Magdalena Knop

Specjalista ds.rozliczeń

Wypowiedzi

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie urlop wychowawczy a praca w kilku firmach
    25.01.2015, 12:04

    Proszę o podpowiedź na temat urlopu wychowawczego. Pracownica pracująca w dwóch różnych firmach A (cały etat) i B (1/8 etatu) przebywająca obecnie na urlopie rodzicielskim w tych firmach chce podjąć pracę w trzeciej firmie C na 1/8 etatu. Ponieważ praca na urlopie rodzicielskim jest dozwolona. Czy w sytuacji jeśli zechce pójść na urlop wychowawczy w firmie A (CE) a pracować będzie w firmie B i C w sumie na 1/4 ET (2x1/8) to nie wyklucza to możliwości korzystania z urlopu wychowawczego w firmie A? Biorąc pod uwagę , że praca na 1/4 nie wyklucza sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem- warunek spełniony.
    Jeżeli jest to możliwe to jak w takiej sytuacji wygląda opłacanie składek ZUS przez budżet państwa od urlopu wychowawczego w firmie A , bo rozumiem że w firmie B i C składki są opłacane bez żadnych ulg jedynie w firmie B zwolnienie z FP i FGŚP dla pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego przez okres 36 mcy.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Podatki i prawo w temacie Księgowanie składek zus
    15.04.2014, 17:41

    Proszę o wyjaśnienie jak należy zaksięgować składki zus jeśli składki są opłacane za 2 pracowników i pracodawcę. Do tej pory składki opłacane były tylko za 2 pracowników a za właściciela tylko składka zdrowotna w zwiazku z tym księgowane do kpir były wynagrodzenia pracowników w kwocie brutto oraz składki zus opłacane przez płatnika zgodnie z DRA czyli emerytalna, rentowa, wypadkowa FP i FGŚP w miesiącu zapłaty (wypłata wypłacana z przesunięciem do 5-go następnego miesiąca).
    Teraz na DRA bedą składki za pracowników i właściciela i jak to księgować

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Do Ewidencji Wyposażenia czy Ewidencji Środków Trwałych
    18.12.2013, 13:08

    Witam, podłączę się do tematu jak zakwalifikować zakup płyty trawnikowej 05x05m gdzie cena jednostkowa wynosi 7,60netto do utwardzenia terenu przy budynku. Jesli zakupiono 570 szt to wartość faktury wyniosła 4332,- netto. Moje pytanie brzmi czy powinnam ten zakup potraktować jako ŚT ? nadmienię że utwardzonych zostało kilka małych powierzchni, a nie jako jedna całość. Będę wdzięczna za za jakąś podpowiedź.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie SKŁADKI NA FUNDUSZ PRACY A ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH
    30.04.2012, 11:25

    Dziękuję za odpowiedź.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie SKŁADKI NA FUNDUSZ PRACY A ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH
    11.04.2012, 08:45

    Czy ta sama zasada dotyczy osób które ukończyły 50-y rok życia i pracodawca korzysta ze zwolnienia z FP i FGŚP przez okres 12m-cy czy im w razie zwolnienia też nie należy się zasiłek?

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Czy potrącic podatek od odszkodowania?
    22.03.2012, 09:36

    Witam, mam taki problem czy wypłacając pracownikowi odszkodowanie zasądzone wyrokiem sądowym powinnam potrącić zaliczkę na podatek. Pracownicy przyznano 3 miesięczne odszkodowanie z uwagi na rozwiązanie umowy na czas określony za 2 tygodniowym wypowiedzeniem, Sąd natomiast uznał, że była to umowa na czas nieokreślony i pracownica nabyła prawo do 3 miesięcznego wypowiedzenia i tym samym do dłuższego pobierania wynagrodzenia i jej roszczenie podlega uwzględnieniu.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Rozliczenie z US - nowo powstała działalność
    28.02.2012, 18:52

    Czy jeśli prowadzę działalność na zasadach ogólnych bez vat to do pkpir wpisuję kwoty brutto kosztów, a sprzedaż na rzecz osób fizycznych w pierwszym roku działalności nie może przekroczyć 20tys , a wdrugim 40tys. czy jestem dobrze poinformowana?

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Kiedy należy płacić zaliczki na podatek?
    28.02.2012, 18:38

    Witam, jeśli mogę podłączę się do tematu. Jeśli praca na pełnym etacie i prowadzenie działalności zasady ogólne pkpir. Zaliczki powinny być wpłacane kwartalnie tak były zadeklarowane ale za każdym razem rozliczając kwartał wg.zasady przychód -KUP=dochód x 18%-556,02=podatek. Ponieważ podatek jakiś tam wychodził ale jak odjęłam 7,75% zapłacone zdrowotne wychodziła kwota na minus więc nie płacone były zaliczki do US. Moje pytanie jest takie jeśli podatek jednak by wyszedł i należało by go zapłacić za poszczególne kwartały gdzie należało by te zaliczki zapłacone wpisać w PIT-36 rocznym w poz.55 ?

