Dominik Głowacki

Dominik Głowacki Ars enigma -
Właściciel

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

Dzień dobry,
Potrzebuję porady prawnika - specjalisty w w/w dziedzinach - niekoniecznie bezpłatnej, gdyż może mi będzie potrzebna pisemna opinia prawna, taka oficjalna i profesjonalna. Ale sprawa chyba jest prosta:

Chciałbym ustawić na swojej działce kontener morski 40ft (wymiary w metrach: 12,19 x 2,44 x 2,59). Np. taki:


Obrazek


Stanąć ma on "luźno" beż żadnych fundamentów, tylko po trylince, czy innej płycie chodnikowej podłożę pod narożniki. Nie będzie stał blisko granic działki - co najmniej 10m odległości.
Działka jest zaklasyfikowana jako RV / RVI, ale w studium przeznaczona na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną / rekreacyjną i dla działki wydano warunki zabudowy. Na działce obecnie nic nie ma.
Kontener ma służyć za magazyn w trakcie budowy czegoś poważniejszego, ale także później - miałby zostać na swym miejscu na czas nieokreślony.

Pytania:
Czy muszę się kogoś pytać o zgodę? Czy muszę gdzieś urzędowo zgłaszać taki zamiar (podobnie jak np. budowę budynku gospodarczego do 25m kw)? Czy też mogę sobie normalnie ustawić jak każdy inny przedmiot na swoim terenie gdzie mi (i żonie) się podoba?

konto usunięte

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

taki kontener zgodnie z utawą prawo budowalne traktowany jest jako tymczasowy obiekt budowlany, jego postawienie na działce wymaga co najmniej zgłoszenia we własciwym urzędzie,
w zgłoszeniu tym musisz określic w jakim terminie obiekt ten będzie usunięty
jezeli jednak kontener na tej działce będzie stał pow. 120 dni - wymaga to pozwolenia na budowęTen post został edytowany przez Autora dnia 09.01.15 o godzinie 11:54
Dominik Głowacki

Dominik Głowacki Ars enigma -
Właściciel

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

Dziękuję za odpowiedź.
To niedobrze :(

A czy gdyby ten kontener był o połowę mniejszy - 6m z groszami długości - przez co jego "powierzchnia zabudowy" wynosiłaby poniżej 25m kw. to można by go uznać za budynek gospodarczy, na który pozwolenie na budowę nie jest wymagane?

konto usunięte

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

moim zdaniem nie ma to znaczenia jaką powierzchnie zajmuje kontener bo art. 3 ust. 5 ustawy prawo budowlane jednoznacznie definiuje obiekt kontenerowy jako tymczasowy obiekt budowlany bez względu na powierzchnię
z kolei art. 29 który okresla kiedy jest potrzebne pozwolenie na budowę w ust. 1 pkt 12 wskazuje, że pozwolenia nie wymaga budowa:
"12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu"

czyli musisz zgłosić taki obiekt (art. 30 ust. 1 pkt 1 pr bud) w zgłoszeniu podać termin do kiedy będzie on przeniesiony ale ten termin nie może być dłuższy niż 120 dni, jeżeli będzie dłuższy to a contrario z art. 29 pkt 12, powinieneś ubiegać sie o pozwolenie na budowę.
rozumiem, że chciałbyś to podciągnąc pod art. 29 ust. 1 pkt 2 - wolno stojący budynek do 25 mkw ale w definicji tej ustawy kontener moim zdaniem tez się nie miści, bo nei jest trwale związany z gruntem (vide art. 3 pkt 2)Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.01.15 o godzinie 14:06
Dominik Głowacki

Dominik Głowacki Ars enigma -
Właściciel

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

No tak, to wiele wyjaśnia. Dzięki. Rodzą się jednakże kolejne pytania:

Nawet gdybym zrezygnował z pozostawienia takiego kontenera na stałe to 120 dni będzie okresem dużo za krótkim. Z drugiej strony pozwolenia na budowę pewnie nie udałoby mi się zdobyć w ciągu np. kwartału (a może się mylę?), a jakoś tak za kwartał bym tego kontenera potrzebował na placu w związku z rozpoczęciem budowy budynku.

