowe). Usługa nie jest wykonywana w fizycznym biurze/lokalu, ewentualnie w lokalu podnajmowanym na czas usługi (1-2 dni). Klienci głównie obcokrajowcy, ale i też Polacy.
Teraz kwestia legalności praktycznej. Czy to proste rozwiązanie zgodnie z publikacjami i przy moim typie działalności ma obecnie rację bytu? Czy trzeba kombinować i zakładać polski oddział spółki, etc.

2. To co powyżej, ale zakładam jeszcze drugą spółkę/firmę w Niemczech. Też to sprawdzałem i korespondowałem z jednym biurem księgowym. W Niemczech o ile wiem trzeba płacić chyba składkę zdrowotna w wysokości 60E. Poza tym i tak chciałbym mieć tam działalność ze względu na niemieckie konto bankowe, adres, etc., no i celuję w niemieckojęzycznych klientów. Koszty obsługi 400 zł/mc, przy solidnym dochodzie mało odczuwalne.
Teraz kwestia, czy to już całkiem nie zamyka ew. czepiania się ZUS o niepłacenie składek? Płacę? Płacę, oczywiście, ale 4 razy mniej w Niemczech. W razie czego przedstawiam dokumenty.

3. Ostatnia opcja, czyli prowadzę tu nadal firmę, ale w sumie tylko po to, żeby płacić ten nieszczęsny ZUS, żeby się nikt nie doczepił.
Pieniądze zarabiam przez firmę w UK, na której korzystam w taki sposób, że mam próg podatkowy 60 tys. przychodu/rocznie, ale dla świętego spokoju i tak przelewam na ten ZUS, ew. wybrane usługi prowadzę przez firmę polską.
Głupie, ale bezpieczne, ale też i kompletnie beznadziejne powiedzmy szczerze, wyłącznie dla świętego spokoju.

Będę wdzięczny za jakąś opinię. Brak płacenia ZUS to pieniądze w kieszeni do wydania, jednak chciałbym o robić z głową, tak aby nikt się nie doczepił za parę lat.



Wyślij zaproszenie do