Mariusz Makowski

doradca podatkowy, trener, autor tekstów

Wypowiedzi

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie "kilometrówka"
    13.09.2015, 13:18

    Oczywiście, że mówimy tutaj o ponownym opodatkowaniu tych samych przychodów. Powiedziałbym, że komentowana "kilometrówka" nie powinna stanowić przychodu pracownika, bo faktycznie stanowi ona zwrot wydatków ponoszonych przez pracownika ale przepisy jednoznacznie nakazują ją opodatkować.
    A fakt, że np. listonosze inPost nie mogą skorzystać z tej ulgi a ci z Poczty Polskiej już tak jest też w oczywisty sposób dyskryminacją.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie "kilometrówka"
    13.09.2015, 10:48

    Pracodawca niestety postępuje prawidłowo.
    Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 23b) updof wolny od podatku jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych,jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.
    Pracownik, który wykonuje obowiązki służbowe własnym samochodem z reguły otrzymuje od pracodawcy zwrot kosztów. W przypadku jazd lokalnych zwrot ten będzie wolny od podatku dla pracownika jedynie w sytuacji gdy pracodawca ma obowiązek dokonywać takiego zwrotu. Jeżeli przepisy ustaw nie nakładają na pracodawcę obowiązku dokonywania takiego zwrotu wówczas staje się on świadczeniem podlegającym opodatkowaniu.
    NA podstawie przepisów "innych ustaw" ze zwolnienia mogą skorzystać tylko tylko listonosze (zatrudnieni w Poczcie Polskiej), leśników i pracownicy socjalni z ośrodka pomocy społecznej.
    Tak więc jedynie dla tych grup zawodowych otrzymany od pracodawcy zwrot z tytułu korzystania z własnego samochodu będzie wolny od podatku. Pozostali pracownicy, którzy otrzymują od pracodawcy taki zwrot zapłacą od niego podatek.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Audyt i podatki w temacie Podatek od darowizn - darowizna w rodzinie w gotówce, a...
    17.11.2014, 08:43

    Darowizny do 9637 zł (liczymy te z 5 lat) są wolne od podatku - czyli nie trzeba ich zgłaszać. Nie ma więc potrzeby byś oddawał pieniądze mamie by dokonała tej darowizny przelewem.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie CIT w temacie CFC
    9.10.2014, 20:49

    Przy okazji zadziwia mnie kariera kwoty 3 mld. Jestem przekonany, że to kwota zupełnie z sufitu, wymyślona przez dziennikarza (MF w projekcie ustawy nie potrafił wycenić jej skutków) ale medialnie dobrze się sprzedaje.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Freelance w temacie Załóż firmę w Anglii
    6.09.2014, 20:55

    Piotr S.:
    W takim razie proszę o przepis który pozwala Polskiemu rezydentowi zamieszkującemu na stałe w Polsce na otwarcie jedno osobowej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii Brytanii.????

    Art. 49 TFUE (d. art. 43 TWE) swoboda przedsiębiorczości obejmuje podejmowanie i wykonywanie działalności prowadzonej na własny rachunek, jak również zakładanie i zarządzanie przedsiębiorstwami, a zwłaszcza spółkami, na warunkach określonych przez ustawodawstwo państwa przyjmującego dla własnych obywateli.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie działalnosc gospodarcza założona w Polsce a praca w Belgii
    5.09.2014, 21:34

    A do czego Ci jest potrzeba działalność w Polsce?
    Jeżeli chcesz tutaj płacić podatki to nie wystarczy samo zarejestrowanie działalności w Polsce. Należy ją faktycznie tutaj prowadzić.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Freelance w temacie Załóż firmę w Anglii
    5.09.2014, 21:31

    Piotr S.:
    PS "self employed" można prowadzić tylko w przypadku jeśli jesteś stałym rezydentem w UK.

    To nieprawda. Nie trzeba być brytyjskim rezydentem by prowadzić tam jednoosobową działalność gospodarczą.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie działalność prowadzona w Polsce firma zarejestrowana w...
    3.09.2014, 20:46

    Piotr S.:

    W taki, przypadku urząd skarbowy może zwrócić się z prośbą o przedstawienie rezydentury podatkowej spółki matki, a warunkiem uzyskania takiego dokumentu jest faktyczne wykonywanie działań operacyjnych przez spółkę LTD w Wielkiej Brytanii.


    Na podstawie jakiego przepisu wyciągasz wniosek, że o rezydenturze spółki kapitałowej świadczy "wykonywanie działań operacyjnych"?

    Rezydencją spółki kapitałowej jest jej siedziba czyli podleganie w danym państwie opodatkowaniu z uwagi na siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze.
    Jeżeli osoba niebędąca osobą fizyczną ma siedzibę w obu Umawiających się Państwach, to uważa się, że ma ona siedzibę w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce jej faktycznego zarządu.

