konto usunięte

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Michał Jastrzębski:
Zawsze myślałem że lepiej w miesiac zarobić 10 000zł niż w 3 miesiące 7 000zł...potencjalnie w 3 miesiace 30 000zł albo w tym samym okresie 27000zł.

Ciekawy wywód. Zgadzam się z nim w zupełności. Ostatnia liczba tylko jest chyba zła...
Michał Jastrzębski

Michał Jastrzębski Django-fu, phpjutsu,
sql-do

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Piotr L.:
Michał Jastrzębski:
Zawsze myślałem że lepiej w miesiac zarobić 10 000zł niż w 3 miesiące 7 000zł...potencjalnie w 3 miesiace 30 000zł albo w tym samym okresie 27000zł.

Ciekawy wywód. Zgadzam się z nim w zupełności. Ostatnia liczba tylko jest chyba zła...

2 projekty za 10k i jeden za 7k.

konto usunięte

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Maciej Filipiak:
Dariusz Rorat:
Każdy kto kalkuluje musi wliczyć czas pracy nad projektem próbnym i uwzględnić to w cenie projektu.

Co to jest "projekt próbny" ?

Na koncepcji projektu próbnego powstała cała linia produktów - RAD.
Tworzysz rozwiązanie które jest klikalne (jeśli to oprogramowanie) lub stoi jako model w pokoju (rakieta). To element wizualizacji czego można się spodziewać. Raczej kosztowny.

http://en.wikipedia.org/wiki/Software_prototyping

Obecnie częściej chyba się stosuje "mockupy" AFAIK.
Czyli coś co można zrobić w ciągu jednego popołudnia.Piotr L. edytował(a) ten post dnia 19.01.13 o godzinie 10:01
Tomasz Kaczanowski

Tomasz Kaczanowski Ot, programista

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Michał Jastrzębski:
Tomasz Kaczanowski:
Michał Jastrzębski:
Jacek R.:
Michał Jastrzębski:
Z context switchingiem, migracją wiedzy, odnajdywaniem się po czasie itp itd wyjdzie drożej. Ok, jeśli zakładamy że mamy projekt-zapychacz który robimy tylko jeśli nie mamy nic innego do roboty i potrwa 2x więcej czasu, niż jakbyśmy robili to porządnie... Jeśli tak macie to cieszę się, że w mojej firmie jest inne podejście do projektów, jak coś robimy to robimy i kończymy, a nie robimy w 1/10 i wisi.

Albo masz małe doświadczenie w branży, albo robicie projekty tylko dla siebie. Praca z zewnętrznym klientem bardzo często wymusza obsługę sytuacji, w której projekt zatrzymuje się 1 /10 i wisi. Bo brak decyzji od klienta, brak materiałów albo po prostu niezapłacona faktura. A czasami prawie ukończony projekt wyrzuca się do kosza. Tak po prostu to wygląda, a jeśli się z tym nie spotkałeś jeszcze, to z takim podejściem kiedyś się mocno rozczarujesz :)

Ja tylko stwierdzam, że to kosztuje. Bo kosztuje, i się zdarza. Nie mniej jednak powinno być to minimalizowane a nie wręcz celowo wprowadzane. Robienie projektu w 1/10 co jakiś czas jest droższe, niż zrobienie go raz a porządnie. Taka była moja teza.

Widać znasz tylko malutkie projekty. Przy dużych projektach, przy których czas pracy liczy się w latach a nie godzinach nie masz takiego komfortu. Obecnie w firmie pracuję równolegle nad 3 projektami + jeden wspieram + 2 w zawieszeniu (na kilka systemów operacyjnych w kilku języjach programowania, żeby było ciekawiej - bo do różnych zastosowań). Takie jest realne życie. Podganiasz ten projekt, który wchodzi w użycie, gdzie nadchodzi deadline, ale jednoczesnie musisz przygotować projekt, aby innemu klientowi przedstawić progres prac, albo przygotowac kolejny moduł, bo wdrożenie jest modułowe, tudzież musisz pomóc koledze, który dostał zbyt mało czasu na wykonanie swojego projektu i jakąś część Ty otrzymujesz, albo któryś z progrogramistów się rozchorował i ponieważ nadchodzi deadline, ty przejmujesz jego prace. W realbym życiu jeśli nie bawisz się hobbystycznie nie masz szans na robienie jednego projektu od początku do końca. Więc takie tezy mozesz schowac sobie między bajki, bo one sprawdzą się w projektach malutkich, które są fajne, bo szybko widać efekt, ale je może robić prawie każdy student, więc konkurencja jest duą, stąd i pensja mała.


