konto usunięte

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Tak na szybko zajrzałem i...
(zalety i wady):

UW
Poziom śmiesznie niski! Przez pierwsze 3/4 godzin będziesz miał podstawy podstaw, o których mnie (i ciebie pewnie też) uczyli na studiach (wspomniany FiB) a później będą Ci próbować wyłożyć wszystkiego (no, nie przesadzajmy :P) po trochu... Reasumując - ja bym poważnie się zastanowił czy te studia są dla kogokolwiek!
Nie licz na to, że po takich studiach będziesz miał super wiedzę.
Zobacz sobie czego uczą np. w zakresie "Wprowadzenie do Data Mining". Masz na to 18h a oni chcą Ci wyłożyć... lepiej sam zajrzyj! Zapewne przez połowę z tych 18h będziesz się zapoznawał z samym programem (jego modułami) a później pozostanie tylko wspomnieć o merytorycznych aspektach DM. Ciekawe o czym się tam dowiesz?! Są tam, m.in. sieci neuronowe to pewnie poznasz jedynie sieć typu MLP (no i Kohonena bo jest tam wymieniona ale jako oddzielny punkt) i najprostszą technikę uczenia. Oczywiście Tobie nic więcej nie będzie potrzebne bo resztą zajmie się program. Ty nie będziesz musiał mieć praktycznie żadnej wiedzy z tego co robisz. Pytanie tylko po co iść na te studia?! No i czy ty masz być specjalistą od programu SAS czy specjalistą z zakresu DM? Nie sztuką jest korzystać z programu - sztuką jest wiedzieć co się robi :).

Nie wiem czy to wada czy zaleta ale wszystko będziesz miał w SAS-ie. Z jednej strony prawdopodobnie dobrze się z nim oswoisz, z drugiej strony nie będziesz miał dojścia do innych programów. Pomijam już fakt, że korzystanie z takich programów powoduje, że słabiej zapoznajesz się z samymi metodami, których używasz i jesteś zmuszony zaufać tylko i wyłącznie programowi. Moim zdaniem to wada, ale w praktyce może Ci się to przydać (zależy, czy twój pracodawca korzysta z tego programu).
Gdzieś wyczytałem coś takiego: "Gdy się nie wie co się robi, to się dzieją takie rzeczy, że się nie wie, co się dzieje". Coś podobnego będziesz miał po takich studiach. Będziesz znał program ale nie będziesz wiedział co on tak na prawdę robi.

SGH
Niestety brak szczegółowego opisu co będziecie tam robić. Zgaduję, że dużo więcej (jeśli w ogóle) się nie nauczysz jak na UW. Trochę mnie przeraża, że przez pierwsze 15 godzin będziesz się uczyć "jak przygotować dane na użytek analiz statystycznych"? Że niby co? będą Cię przez 15 godzin uczyć jak zbadać korelację między zmiennymi czy może jak wystandaryzować zmienne? Pojęcia nie mam ale powodzenia.

No i pozostaje oczywiście wspomniane pytanie: po co Ci to w ogóle jest?!? Co ty chcesz w życiu robić? lub co robisz? Czy ta DM jest na prawdę tak ważna dla Ciebie? Co Ci to da lub na co liczysz? Na takich studiach wykładowcy będą chcieli o wszystkim wspomnieć więc poziom prawdopodobnie będzie przerażająco niski (tak samo jak poziom zrozumienia).
Tak jak wspomniałem wcześniej: zainwestuj w kilka książek np. Eksploracja danych Davida Hand'a (można ją chyba znaleść w necie ;P) lub/i są takie 3 fajne książeczki Daniela T. Larose'a: Metody i modele eksploracji danych, Odkrywanie wiedzy z danych oraz Eksploracja zasobów internetowych Analiza struktury, zawartości i użytkowania sieci WWW. Tej ostatniej nie mam, ale pierwsze dwie bardzo miło wspominam (są napisane bardzo prostym językiem z przykładami więc trudno się w tym nie połapać i są one bardzo dobrym wstępem do bardziej zaawansowanych rzeczy!). Natomiast jeśli chodzi o statystykę/ekonometrię to osobiście polecam: "Statystyka w zarządzaniu" Amir D. Aczel'a; "Ekonometria" G.S. Maddala; no i coś o tych nieszczęsnych (G)ARCH-ach (czy VAR-ach :P), chociaż pewnie nigdy nie będą Ci one potrzebne to: "Ekonometria finansowa" M. Osińskiej lub/i "Modelowanie zmienności i ryzyka" M i R Domanów :).

