konto usunięte

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Katarzyna Szach-Bolaczek

a teraz tak po cichu, zanim nas moderator zgani i do pionu doprowadzi - międzyczas wciąż jest "tzw.", tak?
i można go tylko używać do określenia czasu między dwoma opisanymi zdarzeniami, tak?


Moderator, Kasiu droga, jest jako ten zając na miedzy - nie taki tchórzliwy, ale za to równie czujny...
Dlatego przeklejam Twoją wypowiedź i dodaję moją odpowiedź:

Cytuję wypowiedź P. Mirosława Bańki w poradni językowej PWN:

"Wyrażenie w międzyczasie zostało już uznane za dopuszczalne w języku potocznym (zob. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN), choć z zastrzeżeniami. Aprobuje się je, gdy wskazuje na czas, jaki upłynął między dwoma wskazanymi zdarzeniami, np. "Rano mam zebranie, po południu cocktail party, a w międzyczasie rozmowy z delegacją japońską" (przykład z cytowanego słownika). Nie aprobuje się go w znaczeniu 'tymczasem, w tym czasie', np. "Zrobię pranie, a ty w międzyczasie posprzątaj" (tamże). Naszym zdaniem to zastrzeżenie jest dość sztuczne i niepraktyczne: ostatecznie każdy normalny odcinek czasu mieści się między dwoma zdarzeniami, które można wskazać w wypowiedzi albo nie. Jeśli jednak chce być Pan w zgodzie ze skodyfikowaną normą, nie ma innej rady niż słuchać Słownika poprawnej polszczyzny. Z drugiej strony i to nie zabezpieczy Pana przed podejrzeniami o błąd językowy, gdyż wiele osób w ogóle nie tolerują wyrażenia w międzyczasie, niezależnie od tego, w jaki sposób się go używa. Jest tak, jak kiedyś napisaliśmy w przedmowie do Słownika wyrazów kłopotliwych: "warto pamiętać, że mówiącego oceniają słuchacze, a nie autorzy książek".



Polecam tę poradnię - często korzystam z niej w razie wątpliwości.
Mój absolutny faworyt jeśli chodzi o poradniane odpowiedzi:


"myślnik

Czy myślnik może zostać na końcu wiersza (a może musi), czy też powinno się go przenieść do następnego wiersza?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Monika Waćkowska-Kabaczyńska

Myślnik może pozostać na końcu wiersza, ale nie musi – może być przeniesiony do następnego. Myślnikowi jest wszystko jedno.
— Mirosław Bańko"

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Myślnik może pozostać na końcu wiersza, ale nie musi – może być przeniesiony do następnego. Myślnikowi jest wszystko jedno.
— Mirosław Bańko" [/i]

buuuaaahahhhaha :D
Krzysztof Szymczyk

Krzysztof Szymczyk Korektor.Opole.Pl

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Polecam tę poradnię - często korzystam z niej w razie wątpliwości.
Mój absolutny faworyt jeśli chodzi o poradniane odpowiedzi:

Przyłączam się do oklusków dla Poradni: udało mi się parę lat temu obstalować newsletter i od onego czasu co rano (o 6.30!) dostaję mejla ze świeżą porcją pytań i odpowiedzi od prof. Bańki, Jana Grzeni i inszych gigantów. Sam też od czasu do czasu podsyłam jakieś podchwytliwe pytanko, coby nie gnuśnieć. I wtedy sam prof. Bańko szybko odpowiada. (Mówiąc między nami: jeśli pytanie jest wyjątkowo kłopotliwe, profesoru zdarza się odrzec wymijająco lub dowcipnie - jak o tem myślniku). Mimo to wszystkim Państwu oraz Koleżeństwu polecam taki sposób rozwiązywania wątpliwości!

A Karolinie Idzie bardzo dziękuję za cytat nt. międzyczasu. Bo wiele z tu obecnych osób, jak mniemam niebezpodstawnie, ciągle było przekonanych, iże użycie tego słowa jest grzechem śmiertelnym, a to nie jest prawda. :P
Monika M.

Monika M. www.promama.pl

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Dobre.. o tym myślniku...

konto usunięte

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Jak czytam, w pierwszym przykładzie mamy do czynienia z różnymi (moimi) czynnościami, które są rozdzielone jeszcze inną czynnością - w międzyczasie robię coś innego.

Ale jeżeli np. sprzątam i zadzwoni telefon - zadzwonił "w tym czasie", mimo że rozmowa przedzieliła mi czas poświęcony sprzątaniu na dwa zdarzenia - przed i po odebraniu telefonu? Czyli: Sprzątałam, a w tym czasie (nie w międzyczasie) przyszła sąsiadka po cukier (i oderwała mnie od pracy)?