Widzę że niezły flame-war wyszedł, a nikt się nie pokusił żeby ze zrozumieniem przeczytać to, co napisałem. Tak, context switching się zdarza. W dużych projektach właśnie mniej, bo budżet dużych projektów jest taki, że bierze się kilku programistów (+ project managerów, grafików itp itd) na 100%. Ale może mamy inne definicje dużych projektów.

Ano chyba inne... W dużym projekcie - jak sam zauważyłeś rozbija się zadania na zespół, ale z róznych przyczyn zależno od siebie części mogą się spóźniać. Mogą być zależne od rzeczy powiązanych z firmami trzecimi... I masz przestuj, chcesz czy nie i wtedy taki context switch jest wręcz pożądany, żeby programista nie marnował czasu. Dodatkowo jak popracujesz trochę dłużej to zobaczysz jakie zbawienne dla rozwiązania trudnych problemów jest choćby kilkugodzinne oderwanie się od projektu, w którym "stanąłeś". Przysiadasz się do innego robisz, wracasz do projektu głównego i zazwyczaj rozwiązanie niedawno nierozwiązywalnego problemu przychodzi samo.


Moją tezą było to, że context switching kosztuje, i jest nieporządany.

Kosztuje wszystko, a co wykazałem powyżej często nie tylko nie jest nieporządona, ale wręcz dobrze aby był.
A jak nie ma drugiego projektu to popracować nad własną reklamą.

Jakoś mam tego pecha, że trafiam do firm, gdzie brakuje pracowników, a nie pracy :)

Wytłumaczcie mi proszę, jak chcecie zorganizować, żeby takie coś się kalkulowało:

jeśli zrobimy projekt na następny miesiąc (minimum kosztów dodatkowych z context switchingiem, kilku programistów działa na 100% i szybko dowozimy fajny produkt) - 10 000zł (cena wymyślona.)

Jeśli dasz nam 7000zł, to nasi programiści zajmą się czymś innym jeśli będzie, ale i tak deadline jest na za 3 miesiące, więc jeśli wpadną 3 projekty na 100% to jeden będzie nie dowieziony, bo musisz zrobić ten tańszy zapychacz dziur. Do tego koszta dodatkowe jak migracja wiedzy, context switching i paskudne poczucie u programistów że coś jest nie skończone, a mogłoby być.


Cały czas patrzysz liniowo i jakby przez kontekst jednego pracownika. Programista nigdy nie działa przez cały czas na 100%, więc masz pierwszy błąd założenia, dodaj do tego mozliwe wydarzenia losowe (choroba, awaria, cokolwiek innego) oraz częsciowo planowane czyli urlopy itp.

Dodano:

A jeszcze jedno - zobacz rozwój systemówoperacyjnych... Gdy procesory stały się ciut mocniejsze, to tak od przełomu lat 80/90 XXw mamy rozwój w desktopach systemów wielozadaniowych, gdzie właśnie są takie context switche, czyli wywłaszczanie procesów, właśnie po to by bardziej optymalnie wykorzystać moc i czas procesora oraz peryferia....Tomasz Kaczanowski edytował(a) ten post dnia 19.01.13 o godzinie 11:07

konto usunięte

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Piotr L.:
Obecnie częściej chyba się stosuje "mockupy" AFAIK.
Czyli coś co można zrobić w ciągu jednego popołudnia.

To zależy od przyjętej strategii działania i celu w jakim jest to realizowane. Działam w dwóch płaszczyznach

1. Projekty open source

I tutaj nie bez powodu wybrałem ten rodzaj oprogramowania, każdy może sobie dowolnie z tego korzystać, ewentualnie coś na bazie tego stworzyć. Mogę również zaproponować firmie np. dostosowanie jednego z moich projektów do własnych potrzeb (pod warunkiem że będzie on na licencji GPL), efekt uboczny jest też taki, że ktoś może mi zaproponować jakąś współpracę

2. Freelance

I tutaj ja wcześniej pisałem właśnie o tym. Tzw. "mockupy" czyli coś co nie zajmuje za dużo czasu a z tym wiąże się niewielkie ryzyko. Ale generalnie chodzi mi o pobudzenie apetytu zleceniodawcy bo wiadomo że może zrezygnować, ewentualnie zrobić wielkie oczy na cenę, którą podam.

