Wypowiedzi

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Lojalka
    3.07.2008, 16:04

    niestety Sławku, to bzdura - nie ma takiego przepisu. Lojalka jest normalnym zobowiązaniem cywilnoprawnym i to strony decydują, kiedy je podpisują. Faktycznie najczęściej podpisuje się je przed rozpoczęciem finansowanego doszkalania, ale z bardzo prozaicznego względu - jak już pracodawca zapłaci za to szkolenie, to nie bardzo będzie miał instrument, żeby zmusić pracownika do podpisania tej lojalki.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Pytanie dot. zmiany regulaminu w Banku
    1.07.2008, 18:40

    przysługuje "wypowiedzenie" a nie "odstąpienie". Zmiana regulaminu, jest niczym innym, jak zmianą wzorca umownego w stosunku o charakterze ciągłym. Stosownie do art. 384(1) kc., "wzorzec wydany w czasie trwania stosunku umownego o charakterze ciągłym wiąże stronę, (...), a strona nie wypowiedziała umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia". Pomijając praktyki "CITKA" dotyczące podawania nie wszystkich, a jedynie "najważniejszych zmian", zasadniczo w takim komunikacie powinien być wskazany termin, w którym użytkownik karty kredytowej może wypowiedzieć umowę, jeżeli nie godzi się na nową treść regulaminu, stanowiącego część składową umowy o kartę kredytową.
    I jeszcze jedna uwaga, po obserwacji tego wątku na innych forach - "odstąpienie" czy "wypowiedzenie" umowy, który to termin używany jest przez biorących udział w dyskusji dość zamiennie, nie może nieść ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla użytkownika karty (jak choćby odpłatność), poza oczywiście koniecznością spłaty zadłużenia w określonym okresie czasu po wypowiedzeniu umowy.
    Pozdr.
    TG

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie odroczenie sparwy
    23.06.2008, 18:38

    w nieskończoność... brak jest jakiegokolwiek przepisu postępowania cywilnego (pomijam tu kwestie ogólne, takie jak uniknięcie przewlekłości postępowania, czy termin na zakończenie sprawy w postępowaniu odrębnym - gospodarczym). Przyczyn może być wiele - poza wskazaną przez Ciebie - można przytoczyć następujące:
    1) odroczenie rozprawy na wniosek strony lub jej pełnomocnika w związku z koniecznością zapoznania się z pismem procesowym złożonym na rozprawie,
    2) konieczność powołania nowych świadków lub kolejnego słuchania juz powołanych,
    3) konieczność zastosowania dodatkowego środka dowodowego - np. ekspertyza, powołanie biegłego,
    4) przy niestawiennictwie strony lub świadka i braku dowodu doręczenia im wezwania na rozprawę itp.
    Jest tego naprawdę dużo. Jedyne co można robić to skłaniać sąd do ograniczenia postępowania dowodowego, a jeżeli jedna ze stron nie stawia się, dosyłając zwolnienia lekarskie, złożyć wniosek o dostarczenie zwolnienia od lekarza sądowego, pod groźbą uznania nieobecności za nieusprawiedliwioną.
    Pozdrawiam,
    TG

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie co dalej po sadzie apelacyjnym?
    11.06.2008, 16:48

    napisz mi na priva, czego dotyczy sprawa a wszystko Ci wyjaśnię.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie co dalej po sadzie apelacyjnym?
    11.06.2008, 12:46

    jeżeli zmieniony wyrok był wydany w sądzie rejonowym, to apelacja musiała być w sądzie okręgowym (wydział odwoławczy), a nie w apelacyjnym. Mniejsza jednak oto - wyrok drugiej instancji orzekający co do meritum jest prawomocny. W ściśle określonych przypadkach przysługuje do SN skarga kasacyjna, a w szczególnych (wyjątkowych przypadkach) nadzwyczajne środki zaskarżenia, tj. wznowienie postępowania czy skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. I na tym kończy się ścieżka postępowania w Polsce - pozostaje Strassburg :)
    Myślę, że to odgrażanie miało raczej charakter psychologiczny. A odpowiadając na Twoje drugie pytanie - pozew złożony o to samo roszczenie powinien zostać odrzucony ze względu na powagę rzeczy osądzonej (art. 199 par. 1 pkt 1) kpc).
    Pozdrawiam,
    TG

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie odprawa przy zmianach organizacyjnych
    11.06.2008, 11:07

    dlatego uczyniłem to zastrzeżenie, ale jeżeli oddział zatrudniał 18 osób, to nie sądzę, żeby w centrali pracowało mniej niż 2 osoby. Zresztą spójrz proszę na Pawła pracodawcę w jego profilu...