Ja się bawię w pisanie automatów na rynkach finansowych wykorzystujących różne narzędzia z DM ale nigdy nie byłem na żadnych studiach podyplomowych i nie planuję już iść do szkoły (mam jej już dość :P). Uwierz mi, że te studia to strata czasu (a jak pracujesz to pewnie weekend jest dla Ciebie wybawieniem :D więc rozważ jeszcze raz te studia :])Wojtek Acozaroznica edytował(a) ten post dnia 02.04.11 o godzinie 17:51

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Natomiast mogą się przydać konkretne seminaria na temat rozwiązywania konkretnych problemów, "studia przypadków", gdzie co prawda nie będzie wprowadzenia do danej metody, natomiast przekazana zostanie know-how n/t ich stosowania w praktyce, np. wykorzystania drzew do wychwytywania interesujących sytuacji, np. braków danych w określonych grupach ("dlaczego tak się stało?")

Czasem może nawet wspomną, kiedy dane normalizować, a kiedy standaryzować min-max., np. przy algorytmie k najbliższych sąsiadów - i dlaczego :)

Poza tym warto śledzić informacje także o nowych metodach DM, np. IVM (import vector machines) i ich implementacjach.

Im lepsze przygotowanie matematyczne, tym łatwiej się odnaleźć w gąszczu tych metod, bo wiadomo mniej więcej, na jakiej zasadzie działają (LDA, PCA - różne cele i metody, ale zrozumieć jedną, to i zrozumieć drugą, podobnie jak ANOVA i regresja liniowa w ramach GLM). A biorąc pod uwagę, że nie każdy z nas kończył matematykę, a także to, że w większości tych kursów analiza i algebra raczej nie jest podstawowym przedmiotem, pozostaje dużo własnej pracy. Oczywiście wiele zależy od tego, czy metod uczymy się na zasadzie "black box" (dane, metoda, wyjście - "przeprowadźmy analize metodami A, B, C, D, wybierzmy tę o najmniejszym błędzie klasyfikacji i najlepszym uogólnianiu, szczegóły są nieistotne"), czy interesuje nas zasada jej działania i czy posiadamy dostateczną wiedzę matematyczną i "wyczucie", by znajomość algorytmu metody w ogóle w czymkolwiek nam pomogła. Różne potrzeby - różne modele nauki.

Przypominam też o kopalni wiedzy na zwykłym YouTube. Bezcenne są zapisy wykładów z najlepszych uczelni, choć czasem wymagają solidnych podstaw matematycznych (np. przy metodach jądrowych). Mając w miarę opanowany angielski + nieco matematycznej terminologii słucha się z przyjemnością. Oczywiście polecam mieć pod ręką długopis, zeszyt i uważnie śledzić tok wykładu. Niektóre organizacje oferują po kilkadziesiąt a nawet kilkaset godzin pełnych wykładów. Życia by nie starczyło na poznanie wszystkich, ale za to jest w czym wybierać. Nie ten wykładowca, to inny. Pierwsze z brzegu:

1. National Programme on Technology Enhanced Learning - Indie - trzeba się przygotować na specyficzną wymowę angielskiego :) (przykład PCA choć jak dla mnie zamotał minimalizację wariancji)

2. Massachusetts Institute of Technology (np. wartości i wektory własne)

3. The Khan Academy (wyjątek z algebry liniowej, tu MNK: 1 | 2)

4. Stanford Computer Science Department (np. metody jądrowe, SVM - dla bardziej zaawansowanych matematycznie, więc nie polecam do nauki dla początkujących. Zamieszczam jako przykład. Jest wiele przystępniejszych kursów)

5. Czy wreszcie nasz rodzimy Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w formie distance learning (Eksploracja danych - polecam wersję we flashu, niestety, działa mi tylko na 9tce).
/EDIT: napisałem do admina tego działu maila z prośbą o konwersję wykładów do Flasha 10, ale mi nie odpisał. Na moim starszym kompie mogę sobie je obejrzeć, więc teoretycznie mógłbym je nagrać i wrzucić na YT. Niestety - nie mam praw autorskich do wykładów, nie mogę ich rozpowszechniać. Spróbuję jeszcze napisać w tym temacie do prowadzącego w/w wykłady prof. Tadeusza Morzy./

A to tylko nikły fragment.