W tym pierwszym przypadku zakładam, że ta bezpłatna praca jest czymś w rodzaju inwestycji ale w tym drugim mam zwyczaj zaliczać czas pracy nad mockupem na poczet późniejszej faktycznej pracy dla zleceniodawcy.

konto usunięte

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

...Dariusz Szulc edytował(a) ten post dnia 30.01.13 o godzinie 11:47
Marcin Lafatejowicz

Marcin Lafatejowicz Apple and It's
Culture

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Ja się wypowiem trochę z innej beczki. A bardziej w tym jak duże firmy chcą robić w przysłowiowego ch... ludzi i uważają ich za debili. Kiedyś z jakieś 3 lata temu postanowiłem zrobić sobie stronkę miałem zamysł, miała wyglądać jak jedna ze stron apartu ale tyczaca się tematyki antyków, chodziło mi bardziej o kolorystyke itp. Poszedłem do 1 z łódzkich firm na narutowicz : mimo i się zaczęło. ! koszt 25k, mówię że myślę żeby była w 2 językach no to babeczka 50k, widzę po jej twarzy że mysli że trafiła jelenia. Poszukałem trochę i znalazłem fajnego gościa co zrobił mi stronkę na wordpresie za 3k. Mam tam bloga, sam wszystko edytuje. Dodam ze na pozycjonowanie nie dałem nawet 1 ziko, a w wielu kategoriach jestem na 1 stronie zajmując 1-2-3 pozycję, czasem nawet jestem wyżej niż allegro.

Wiem zaraz wielu się pewnie ubuzy że wordpres to to , tamto. Powiem wam korzysta się z tego dobrze, sam wszytsko edytuję, dodaję foty, towar.
I nie nie uważam że to co najtansze to najlepsze, ale powiedziałem mu jaki mam budżet i tyle.
Sam działm w branży że wiem gdzie ludzie łażą i myślą że mogą kupić coś za free.
Mam też znajomego co prowadzi małą formę robienie stronek itp na 3-4 os, i są na granicy opłacalności. Prawda jest taka że jak nie dorwiesz dużego klienta to leżysz. Frelancerka opłaca się średnio, bo jak ktoś tu wcześniej powiedział masz granice wydolności, plus nie zawsze wszytsko sam zrobisz.
Jednak najważniejsze to nie robić z klienta wała jakby się na niczym nie znał. Pomijam oferty na poziomie 200-500 zł za stonkę. Ale gadanie że najprostsza strona, jakieś cms to 4-5k to przegięcie. Zyjemy w dobie neta, klient to zweryfikuje i odwróci się i rozpowie jeszcze znajomym i zamiast 1 klienta stracimy potencjalnie 5

konto usunięte

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

1. bawisz się w archeologa. Serio, w Google znalazłeś ten temat czy co?
2. wszystko zależy od tego co i dla kogo robisz. Wordpress jest fajny jeżeli nie musisz w nim dłubać. A tu jest pies pogrzebany. Chcesz narzędzie które jest napisane jak bozia przykazała jeżeli masz komuś postawić serwis, utrzymać, rozwijać i nie używać słowa "nie da się". Nawet nie policzę sytuacji kiedy ktoś do mnie przyszedł ze stroną na wordpress bo autor albo się wywinął i telefonów nie odbiera, albo nie możesz czegoś zrobić przez 3 miesiące i się tylko wykręca albo wręcz mówi że właśnie się "nie da".
3. więc jeżeli ktoś do mnie przyjdzie, użyją narzędzie adekwatne do jego potrzeb ale takie z którym jestem zapoznany aż do internalsów żeby w razie kłopotów np wydajnościowych móc szybko zareagować. Dodatkowo zbuduje mu interfejs gdzie nie będzie 1 zbędnej kontrolki. Co jest kolejną wadą wordpressa. Jak ma dodawać zawartość Pani Kasia z firmy to Pani Kasia nie możesz dostać kokpitu samolotu do obsługi.
4. za te i inne usługi policzę sobie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za kilka do kilkunastu tygodni pracy. I jeżeli ktoś chce stronę za 200-500zł to ja się przejmował nie będę tylko powiem mu żeby poszukał kogoś innego.

konto usunięte

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Owszem da się w CMS zrobić stronkę za 2000zł. Przecież wybrać gotowy szablon i wrzucić przez kokpit zawartość umie nawet gimnazjalista :)
Potem wychodzą takie krzaczki jak spotkałem się dość niedawno. Czyli że gość który robił stronkę w Wordpress nie potrafił nawet skonfigurować poprawnie formularza kontaktowego. Ale za to takie stronki produkuje masowo i biznes się kręci.

