#Pracazdalna w #Majówkę – co Polacy robią, żeby przedłużyć weekend?

O pracy zdalnej mówi się coraz częściej – z badania Crossover wynika, że ponad 80 proc. pracujących Polaków chciałoby samemu decydować o czasie swojej pracy, a pracownicy coraz częściej chwalą się możliwością pracy zdalnej w kanałach społecznościowych. W polskich social mediach w ubiegłym roku ukazało się blisko 40 000 wzmianek m.in. z #homeoffice – posty i komentarze najczęściej były publikowane w okresach świąt i długich weekendów, w tym majówki. Polacy odkryli, że dzięki pracy zdalnej można zamienić krótki świąteczny wyjazd na dłuższy urlop – w tym roku majówka daje nam nawet 9 dni wolnego. Nie będzie to oczywiście tylko odpoczynek bo pracę trzeba wykonać, ale to my możemy zdecydować w jakich godzinach odrobimy nasze obowiązki, a hamak nad jeziorem będzie dużo przyjemniejszym miejscem do pracy niż biurko w Mordorze.

O pracy zdalnej mówi się coraz częściej – badanie „Praca zdalna – Jestem na TAK!” przeprowadzone przez Crossover pokazało, że ponad 80 proc. pracujących Polaków chciałoby samemu decydować o czasie swojej pracy, a ponad połowa zatrudnionych Polaków chciałaby pracować zdalnie (57 proc.). Co czwarta osoba pracująca przyznaje, że mogłaby pracować zdalnie już docelowo, przez cały czas, a pozostałym wystarczyłoby chociaż kilka dni w tygodniu. Badanie polskiego internetu SentiOne – 40 000 wzmianek z m.in. #homeoffice i #pracazdalna tylko potwierdziło pragnienia polskich
pracowników i stało się pretekstem do dyskusji na temat pracy zdalnej w Polsce. Ile osób pakuje komputer na tegoroczną majówkę?

Praca zdalna

Tegoroczna majówka to ogromna pokusa do urwania się z pracy – jeżeli weźmiemy tylko 3 dni urlopu zyskujemy aż 9 dni wolnego co pozwala wyjechać na mini wakacje na samym początku letniego sezonu. Wiele osób weźmie wolne i solidnie odpocznie, ale niektóre branże i firmy nie pozwalają na całkowite przejście w tryb offline, mimo, że w okresie majówkowym często pracy jest dużo mniej.

– Rozwiązaniem, które oferuje coraz więcej pracodawców jest praca zdalna, szczególnie w święta, czy długie weekendy. To małe kroczki w kierunku całkowitego otwarcia się na formę pracy zdalnej w Polsce, o którą dopominają się pracownicy, a na którą wciąż z lekką rezerwą patrzą pracodawcy. Z
niewolnika nie ma pracownika, a perspektywa długiego weekendu sprawia, że zaangażowanie w pracę w biurze drastycznie spada. Pracując zdalnie na pełen etat długi weekend możemy zrobić sobie co tydzień – wystarczy odpowiednio ułożyć swoją pracę i zacząć weekend dzień wcześniej. Ta forma
zatrudnienia daje nam wolność, o którą w naszych badaniach dopominają się pracownicy – to jest przyszłość rynku pracy, która nie ominie również naszego kraju – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager Crossover.

Wbrew pozorom praca zdalna daje nam dużo większą efektywność i mniej zmarnowanego czasu m.in. na dojazdy do pracy – z raportu „Praca zdalna – Jestem na TAK!” wynika, że co piąty pracujący Polak (19 proc.) traci na dojazdach do pracy ponad godzinę dziennie, a w korkach czas ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Dlatego na majówce, z komputerem pod bokiem 3 dni pracy możemy zmieścić nawet w 1,5 dnia resztę poświęcając dla siebie.

Sam decydujesz!

Do zdalnej pracy zdecydowanie częściej przekonani są młodsi badani niż starsi. Badanie SentiOne pokazuje również, że pracą zdalną dużo częściej chwalą się kobiety 76 proc. w stosunku do mężczyzn 24 proc.

To ogromna przewaga. Powodów może być kilka – po pierwsze kobiety częściej publikują zdjęcia w kanałach społecznościowych i udostępniają informacje, ale też to one częściej zostają z dziećmi, przy okazji choroby, czy kiedy na czas długich weekendów bardzo często zamykane są żłobki, przedszkola i szkoły. Praca zdalna pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. To również rozwiązanie dla tych, którym krótkie wakacje w ciągu roku nie wystarczają. To my decydujemy czy chcemy pracować w biurze od 9 do 17, czy w ciągu dnia opalać się na plaży i surfować po oceanie, a po południu zacząć pracę i z nad komputera podziwiać jeszcze zachód słońca.

– Praca zdalna to dla mnie rozwiązanie idealne. Są plusy i minusy bo do zrealizowania mamy 40 godzin w tygodniu i od nas zależy czy się zmobilizujemy i zrobimy to w 5 czy w 3 dni, czy pracujemy w dzień czy w nocy. Taka praca wymaga dużo samodyscypliny, ale plusów jest o wiele więcej. Mam za sobą kilka fantastycznych wyjazdów: Kenia, Bali, Wyspy Kanaryjskie… Łączyłem tam pracę z podróżowaniem i jestem żywym przykładem na to, że mając stałą i wymagającą pracę – da się. Zarządzam zespołem kilkudziesięciu osób z całego świata, ale nie zapominam o życiu prywatnym i realizacji pasji, a praca zdalna mi w tym tylko pomaga.” – mówi Tomasz Kazimierski, Software Engineering Manager, Crossover