Czytając Ustawę widzę inne potencjalne rozwiązania - czy można by:
1. Podciągnąć ów kontener pod zapis art. 29. 1. pkt 24 (obiekt przeznaczony do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położony na terenie budowy)? To się wydaje fajniejsze, bo budowa może trwać dłużej niż 120 dni i dopóki trwa to - w moim rozumieniu - obiekt stałby legalnie. Dodatkowo w art. 30 Ustawy nie znajduję nawet obowiązku zgłaszania budowy takiego obiektu.

2. Zgłosić tymczasowy obiekt budowlany w trybie art. 29. 1. pkt 12 i ponawiać to zgłoszenie w odp. terminach, aby przedłużać - przy braku sprzeciwu oczywiście - jego pozostawanie na kolejne 120-to dniowe okresy. W tym celu trzeba by zdaje się przenosić kontener co te 120 dni z miejsca na miejsce w związku z zapisem art. 30. 6. pkt 3. (Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.)

Czy można ustawić tymczasowy obiekt budowlany na te 120 dni i równocześnie starać się o pozwolenie na jego budowę? W ten sposób mógłbym korzystać z kontenera, a tymczasem niejako "zalegalizować" go już na stałe..

konto usunięte

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

A tak czysto hipotetycznie ale mające potwierdzenie w historii (mam na myśli wóz Drzymały) wiem troche stare (1904-1909), ale jeśli ten kontener umieścić na kołach no dosłownie... :)

Dorobić platformę np po dwa koła na tył, przód jedna para skrętnych - konstrukcja nie połączona ze sobą, osobna z przodu i z tyłu - pewnie w rozsądnych pieniądzach do zrobienia ponieważ taka konstrukcja nie wyjeżdża na drogę publiczną to nie potrzebuje chyba certyfikacji...

Czyli to już wtedy by nie była nieruchomość, czyli pewnie by te głupie przepisy nie obowiązywały, ponieważ każdy może chyba parkować przyczepę na swoim terenie???

Tego typu kontenery zanim trafią na statek są przecież przewożone na specjalnych przyczepach podczepianych pod ciągniki (TIRy mam na myśli), przyczepę raczej się nie podstawi bo to koszty ale dorobić prowizorycznie z dwie - trzy osie aby na wszelki wypadek jak ktoś się doczepi można było przesunąć...

Wiem brzmi absurdalnie ale jakoś z historią mi się skojarzyło...

Coś jak to może bez osi po środku:

Obrazek
Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.01.15 o godzinie 22:17
Dominik Głowacki

Dominik Głowacki Ars enigma -
Właściciel

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

Adam, pojęcie "barakowóz" też w Ustawie Prawo Budowlane występuje - właśnie w art. 29. 1. pkt 24 (obiekt przeznaczony do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położony na terenie budowy).

Dla mnie najlepiej by było aby taki kontener jakoś w ogóle nie kwalifikować jako obiekt budowlany, tylko jako zwykły przedmiot. W końcu do nie ma okien, ani drzwi, nie buduje się tego, nie montuje, tylko stawia i już. Ot - duża skrzynia.

W końcu takich kontenerów bez liku stoi po różnych placach składowych, na terenach zakładów, przy sklepach. Stoją tygodniami a może i miesiącami i nie wyobrażam sobie, żeby je ktokolwiek gdziekolwiek zgłaszał. Wątpię aby ktoś je w ogóle podciągał pod prawo budowlane. Czy się mylę?

Natomiast "obiekt kontenerowy" w rozumieniu art. 3 ust. 5 rozumiał bym jako kontener tzw mieszkalny, albo socjalny, który przypomina budynek - ma drzwi, okna często instalację el. i wod-kan i można w nim mieszkać nawet latami.

Obrazek



Obrazek

Swoją drogą jako "domek na działkę" rekreacyjną - świetne.Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.01.15 o godzinie 06:39
Arek Tomasik

Arek Tomasik Specjalista ds.
marketingu, brak

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

Jeśli potrzebujesz porady to zapoznaj się z https://legalnabudowa.pl/

Temat: Prawo budowlane / zagospodarowanie działki

Muszę polecić http://martines.pl/skuteczna-porada-prawna/ wysokiej klasy fachowiec.

Następna dyskusja:

Adaptacja poddasza (prawo b...




Wyślij zaproszenie do