Jeżeli chodzi o ten drugi przykład - ja np. sprzątam, a ktoś inny robi coś innego - nie odrywając mnie od mojej pracy, robi to "w tym czasie". No chyba że można tu się doczepić do "międzyczasu rozpoczęcia i zakończenia wykonywania danej czynności przeze mnie", ale to nie zmienia faktu, że jest wykonywane dokładnie w tym samym czasie.

konto usunięte

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Albo jeszcze inaczej

Sprzątałam, a w tym czasie przyszła sąsiadka po cukier. (Bardziej poprawna byłaby wersja z "kiedy" ale chciałam uwydatnić problem).
Sprzątałam, a w międzyczasie obdarowałam sąsiadkę cukrem (już nie miała kiedy przychodzić, tylko właśnie wtedy, żebym potem miała wątpliwości korektorskie ;))

Gotowałam obiad, w tym czasie zadzwonił telefon.
Gotowałam obiad, w międzyczasie porozmawiałam z koleżanką przez telefon (na szczęście nic się nie przypaliło ;))

I co na to grono korektorów?

konto usunięte

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Magdalena B.:
Albo jeszcze inaczej

Sprzątałam, a w tym czasie przyszła sąsiadka po cukier. (Bardziej poprawna byłaby wersja z "kiedy" ale chciałam uwydatnić problem).
Sprzątałam, a w międzyczasie obdarowałam sąsiadkę cukrem (już nie miała kiedy przychodzić, tylko właśnie wtedy, żebym potem miała wątpliwości korektorskie ;))

Gotowałam obiad, w tym czasie zadzwonił telefon.
Gotowałam obiad, w międzyczasie porozmawiałam z koleżanką przez telefon (na szczęście nic się nie przypaliło ;))

I co na to grono korektorów?


Mnie się podoba. W drugim przypadku uwydatniona jest konieczność przerywania czynności i podejmowania ją na nowo, więc widać wyraźniej te dwa odcinki czasu.

PS
Mnie "w międzyczasie" nie razi w ogóle, ale być może po tych międzyczasowych dywagacjach będę bardziej zwracać uwagę na poprawność użycia tego wyrażenia.

:)
Krzysztof Szymczyk

Krzysztof Szymczyk Korektor.Opole.Pl

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Bardzo dobre przykłady na zastosowanie "międzyczasu". Jasne, że to stylistyka dość potoczna, a nie jakaś naukowa czy inne wysublimowane "ę ą", ale właśnie w takich kontekstach można ten świeżo zaakceptowany wyrazek umieścić. Choćby po to, żeby podkreślić, iż nie chodzi nam o "ten czas", więc ten sam odcinek czasu, jeno jego CZĘŚĆ. Właśnie dlatego tak mi się ten "międzyczas" podoba - bo jest jednoznaczny.
Dzięki temu wszyscy teraz wiemy, że Magdalena tylko część czasu spędzonego nad garnkami wykorzystała na rozmowę z koleżanką, a nie przegadała całego tego czasu. :D
Krzysztof Szymczyk

Krzysztof Szymczyk Korektor.Opole.Pl

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Aha, jeszcze jeden szczegół: w żadnym wypadku nie piszmy "w tzw. międzyczasie". Bo to przerost formy nad treścią, dziwactwo jakieś wielosłowne.

konto usunięte

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Ja jeszcze o tym myślniku. W przypadku, gdy w dokumencie używa się myślnika (półpauzy lub pauzy) do wypunktowań, wtedy lepiej, by zostawał on na końcu wiersza.

Logiczne, żeby się nie myliło. ;)

konto usunięte

Temat: MIęDZYCZAS, czyli moderator czuwa...

Krzysztof Szymczyk:
Przyłączam się do oklusków dla Poradni: udało mi się parę lat temu obstalować newsletter i od onego czasu co rano (o 6.30!) dostaję mejla ze świeżą porcją pytań i odpowiedzi

Ja również :)
A Karolinie Idzie bardzo dziękuję za cytat nt. międzyczasu. Bo wiele z tu obecnych osób, jak mniemam niebezpodstawnie, ciągle było przekonanych, iże użycie tego słowa jest grzechem śmiertelnym, a to nie jest prawda. :P

W tekstach prywatnych (zwłaszcza mówionych) używam „międzyczasu”, w korygowanych tekstach staram się go unikać.



Wyślij zaproszenie do