----------
Jednak inna sprawa, to ten papierek znanej uczelni, który "otwiera drzwi".Adrian Olszewski edytował(a) ten post dnia 04.08.11 o godzinie 13:36
Michalina Piątek

Michalina Piątek Student, Uniwersytet
Jagielloński w
Krakowie

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Hej! Odświeżam temat i proszę Was o pomoc.

Planuje w październiku tego roku wbić się na podyplomówkę z analiz statystycznych i DM, ale nie umiem podjąć decyzji co do uczelni - POZNAŃ UE czy WARSZAWA SGH?

Oba kierunki są pod patronem SAS, są niewielkie różnice programowe (w Poznaniu prognozowanie...) Proporcja zajęć warsztatowych jest podobna, programy też - tylko cena się różni ;)

SGH woła 8000zł, a UE nieco ponad 4000 - dla mnie to jest mocny argument za Poznaniem, ale zastanawiam sie czy nie popełniam jakiegoś błędu, bo np. z jakiegoś powodu oferta poznańska jest gorsza.

Ma ktoś jakieś doświadczenia/uwagi w tym temacie?

Odsyłam do stronek po więcej informacji:
http://www.sgh.waw.pl/zaklady/zahziaw/podyplomowe/sp1p...

http://www.studiasas.pl/

Gdybym miała się decydować na podstawie uroku str. int. to chyba wybór byłby jasny ;)

Proszę pomóżcie, bo podjęcie tej decyzji w moim przypadku opierać się będzie chyba jedynie na wróżeniu z fusów..

Pozdrawiam!

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Witam,

Tez odswieze. Pracuje obecnie w dziale logistyki, ale interesuja mnie tez nowe technologie czy IT. Nawet zabralem sie troche za programowanie. Pragnę sie rozwijac, w czyms co bedzie nowoczesne ;)

Zaczalem ostatnio czytac nieco o BI i data miningu. No i tymi studiami http://podyplomowe.ue.poznan.pl/studia.90.html

Mialbym pytanie dosc ogolne i moze troche glupie. Czy zainteresowanie sie takimi sprawami - BI, data mining, programowanie, dotychczasowe doswiadczenie mogloby zaplusowac w przyszlosci by wskoczyc w cos takiego? Czy moze raczej zrobiloby mi to z CV misz masz ;)

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Dopisze tylko...
Co do studiow podyplomowych, to w nie nie wierze (zresztasama ilosc zajec jest smiesznie mala). Jedynie moga wskazac droge rozwoju, co przy odrobinie samozaparcia i poczytaniu troche... mozna samemu to wywnioskowac. Uczeszczalem na jedne studia podylomowe, ale wiecej nauczylem sie sam w domu, ewentualnie z rozmow z prowadzacymi. I szczegolnie wazne wydaje mi sie samouctwo w takich dziedzinach jak programowanie, BI czy data mining. itp .itd.
Weronika Niżnik

Weronika Niżnik Senior Project
Manager, Interactive
Research Center

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Czy któraś z osób rozważających pójście na Analizy statystyczne i data mining w biznesie zdecydowała się na te studia?

Rozważam pójście na edycję zaczynającą się w lutym 2013, ale moje wątpliwości są dokładne odwrotne niż większości przedmówców ;) tzn. skończyłam socjologię na UW i tam był mój jedyny kontakt ze statystyką. Pytanie więc raczej brzmi jak szybko realizowany jest materiał, czy od podstaw i czy w zasadzie początkująca osoba nadąży? Domyślam się, że to zależy od poziomu grupy w ogóle, więc jeśli ktoś wziął udział w studiach byłabym wdzięczna za informację z jakie podstawy miała większość uczestników?

Pozdrawiam :)

konto usunięte

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Weronika Niżnik:
Pytanie więc raczej brzmi jak szybko realizowany jest materiał,
czy od podstaw i czy w zasadzie początkująca osoba nadąży?
Domyślam się, że to zależy od poziomu grupy w ogóle, więc
jeśli ktoś wziął udział w studiach byłabym wdzięczna za
informację z jakie podstawy miała większość uczestników?

