Jak efektywnie wykorzystać czas bez pracy?

Nie masz pracy. I co teraz? Masz dwie opcje: Jeśli będziesz się skupiał na negatywnych stronach sytuacji, w której się znalazłeś, stracisz tylko energię na zamartwianie się nią. Siła, którą mógłbyś przeznaczyć na konstruktywne działania zostanie spożytkowana na tworzenie czarnych wizji przyszłości i rozmowy z samym sobą o tym, jak to beznadziejnie wygląda twoje życie. Z drugiej strony, możesz spojrzeć na swoją obecną sytuację zupełnie inaczej 

Skoro nie masz pracy, to masz czas. Bardzo dużo czasu. Jak go możesz wykorzystać? Sposobów na to jest bardzo wiele. W tym artykule podzielę się z tobą kilkoma pomysłami na konstruktywne działania, które pomogą ci dojść tam, gdzie chciałbyś teraz być. Zacznijmy od absolutnej podstawy, jaką jest nastawienie. Przede wszystkim nie stawiaj siebie w roli ofiary. Nie zrzucaj winy na byłego szefa, na polityków, na obecną sytuację gospodarczą. W ten sposób tylko odbierasz sobie kontrolę nad sytuacją, w której się znajdujesz. Jesteś w pełni odpowiedzialny za to, gdzie jesteś oraz za to, gdzie się znajdziesz za miesiąc lub dwa. Twoja przyszłość jest w twoich rękach, nigdy o tym nie zapominaj. Obecna sytuacja wcale nie musi oznaczać, że trudniej ci będzie znaleźć pracę. Badanie przeprowadzone przez portal CareerBuilder pokazuje, że choć 40% bezrobotnych pozostaje bez pracy przez pół roku i dłużej, to jeśli są w stanie w dobry sposób wykorzystać ten czas, większość pracodawców nie zwraca uwagi na lukę w CV. Zamiast tego skupiają się na tym, co takie osoby mogą wnieść do ich firmy. I tak: 85% pracodawców jest bardziej wyrozumiałych dla takich potencjalnych pracowników, a 94% nie będzie miało gorszej opinii o takiej osobie, nawet jeśli w czasie pomiędzy ostatnią a nową pracą zatrudniło się gdzieś na niższym stanowisku. A teraz konkrety – działania, których możesz się podjąć.

Oto co możesz zrobić, aby już wkrótce mieć dobrą, satysfakcjonującą pracę:

1. Zainwestuj czas w swoją edukację

Jeśli nie masz pieniędzy na to, aby zapisać się na jakiś kurs lub do szkoły, postaw na samoedukację. W internecie znajdziesz setki darmowych stron z artykułami i filmami tłumaczącymi  najróżniejsze zagadnienia. Zajrzyj na Khan Academy, platformę z kursami na rozmaite tematy, zaczynając od matematyki, biologii i fizyki, aż po programowanie, historię i sztukę. Zrób plan swojego rozwoju i każdego dnia poświęć określoną ilość czasu na wybrane dziedziny. Skup się zarówno na umiejętnościach twardych (np. programowanie lub projektowanie), jak i na umiejętnościach miękkich (np. komunikacja interpersonalna).

2. Rozwijaj umiejętności miękkie

To, jak się prezentujesz w rozmowie o pracę ma kluczowe znaczenie dla pracodawcy. To mówi o tym, jakim jesteś człowiekiem. Jeśli jesteś pewny siebie podczas rozmowy o pracę, umiesz się klarownie wysłowić, mówisz w sposób płynny i wyraźny, nie stresujesz się – zawartość twojego CV może zejść na drugi plan.

3. Zostań wolontariuszem

W ten sposób nauczysz się umiejętności interpersonalnych, będziesz mógł za darmo sprawdzić się w wielu różnych rolach, przy okazji ucząc się od bardziej doświadczonych osób. Możesz zbierać fundusze dla organizacji charytatywnych, pomagać starszym ludziom lub wspierać osoby niepełnosprawne. Poza satysfakcją płynącą z pomocy innym, takie działania z pewnością wzbogacą twoje CV.

4. Zadbaj o siebie

Zacznij uprawiać sport, zmień nawyki żywieniowe, zainteresuj się rozwojem osobistym, czytaj wartościowe książki. Wszystko to cię wzmocni i doda ci pewności siebie. Będziesz celował wyżej, i będzie ci zależało bardziej. Na rozmowie rekrutacyjnej będzie biło z ciebie zadowolenie z siebie, co z pewnością zauważy osoba odpowiedzialna za podjęcie decyzji o tym, czy dostaniesz tę pracę, czy nie.

5. Zrób wszystko co w twojej mocy, aby zdobyć pracę

Większość bezrobotnych zbyt szybko rezygnuje. W wyniku niskiego poczucia własnej wartości przychodzą na kilka rozmów o pracę z wypisanym na twarzy „przepraszam, że żyję” i jak im nie wyjdzie to rezygnują ze swoich starań. Nie poddawaj się dopóki nie znajdziesz pracy, która będzie dla ciebie zadowalająca. Wysyłaj setki CV, wybieraj się na dziesiątki rozmów o pracę, daj z siebie absolutnie wszystko.

6. Poproś o informację zwrotną

Po nieudanych rozmowach o pracę zawsze pytaj osobę, która ją prowadziła o powód, dla którego nie zdecydowali się akurat na ciebie. Może być to bezcenne źródło informacji, dzięki któremu poprawisz coś, czego wcześniej zupełnie nie byłeś świadom. Nie czekaj ani minuty dłużej i zabieraj się do działania. Twoja posada już gdzieś tam na ciebie czeka, nie każ jej czekać zbyt długo.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.