Temat: Uderzenie w lewą część tylnego zderzaka

Witam
Wczoraj jadąc przez miasto drogą dwupasmową przez lewym pasem, musiałem zmienić pas na prawy na którym już ustawiał się korek przed skrzyżowaniem. Nie udało mi się od razu zmielić pasa w całości, tzn lewy tył został mi na lewym pasie. Auto z lewego pasa które jechało za mną zanim zmieniłem pas mnie otrąbiło, czy słusznie? Czyja wina była by w czasie uderzenia? Czy sposób zmiany pasa przeze mnie był zgodny z przepisami? Zaznaczę jeszcze że auto z prawego pasa mnie wpuszczało, tylko po prostu zabrakło trochę miejsca by w pełni się wcisnąć, kilka sekund później gdy ruszyło auto przede mną, to wjechałem w całości na prawy pas.

PozdrawiamTen post został edytowany przez Autora dnia 16.02.17 o godzinie 09:00
Michał Pietrykowski

Michał Pietrykowski Prawnik - właściciel
Versus Odszkodowania
i Doradztwo Prawne

Temat: Uderzenie w lewą część tylnego zderzaka

I słusznie. Zmieniał Pan pas ruchu w ostatnim momencie co skutkowało, że nie zdążył Pan zmienić pasa i blokował Pan przejazd pojazdom znajdującym się na pasie ruchu, na którym dotychczas się Pan znajdował.

Zgodnie z Art. 16. Prawa o ruchu drogowym:
...
"5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru."

Zbyt późno zaczął Pan sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub zbyt późno Podjął Pan manewr zmiany pasa ruchu. Z tego powodu nie zdążył Pan zakończyć manewru.

Art. 16. ust. 4 .Prawo o ruchu drogowym mówi zaś:
"Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa."

Mając powyższe na uwadze, poruszał się Pan niezgodnie z zasadami Prawa o ruchu drogowym oraz stwarzał Pan zagrożenie bezpieczeństwa. Pomijam już, że w opinii większości kierowców zachował się Pan po prostu jak "zawalidroga".

Niemniej, gdyby pojazd jadący za Panem uderzył w Pana z tyłu, to byłaby to raczej jego wina, a nie Pana. Pan mógłby dostać ewentualnie mandat za w/w wykroczenie.

Temat: Uderzenie w lewą część tylnego zderzaka

Kierunkowskaz włączyłem dużo wcześniej więc tego przepisu nie zlamalem.
Co do prawej krawędzi to po prostu cały czas się wlaczalem do ruchu na prawym pasie.
Gdybym nie zostawił kawałka tylu na lewym pasie to stał bym cały i czekał aż bez problemu cały zmieszcze się na prawym wtedy bym lewy blokował, a tak to dosłownie tylko jedno koło zostało.

Rozumiem przepis dotyczący zajmowania więcej niż jednego pada ruchu tyczy się jazdy, ale czy manewru zmiany pasa ruchu? W sumie byłem cały czas w czasie manewru zmiany.

Mógłby Pan jeszcze na to odpowiedziec bo mam pewne wątpliwości?

Pozdrawiam
Michał Pietrykowski

Michał Pietrykowski Prawnik - właściciel
Versus Odszkodowania
i Doradztwo Prawne

Temat: Uderzenie w lewą część tylnego zderzaka

Ogólna zasada: nie rozpoczyna Pan manewru gdy nie może Pan go skończyć. Podobnie jest z wjazdem na skrzyżowanie, gdy nie ma miejsca do kontynuowania ruchu, bądź z manewrem wyprzedzania (gdy np. nie może Pan zakończyć manewru przed linią ciągłą, etc.).

Nie zmienia to faktu, że blokował Pan lewy pas ruchu. W takiej sytuacji, w mojej ocenie, powinien Pan zaniechać manewru zmiany pasa ruchu i pojechać na wprost. Na lewym pasie ruchu tez nie mógłby Pan stać i czekać aż zrobi się miejsce na prawym pasie ruchu. To tak samo, jakby rozpoczął Pan manewr skrętu w lewo lub jazdy na wprost na zakorkowanym skrzyżowaniu, wiedząc że nie zdąży Pan zjechać z niego przed zmianą sygnalizacji na czerwone. Czy wtedy również wjechałby Pan na skrzyżowanie, twierdząc że rozpoczął Pan manewr jak było jeszcze zielone?

Oczywiście to jest moja opinia. Sądzę jednak, że prawidłowa.

Pozdrawiam,
Odszkodowania VersusTen post został edytowany przez Autora dnia 04.09.17 o godzinie 11:10



Wyślij zaproszenie do