    W kwestii międzynarodowego opodatkowania i oskładkowania prawie nigdy nie ma pytań, na które odpowiedź można zacząć słowami "odpowiedź jest bardzo prosta.
    W przypadku pytania Tomka należałoby ustalić m. in. to czy pracownik nie będzie posiadał innego tytułu do ubezpieczeń, na jaką część etatu będzie zatrudniony pracownik.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Warszawa w temacie ZAGADKI związane z Warszawą
    25.07.2014, 10:58

    A pytanie brzmiało "gdzie umierał Ketling?" a nie "gdzie był klasztor Wołodyjowskiego?" ;)

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Warszawa w temacie ZAGADKI związane z Warszawą
    25.07.2014, 10:03

    W swoim dworku w Mokotowie.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie PIT w temacie wyrok TK w sprawie nieodpłatnych świadczeń
    24.07.2014, 11:59

    Pytanie organu: co się stało z niezjedzoną kiełbasą?
    :)

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie PIT w temacie Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09
    24.07.2014, 10:53

    Wydawać by się mogło, że urzędy dadzą sobie na razie spokój z postępowaniami w sprawie nieujawnionych dochodów albo przynajmniej będą wykazywać większą rozwagę, tymczasem nic się nie zmieniło.
    Klientka dostała decyzję, w której przy wyliczaniu dochodów gospodarstwa domowego nie uwzględniono dochodów jej męża z działalności gospodarczej. W uzasadnieniu decyzji Naczelnik stwierdza, że zeznanie PIT-28 złożyła żona po śmierci męża i ponieważ zgodnie z przepisami żona nie miała prawa do złożenia zeznania za zmarłego męża to NUS nie uwzględnił przychodów wykazanych w PIT-28.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie PIT w temacie wyrok TK w sprawie nieodpłatnych świadczeń
    24.07.2014, 10:46

    Adam B.:

    ja z tego czytam, że:
    - potencjalne "świadczenie" nie jest przychodem;
    - nie można ustalać wartości świadczenia poprzez podzielenie sumy wydatków przez liczbę uczestników

    Co do pierwszego zgoda. Co do drugiego obawiam się, że to jednak Twoje "pobożne życzenie" :) Druga uchwała NSA w sprawie pakietów medycznych (jak to brzmi!:)) stwierdza wprost, że można dzielić odpłatność przez liczbę uprawnionych do świadczenia.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Firma zarejestrowana w Anglii, hurtownia w Polsce -...
    28.11.2013, 09:49

    To jest temat na dłuższą poradę, nie na parę zdań w forumowej wypowiedzi.
    W celu ustalenia obowiązków podatkowych trzeba zacząć od tego gdzie masz miejsce zamieszkania (rozumiane jako tzw "centrum interesów osobistych").
    Dalej - działalność w Polsce najpewniej przybierze na tyle zorganizowaną formę, że dla celów podatkowych stanie się "zakładem" - to znaczy, że dochody, które będziesz uzyskiwała za pośrednictwem tej hurtowni będą podlegały opodatkowaniu w Polsce (nawet jeżeli nadal będziesz angielskim przedsiębiorcą).
    Firmy w Polsce rejestrować nie musisz ale w urzędzie skarbowym musisz zgłosić "zakład".
    Teoretycznie da się uniknąć konieczności opodatkowania dochodów w Polsce ale tutaj potrzeba więcej szczegółów na temat tej planowanej hurtowni.
    W kwestii VAT - zależy od wysokości obrotów.
    W kwestii składek ubezpieczeniowych - zależy od Twojego miejsca zamieszkania - jeżeli jest to Anglia, to z tytułu działalności gospodarczej nadal możesz podlegać ubezpieczeniom w Anglii.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Trenerzy Biznesu/Szkolenia "miękkie" w temacie Tablet + projektor?
    7.11.2013, 09:40

    Też się przymierzam do zastąpienia laptopa tabletem przy prezentacji ppt. Czy Wasze doświadczenia są bezproblemowe jeżeli chodzi np. o współpracę z projektorami VGA? Jakie programy (a androidzie iOS) obsługują bezproblemowo power pointa?

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie PIT w temacie Imprezy integracyjne dla pracowników wędrują do TK
    26.10.2013, 17:22

    Niemal każde "pozapłacowe świadczenie dla pracownika" nadaje się na pytanie do TK. Na przykład: "zwrot kosztów przeniesienia służbowego", "samochody służbowe wykorzystywane do celów prywatnych"czy wreszcie coraz dziwniejsze pomysły fiskusa (ale i sądów) na "ulgę abolicyjną".

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Kupno mieszkania z darowanych pieniędzy na wyłączną...
    14.10.2013, 21:23

    Chyba prościej by było gdyby rodzice kupili to mieszkanie (na siebie) a następnie Ci je podarowali - wówczas, jeżeli taka jest wola darczyńców będzie ono Twoim majątkiem odrębnym.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Prawo i podatki ... zapytaj ekspertów w temacie Podatek dochodowy od bonów podarunkowych Sodexo Pass...
    28.09.2013, 19:57

    Sławomir J.:
    trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy sam fakt otrzymania bonu daje mi korzyść majątkową?
    >

    Równie dobrze można by zadać pytanie: czy fakt otrzymania pieniędzy daje mi korzyść majątkową.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Procedura podatkowa w temacie Doręczenie na adres inny niż adres do doręczeń
    3.09.2013, 22:39

    Za 2010.

  • Mariusz Makowski
    Wpis na grupie Procedura podatkowa w temacie Doręczenie na adres inny niż adres do doręczeń
    3.09.2013, 21:24

    Ok, z jednolitym orzecznictwem dyskutować nie będę ale akurat dziś urzędniczka z US zadzwoniła do mnie z pytaniem czy podatnika, którego reprezentowałem w postępowaniu kontrolnym (i złożyłem wówczas pełnomocnictwo umocowujące mnie również do reprezentowania w trakcie postępowania podatkowego) będę również reprezentował w postepowaniu podatkowym. Potwierdziłem jej że tak i spodziewam się, że wszczęcie postępowania zostanie przesłane na mój adres.

    Czy w sytuacji gdy takie wszczęcie zostanie przesłane tylko pełnomocnikowi strona mogłaby skutecznie dowodzić, że postępowanie nie zostało wszczęte bo nie została o nim zawiadomiona? Fiskus twierdziłby zapewne, że miał przesłanki doniemywać, że pełnomocnik jest umocowany również w postępowaniu podatkowym.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do