Natalia Maj

Natalia Maj Kupiec - Sonoco
Poland Packaging
Services

Temat: POŚ na dwa domy- prawo budowlane

Witam

Razem z ojcem planujemy budowę domu na sąsiadujących działkach. Każdy z nas jest właścicielem konkretnej działki, czyli nie posiadamy żadnego tytułu prawnego do sąsiadującej działki. Planujemy wybudować jedna przydomowa oczyszczalnie ścieków na dwa domy, która będzie się znajdowała na mojej działce.
W przypadku składania wniosku o pozwolenie na budowę, każdy z nas musi podać sposób odprowadzania ścieków. W przypadku przydomowej oczyszczalni polega to również na zaznaczeniu miejsca na działce, gdzie będzie się ona znajdować. W przypadku jednej przydomowej oczyszczalni na jednym z wniosków o pozwolenie na budowę owe urządzenie będzie znajdować się na sąsiadującej działce, do której składający wniosek nie ma tytułu prawnego. To może budzić wątpliwości w starostwie.

Pierwsze pytanie: Czy konieczne jest wybudowanie oczyszczalni na działce, której jesteśmy właścicielem?
W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) widnieje zapis:
§ 26.3. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.
Czy to wyraźnie mówi, ze oczyszczalnia musi znajdować się na działce, do której mamy własność? Czy słowo indywidualne tyczy się również oczyszczalni czy tylko ujęcia wody?

W starostwie powiedzieli mi, ze musi być indywidualne a w ustawie jest błąd... Jedynie co mogla mi powiedzieć to jest możliwe wybudowanie oczyszczalni na dwa domy ale właściciel działki korzystający z urządzenia na innej działce musi posiadać tytuł prawny do tej działki.
Jeśli tak musi być to na jakiej zasadzie musi to być wykonane? Umowa, akt notarialny?
Czy może to być zrobione np. na zasadzie służebności gruntowej?
Jak wiadomo nie chcemy by teraz każdy z nas był współwłaścicielami działek bo to nie ma sensu, tym bardziej, ze jesteśmy teraz w trakcie podziału. Z drugiej strony lepiej by każdy miał swoje.

Proszę o odpowiedzi na pytania i ewentualne sugestie jak wykonać taka inwestycje.

Pozdrawiam
Katarzyna Wójcik

Katarzyna Wójcik specjalista ds.
jakości
oprogramowania,
Asseco BS

Temat: POŚ na dwa domy- prawo budowlane

Witam,

znalazłam poniższy post w sieci - jednak nigdzie nie znalazłam na nie odpowiedzi.
Obecnie z małżonkiem stoimy przed podobnym problemem (decydującym o ewentualnej budowie) jednak w starostwie powiedzieli, że nie dostaniemy pozwolenia na połączenie dwóch domów do jednej oczyszczalni na jednej z działek jednak wydaje mi sie, że była to dośc pochopna i bezpodstawna decyzja. Nigdzie jednak nie mogę znaleźć jednoznacznego zapisu prawnego potwierdzającego bądź też obalającego to stwierdzenie.
Czy dostała może Pani jakąś odpowiedź na to zapytanie?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Sklep z kosmetykami samocho...




Wyślij zaproszenie do