Myślę, że w większości tego typu studiów sprawa wygląda podobnie. Materiał jest prezentowany w dość stonowanym tempie tak aby wszyscy mieli szansę nadążyć. Prowadzący biorą pod uwagę, że w rzeczywistości na wszelkie studia podyplomowe z metod statystycznych wybierają się osoby, które przynajmniej do tej pory nie zajmowały się analizami statystycznymi na co dzień. Gdyby się zajmowały to studia najprawdopodobniej nie byłyby im potrzebne, bo mieliby bardziej doświadczonych współpracowników i więcej możliwości treningu w miejscu pracy ;)

Bardziej istotna jest wypowiedź, która chyba się już w tym wątku kiedyś pojawiała - studia podyplomowe z data mining/metod statystycznych mogą posłużyć co najwyżej jako przewodnik. Jak się chce daną metodę zgłębić i móc wykorzystać w praktyce to trzeba jeszcze samemu bardzo dużo doczytać i przerobić sporo ćwiczeń poza zajęciami. Bez tego to tylko wyrabianie papierka.

--
Adam Sobolewski
VBAdventure Blog
Weronika Niżnik

Weronika Niżnik Senior Project
Manager, Interactive
Research Center

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Dzięki :) to przemyślę sobie jeszcze na ile w moim przypadku byłoby to przydatne.
Marcin S.

Marcin S. Consultant, Kantar
Polska

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Witam wszystkich! :)

Na wstępie dziękuję za całą dyskusję na temat studiów podyplomowych! Wasze wypowiedzi pomogły mi kiedyś podjąć decyzję, co do wyboru "podyplomówki"...

Chciałem poinformować, że po dwóch latach starań uda się w końcu uruchomić drugi poziom studiów podyplomowych na SGH - "Akademia Analityka - Analizy Statystyczne i Data Mining w Biznesie". Zajęcia startują od marca 2013.

Szczegóły na stronie: http://www.sgh.waw.pl/ksztalcenie/podyplomowe/spis/aka...

Jestem zainteresowany udziałem w tym zaawansowanym kursie. Przyszłych uczestników "Akademii Analityka" zapraszam do kontaktu!

konto usunięte

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Chciałem trochę odświeżyć temat, szczególnie w odniesieniu do ostatniego posta.

Zacząłem się interesować studiami podyplomowymi z tego zakresu w polsce, bo napatrzyłem się na oferty uczelni zachodnich i chwilowo ani mnie na nie nie stać, ani nie mam możliwości wyjechać z kraju, ale byłby to dla mnie strzał w 10, bo oferowany zakres wiedzy jest naprawde imponujący i na czasie. Jednak po przejrzeniu tego wątku mój zapał spadł prawie do zera, bo widzę że w Polsce jesteśmy jeszcze 20 lat za nimi.

Edycja do której Marcin dał linka jest już ciekawsza, ale widzę, że niestety już od tego semestru na SGH znowu wystartowali z tym samym programem skierowanym do ludzi rozpoczynających swoją przygodę ze statystyką, a nie do ludzi z kilkuletnim doświadczeniem..

Szkoda, ale chyba w takim razie rzeczywiście pozostają książki, wykłady na yt, albo wyjazd za granicę.
Marcin Marcin

Marcin Marcin ....nie oczekuj
lepszych rezultatów
jeżeli wciąż robisz
t...

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Niestety ale studia nie zastąpią praktyki mam materiały ze studiów podyplomowych sas na UW i generalnie to jest dobry wstęp do usystematyzowania podstaw. Jeżeli ktoś zapytalby mnie czy poszedlbym na te studia za 8.000 to nie. Ale czy wydalbym te pieniądze na kurs dla praktyka odpowiedź brzmi zdecydowanie tak. Prawdziwy skarb to samodzielnie wypracowane doświadczenie i kontakt z ludźmi którzy tym sie zajmują na co dzien. Jak kiedyś powiedział Einstein wiedza bierze sie z doświadczenia i dla mnie to sa złote słowa ....j

konto usunięte

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Szczerze mówiąc to najbardziej brakuje kontaktu z takimi ludźmi, bo na razie znam tylko jedną osobę, która jest w stanie zrozumieć w pełni to co mówię ;), a zapewne na takich studiach poznaje się trochę takich ludzi, jednak nie na takich, jakie w Polsce są dostępne.
Łucja Zimny

