Kompetencje miękkie – czy warto o nich wspominać w CV?

Praca zespołowa, odporność na stres, doskonała organizacja pracy, kreatywność – to tylko niektóre z kompetencji miękkich, ważnych przy doborze pracowników. Dla pracodawcy są one równie istotne, jak wiedza i doświadczenie, czyli tzw. umiejętności twarde.

Z pewnością przy tworzeniu swojego CV zastanawiałeś się, jak i czy w ogóle zamieszczać informację o swoich umiejętnościach. Czy rekruterzy zwracają na nie uwagę w dokumentach aplikacyjnych?

Poniżej postaram się udzielić odpowiedzi. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić zanim usiądziesz do napisania swojego CV, jest uświadomienie sobie, jakie kompetencje miękkie faktycznie posiadasz.

Weź kartkę papieru i wypisz je. Bądź ze sobą szczery, nie wymyślaj na siłę cech, których nie masz. Przeanalizuj swoje dotychczas zdobyte doświadczenie, projekty, przy których pracowałeś i zastanów się, jakie umiejętności nabyłeś i rozwinąłeś. Jeżeli pracujesz jako Project Manager i odpowiadasz za realizację projektów dla klientów, to najpewniej współpracujesz z programistami, grafikami, specjalistami od marketingu, copywriterami. Jeśli projekty udaje się zrealizować na czas i zgodnie z wymogami klienta, to najpewniej jesteś osobą odporną na stres, która doskonale pracuje w grupie. Jeśli natomiast pracujesz jako księgowy lub obejmujesz inne, samodzielne stanowisko, które na co dzień nie wymaga pracy w grupie, z pewnością podkreślenie tej umiejętności nie będzie niezbędne.

Pamiętaj – zrób analizę swojego doświadczenia: stanowisk, które objąłeś i związanych z nimi obowiązków, a także wszelkich dodatkowych inicjatyw, w których brałeś udział: wolontariat, prowadzenie bloga czy wystąpienia publiczne i wypisz te umiejętności, które naprawdę zdobyłeś, które mogą być unikatowe oraz wyróżnią cię spośród innych kandydatów.

Kolejną rzeczą, jaką warto zrobić, jest wypisanie stanowisk i zapisanie ofert pracy, na które chciałbyś aplikować. Zapoznaj się z zakresem obowiązków i wymaganiami na stanowisku u danego pracodawcy. Jeżeli masz już ogólne wyobrażenie o pracy w wymarzonej firmie, wypisz te umiejętności, które twoim zdaniem będą istotne z punktu widzenia tego ogłoszenia. Oczywiście to zadanie będzie łatwiejsze do wykonania, jeżeli planujesz znaleźć pracę na podobnym stanowisku.

Twardszy orzech do zgryzienia mają te osoby, które chcą się przekwalifikować, ale w tym przypadku również istotny jest wybór kompetencji pasujących do wybranego zawodu – sprawdź, które mogą się tam przydać. Z pewnością znajdziesz u siebie kompetencje miękkie, które mogą okazać się bardzo przydatne w nowej branży, na przykład komunikatywność będzie równie ważna na stanowisku sprzedawcy, jak i nauczyciela.

Kiedy stworzysz listę umiejętności, które posiadasz i wybierzesz te istotne na potencjalnym stanowisku, spróbuj zaprezentować je w ramach zadań, które dotychczas wykonywałeś (w sekcji „zakres obowiązków” na stanowisku u obecnego/poprzedniego pracodawcy). Nie wypisuj ich w formie pustych haseł w osobnej rubryce – to błąd dosyć często popełniany przez kandydatów. Nie zapominaj o tym, że twój dokument aplikacyjny powinien zmieścić się na 1-2 stronach, a treść powinna być czytelna, by można było bez problemu wyłapać w ciągu kilku sekund twoje najistoniejsze mocne strony.

Dobrze napisane CV to takie, po przeczytaniu którego rekruter zapoznając się z doświadczeniem zawodowym kandydata, nie tylko wie, jakie zadania i projekty realizował on, ale wie także, jakich umiejętności miękkich może się po kandydacie spodziewać. Kompetencje te powinny być potwierdzone przez wykonane konkretne zadania i projekty – jeżeli np. jesteś Project Managerem i chcesz podkreślić, że twoją mocną stroną jest przywództwo i współpraca w grupie, napisz w CV co robiłeś konkretnie. Może zarządzałeś multidyscyplinarnym zespołem i skutecznie zrealizowałeś projekt dla kluczowego klienta? Z takiej informacji wynika, że potrafisz być liderem grupy i zadbać o dobrą współpracę, by odnieść sukces.

Podobnie będzie w przypadku umiejętności analitycznych – jeżeli chcesz je zaznaczyć w swoim CV, zastanów się, które z wykonywanych obowiązków mogą je potwierdzić np. analiza konkurencji, badania rynku, tworzenie analizy profilu klienta.

Reasumując, musisz być świadom swoich kompetencji miękkich i tego, że te podane w CV powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Zdobyte przez ciebie doświadczenie zawodowe i udział w dodatkowych inicjatywach najlepiej odzwierciedlają twoje mocne strony i cechy osobowości. Pamiętaj, że aby podkreślić je w CV, najlepiej je wpleść w listę zakresu wykonywanych obowiązków – dzięki temu w oczach rekrutera staniesz się wiarygodną i rzetelną osobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.