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie odprawa przy zmianach organizacyjnych
    11.06.2008, 11:05

    Małgorzato,
    to wszystko prawda, tyle tylko, że w tym przypadku nie mamy do czynienia - jak sądzę - z likwidacją ani upadłością pracodawcy, a jedynie z likwidacją stanowisk pracy w konkretnym oddziale.;
    pzdr.
    TG

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie odprawa przy zmianach organizacyjnych
    11.06.2008, 10:57

    z opisanego przez Ciebie stanu faktycznego wynika, iż wypowiedzenia stosunku pracy zostały wręczone z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy (likwidacja stanowisk). Zakładam również, że zakład pracy zatrudnia powyżej 20 osób (18 osób pierwotnie to tylko liczba w oddziale, ale nie ogólna liczba pracowników). W takim przypadku zastosowania znajdzie art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownikom należy się odprawa, której wysokość zależna jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Art. 8 tej ustawy stanowi o wysokości tej odprawy:

    Art. 8. 1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
    1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
    2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
    3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

    Pozdrawiam,
    TG

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Prawo w temacie Przekazanie praw majątkowych i autorskich
    11.06.2008, 10:49

    najczęściej jest to umowa o dzieło, wraz z przekazaniem autorskich praw majątkowych. Płacisz podatek dochodowy, ale traktując Swoje dzieło jako utwór, w rozumieniu prawa autorskiego, może skorzystać z 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu - np. jeżeli wynagrodzenia będzie wynosiło 1.000 zł, to podatek zapłacisz od 500 zł. Przekazanie praw autorskich dotyczy jedynie praw majątkowych związanych z utworem, ale nie praw osobistych. w praktyce to oznacza, że będziesz miał zawsze prawo do wymieniania Cię jako autora tego utworu, jak również będziesz miał prawo do decydowania o sposobie i terminie pierwszej publikacji utworu. Szczegółowy katalog osobistych praw autorskich zawiera art. 16 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych. Kwestia umieszczenia Twojego dzieła (grafiki) w Twoim portfolio, zależy od kształtu umowy o przeniesienia autorskich praw majątkowych - wydaje mi się, że jeżeli nie będziesz tej grafiki używał dla celów komercyjnych, a jedynie jako przykład Twojego dorobku twórczego, to nie powinno być problemu z wprowadzeniem stosownych zapisów.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Przedawnienie - sprawa karna
    5.06.2008, 12:12

    przedawnienie karalności zależy od rodzaju przestępstwa i zagrożenia karą.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie krs
    8.05.2008, 14:54

    przede wszystkim zwolnić :) miesiąc czekania to jeszcze nie dużo. Zawsze pozostaje skarga na przewlekłość, ale to jeszcze musisz sporo poczekać. Nieformalnie warto byłoby się dowiedzieć, którzy referendarz zajmuje się Twoją sprawą i umówić się do niego na dyżur, albo wybadać u pani w sekretariacie, dlaczego to tak długo trwa.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Zarządzanie w temacie Formalnie czy nieformalnie?
    29.04.2008, 00:37

    ja chyba też wolę nieformalnie - zresztą aktualnie nie bardzo mam wybór, bo zgodnie z polityka wewnętrzną mojej firmy, taki jest wymóg. Ale to też kwestia zespołu - czasami są ludzie, którzy nieformalne traktowanie starają się przekształcić w nieformalne stosunki zawodowe i wtedy to jest problem.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Zarządzanie w temacie Formalnie czy nieformalnie?
    29.04.2008, 00:03

    w zależności od kultury firmy i zwyczajów - i takie i takie?

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie 'no win - no fee', a może windykacja?
    28.04.2008, 23:55

    ale z tego co zrozumiałem post Oktawii, to na razie ktoś nie zapłacił jej za usługę, to może by go najpierw jakoś sądowo "ścignąć", a dopiero potem windykować...;)

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie 'no win - no fee', a może windykacja?
    28.04.2008, 23:24