Łucja Zimny Konsultant, własna
działalność

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Jestem po studiach "Analizy Statystyczne i Data Mining w Biznesie" na SGHu i zdecydowanie nie polecam. Poziom prowadzenia zajęć jest żenujący: wykłady polegają na dyktowaniu przez profesor wzorów ze slajdów albo jej opowieściach o pobycie w Stanach. Ćwiczenia z kolei to przeklikiwanie kolejnych modułów razem z prowadzącym. Nie ma mowy o jakiejkolwiek analizie danych i wyciąganiu wniosków, albo dyskusji na temat możliwości zastosowania różnych metod. Na zajęciach z samego SASa zajmowaliśmy się z kolei przepisywaniem kodów z internetowego podręcznika SAS.
Jedyne, co wyniosłam z tych studiów to licencja SASa ważna przez 2 semestry- dzięki temu mogłam zapoznać się z programem i sama trochę "pobawić".
Drugi raz nie zapisałabym się na te studia.
Marcin Marcin

Marcin Marcin ....nie oczekuj
lepszych rezultatów
jeżeli wciąż robisz
t...

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

No cóż modelowania każdy musi sie uczyć samodzielnie ja przestudiowalem materiały z tych studiow i sa fajne ale dla tych którzy stawiają w tym temacie pierwsze kroki ;). Sekrety odkrywa sie w praktyce jak to napisała jednâ z osób we wcześniejszym poscie ....
Paweł Kopciuch

Paweł Kopciuch Szukam pracy w
branży finansowej
lub działach
finansowych...

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Odświeżę temat. Ma ktoś może pomysł gdzie można znaleźć jakieś tutoriale do samodzielnej nauki? Za chwilę podchodzą do obrony magisterki z finansów i rachunkowości na SGH, niestety po finansach strasznie mało jest miejsc pracy z obowiązkami przekraczającymi możliwości przeciętnej małpy (czyli takich gdzie naprawdę coś się robi). Trzecie studia odpadają z racji braku źródła dochodu, sam analityczny umysł i zdolności matematyczne to trochę za mało, aby być blisko analiz.
Ma ktoś pomysł, gdzie coś fajnego za darmo można znaleźć?

Pozdrawiam
Paweł
Maciej Berliński

Maciej Berliński McKinsey & Company

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Witam, chciałbym odświeżyć temat

Rozmowa trochę się rozbujała i z pierwotnego zapytania przerodziła w dyskusję o kursach dla ekspertów, którzy chcą 'dalej drążyć'. Ja chciałbym wrócić ponownie do tematu studiów podyplomowych.

Chciałbym więc zapytać o Wasze opinie na następującą zagwostkę:
Pracuję obecnie jako 'zwykły' analityk danych - pracuję w accessie i w excelu. Studiowałem filologię angielską. Liceum o profilu mat-inf. Analityka danych mi się podoba, więc pomyślałem o studiach podyplomowych z data mining na SGH lub UEP - właśnie po to, by nauczyć się podstaw i mieć szansę w praktyce wykorzystac wiedzę pod okiem specjalisty. Pomińmy na razie szperanie po księgarniach i szukanie w internecie, które tak szeroko zostały już omówione.

Moje kluczowe pytanie: czy takie studia, wraz z moim obecnym doświadczeniem, mogą znacznie mi pomóc zmienić pracę i dostać się do firmy na stanowisko analityczne związane z data mining, firmy. która szukałaby osób na pozycje juniorskie/entry level, chcące iść dalej w tym kierunku?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Temat: Studia podyplomowe z zakresu Data Mining

Ja również w IT pracuje już 5 lat, doświadczenie 'jakieś' mam, wcześniej też studiowałam matematykę. Teraz chcę podwyższyć swoje kompetencje i wybrałam się na studia na WSKZ na kierunek analiza danych - data science. Kierunek jest świetnie opracowany, materiały są klarownie i rzeczowo przygotowane :) zamierzam u nich realizować kolejne kierunki :)



Wyślij zaproszenie do