Gdy mówimy o poważnych projektach to sam projekt graficzny kosztuje 2-5k. I to dość mały projekt, za większe to może i być spokojnie kwota dwucyfrowa. Wykonanie na jego podstawie front-end i dorobienie back-end to przynajmniej drugie tyle, a czasami i 10x tyle.

To że dostałeś taką kosmiczną cenę świadczy tylko o braku umiejętności zleceniobiorcy. Dał Ci cenę zaporową bo nie potrafił wykonać zlecenia. Dodanie drugiego języka do jakiejś mniejszej strony/serwisu to przeważnie koszt do 2000zł i max tydzień pracy. Pomijając oczywiście same koszty tłumaczenia, ponieważ za egzotyczne języki mogą Ci naliczyć dość słono. A tutaj jakaś kosmiczna cena 25 tys zł za przetłumaczenie, po prostu skrajny przykład braku umiejętności.
Dla przykładu, najlepsze agencje reklamowe biorą 25 tysięcy złotych, za wrzucenie na stronę firmową nowej kolekcji ciuchów. Jak dopracowane, profesjonalne i wielojęzyczne są tego efekty możesz łatwo sam ocenić. Chociaż w takim przypadku jest już cała podstawa aplikacji i to nieco błędne porównanie.

konto usunięte

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Dodanie nowego języka = potencjalnie większy ruch na stronie, nowi klienci, nowe rynki, większe zyski dla tego kto zamawia taki serwis. Potencjalnie większy ruch na stronie więc trzeba chyba i to wziąć pod uwagę, żeby się potem nie okazało, że taki Wordpress nie wyrabia. Więc gdzie tu jest nabijanie klienta w balona? Widocznie w tej firmie nie pracują idioci albo firma realizuje takie zlecenia i po prostu nie opłaca się schylać na te 3K.

Duży klient, duża kasa vs. większa liczba tych mniejszych? A jak ten duży okaże się typowym cwaniakiem i się okaże że nie ma zamiaru płacić albo co gorsze nie będzie można tak łatwo ściągnąć należności to co wtedy? Przy wielu mniejszych łatwiej kontrolować to ryzyko.
Łukasz Rostkowski

Łukasz Rostkowski Pozycjonowanie
zgodne ze
standardami Google.

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

100zł przy użyciu kreatora stron http://webatom.plTen post został edytowany przez Autora dnia 30.06.20 o godzinie 20:01
Marek Karnecki

Marek Karnecki rozwijamy się ;)

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Adrian T.:
100zł przy użyciu kreatora stron http://webatom.pl

przy awaryjnej sytuacji da się zjeść nawet chińską zupkę - tylko efekt odżywczy żaden a jedynie okłamanie głodu i lekkie podtrucie
Marek Karnecki

Marek Karnecki rozwijamy się ;)

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Tomasz Z.:
Orientacyjny koszt stworzenia strony policzysz za darmo na https://kalkulatordlafirm.pl/tworzenie-stron-www/ wzieliśmy pod uwagę większość czynników, które tworzą cenę stworzenia strony

Niestety jest mocno "orientacyjne" oraz po drugie nie liczy prawidłowo wcale...
podsumowując niestety jest do niczego :(

Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo

Myślę że koszt strony internetowej nawet takiej prostej zależy od tego czy robiona na szablonie czy dedykowanym projekcie graficznym. Wiele zależy od techonologii jeśli najprostszy wordpress to około 2500 zł w roku 2022, ale to się dynamicznie zmienia. Polecam zobaczyć projektowanie stron www można zapoznać się z cennikami dla poszczególnych technologii.

Następna dyskusja:

Zlecenie wykonania strony www




Wyślij zaproszenie do