    Robercie,
    masz zapewne sporo racji, ale... w moim przekonaniu między innymi tym różni się "windykacja" od " świadczenia usług prawnych", że żaden szanujący się prawnik nie pracuje na podstawie "success fee" (a przynajmniej nie tylko na tej podstawie i raczej nieoficjalnie). Pomijam już fakt, że odpowiednie kodeksy (zasady) etyki zawodowej, w stosunku do zawodów regulowanych, takich jak radca prawny czy adwokat, tego zabraniają. Tam gdzie nie mamy do czynienia ze "świadczeniem usług prawnych" w sprawach niespornych, w ogóle nie może być mowy o "success fee". A w pozostałych sprawach - no cóż... przecież powodzenie sprawy i zakończenie jest korzystnie dla klienta czasami jest niezależne od prawnika. Różne są stany faktyczne i różne pomysły sądów na ich rozstrzygnięcie. Nikt uczciwy nie zagwarantuje ze 100% gwarancją wygranej. Chodzi o to, żeby zapewnić klientowi jak najlepszą obsługę, wykorzystując wiedzę i umiejętności i za to należy się wynagrodzenie. A klientowi nikt nie broni wyboru tych prawników, którzy są bardziej skuteczni i zaangażowani w to, co robią...

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Likwidacja stanowiska pracy - rozwiązanie umowy- w...
    27.04.2008, 20:44

    to nie do końca prawda - warto czasami doczytać ustawę...

    Art. 10. 1. Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.

    Tak więc ustawę stosuje się nawet w przypadku zwolnienia jednej osoby.

    A oto dodatkowe odprawy:

    Art. 8. 1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
    1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
    2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
    3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Likwidacja stanowiska pracy - rozwiązanie umowy- w...
    26.04.2008, 14:26

    wydaje mi się, ze na początek można by się zastanowić, czy można zwolnić za wypowiedzeniem tak po prostu, bez winy pracowników. Wygląda to na podpadające pod "Zwolnienia grupowe" w związku z likwidacją stanowiska pracy, ale to pracodawca musi udowodnić, że to konkretne stanowisko pracy zostało zlikwidowane i nie było możliwości zaoferowania pracownikom pracy na innym stanowisku odpowiadającym ich kwalifikacjom. Zastosowania trybu zwolnień grupowych (tzw. z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy) jest wyłączone, jeżeli w ciągu roku pracodawca zatrudni na te same stanowiska inne osoby. Jeżeli zwolnienie miało miejsce w tym trybie, pracownikowi należą się dodatkowe odprawy pieniężne, których wysokość zależna jest od stażu pracy u danego pracodawcy.
    Oczywiście powyższe ma rację bytu, jeżeli te osoby nie zostały zwolnione z ich winy. Warto zwrócić uwagę na to co pracodawca wskazał jako przyczynę wypowiedzenia.
    Pozdrawiam
    T.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Banking w temacie Kredyty hipoteczne
    24.04.2008, 19:07

    Dobre! :)
    a tak na poważnie, to być może jest ryzykowne, ale nie bardzo jest inny sposób, aby sfinansować swoje "m".
    Poza tym, jak mówi powiedzenie "jeżeli pożyczyłeś od banku 1.000 zł i nie masz z czego oddać - masz problem. jeżeli pożyczyłeś od banku 1.000.000 zł i nie masz z czego oddać - bank ma problem :)"

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Banking w temacie sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym
    24.04.2008, 15:51

    wszystko jest możliwe, ale chyba łatwiej będzie sprzedać, spłacając kredyt i dokonując wykreślenia wpisanej na rzecz banku hipoteki, bo szczerze mówiąc nie wiem, kto będzie chętny do zakupu mieszkania z obciążoną hipoteką.

  • Tomasz Marek Grabarek
    Wpis na grupie Prawo w temacie CZEKI
    23.04.2008, 23:26

    jakich to ciekawostek się człowiek dowiaduje na dwa tygodnie przed egzaminem radcowskim... :) chyba trzeba będzie zrobić powtórkę!
    A na poważnie, to rozumiem, że sytuacja jest następująca:
    1) wystawiono czek i jego zrealizowania w banku miało być wykonaniem świadczenia przez jedną ze stron,
    2) czeku nie przedstawiono do realizacji w terminie 10 dni od daty wystawienia, w efekcie nie doszło do wykonania zobowiązania pieniężnego w kwocie, na którą czek opiewał,
    3)przysługuje nam wierzytelność nadająca się do potrącenia względem wystawcy czeku, nie przedawniona w momencie kiedy potrącenie było możliwe.

    Wydaje mi się zatem, że należy złożyć oświadczenie o potrąceniu zgodnie z kc. Czek może stanowić jedynie dowód, że zobowiązanie nie zostało wykonane, bo gdyby było wykonane to czek znajdowałby się u trasata (w banku). Sam fakt nie przedstawienia do zapłaty czeku w terminie nie powodował przecież wygaśnięcia zobowiązania będącego podstawą wystawienia czeku.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do