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Czas Pracy w temacie plan pracy przy równoważnym czasei pracy
    20.02.2012, 10:19

    Dziękuję za odpowiedź , a jeśli mogę jeszcze zapytać to proszę mi powiedzieć tydzień liczony jest jako 7 kolejnych dni od rozpoczęcia miesiąca i tak liczę kolejne tygodnie, (ustalona norma tygodniowa z zachowaniem odpoczynków dobowych 11 godz i tygodniowych 35godz) potem tygodniowe ilości godzin sumuję i dzielę przez 4 i jeśli wyszło by przekroczenie średnio tygodniowe godzin to rekompensuję to dniami wolnymi do końca okresu rozliczeniowego. Rozumiem że na harmonogramie i liście obecności powinno być zaznaczone które dni wolne są z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, a które wolne za prace w niedzielę?

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Zasądzone odszkodowanie a podatek
    12.01.2012, 10:37

    Czy od zasądzonego przez Sąd odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę oraz odprawy za rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracowników nalezy pobrać podatek i wykazać w Pit-11jeśli tak to w której pozycji? Czy od wypłaconej pracownikowi kwoty 1 miesięcznego wynagrodzenia pod rygorem wykonalności wyroku należy pobrac podatek jeśli zostało złożone odwołanie od wyroku? Rozwiązana została z pracownikiem długoletnia umowa o pracę na czas określony z zastosowaniem w umowie art.33 KP (2 tyg. wypowiedzenia). Ponieważ umowa była długoletnia plus współistniejące okoliczności Sąd wskazał, że należy ją uznać jako umowę na czas nieokreślony w zwiazku z tym zgodnie z art.36 par1 p.3 powódka nabyła prawo do trzymiesięcznego wypowiedzenia a tym samym do dłuższego pobierania wynagrodzenia. Została przyznana odprawa na podstawie art.8 ustawy z 13.03.2003r o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Czas Pracy w temacie plan pracy przy równoważnym czasei pracy
    7.11.2011, 15:49

    Witam, mam pytanie czy może pracownik zaplanować w harmonogramie pracy że pracuje przez pięć dni w tygodniu po 12 godzin czyli w sumie 60 godzin natomiast w następnym tygodniu np.24 godziny w sumie w miesiącu nie przekracza nominalnego czasu pracy czyli np.w listopadzie 160godz.??? Czy dopuszczalne jest przekroczenie przeciętnie 40-o godzinnego tygodnia pracy?
    Nadmieniam, że w regulaminie ustalony jest podstawowy system równoważny w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym praca od pn-nd zachowany 35 godzinny odpoczynek.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo inwestycji budowlanych w temacie Przekształcenie budynku gospodarczego na warsztat
    19.10.2011, 11:12

    Witam pilnie potrzebuję pomocy co powinnam zrobić otworzyłam DG (warsztat samochodowy)we własnym budynku, zgłosiłam do gminy płacę podatek od nieruchomości wykorzystywany na cele DG ale nie zgłosiłam zmiany przeznaczenia budynku z gospodarczego (przerobiona obora) na usługowy , mam zatrudnionego 1 pracownika zrobiłam dla niego zaplecze socjalne (łazienka, szatnia, jadalnia.)działam od kilku miesięcy co powinnam w takiej sytuacji zrobić????? i co mi grozi za niedopełnienie tego.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Równoważny czas pracy i nadgodziny
    14.09.2011, 10:52

    Podłączę się pod temat, bardzo proszę o podpowiedź pracownicy pracują w równoważnym czasie pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym (butik w centrum handl)pn-nd w większości po 12godzin jeśli praca w niedzielę to 10godzin. I mamy taką sytuację została przekroczona w jednym tygodniu norma tygodniowa o 18 godzin pracownica przepracowała 58godzin przez 5 dni pracy (4x12+ 1x10) ale np.w innym tygodniu przepracowała tylko 24godziny (2x12), a w jeszcze innym 34 godziny w sumie w miesiącu nie przekroczyła nominalnego czasu pracy 176g do przepracowania i przepracowała 176g ale czy należałoby policzyć w tym przypadku nadgodziny za przekroczenie tygodniowej normy jeśli jest to zrekompensowane innymi dniami wolnymi????

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Podpisanie umowy o pracę przed jej rozpoczęciem
    11.06.2011, 23:37

    W umowie napisałam że umowę zawiera sie od 11.05 , termin rozpoczęcia pracy to
    18.05

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Podpisanie umowy o pracę przed jej rozpoczęciem
    10.06.2011, 09:23

    Witam, podłączę się do tematu bo mam mały problem. Zawarłam z pracownikiem umowę od 11.05.2011 ale dzień rozpoczęcia pracy był 18.05.2011 jak powinnam naliczyć mu wypłatę od 11.05 czy od 18.05.????. Do zus zgłosiłam go od 11.05 i co w przypadku ewentualnego zwolnienia okres zatrudnienia od 11 czy 18.05 pisać????
    Bardzo proszę o podpowiedź

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Wypowiedzenie umowy na czas określony
    6.04.2011, 14:10

    Czy odszkodowanie z powodu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika należy się pracownikowi bez względu na rodzaj umowy (określony /nieokreślony)przy zatrudnieniu pow.20 osób czy dotyczy to tylko umowy na czas nieokreślony?
    Wypowiadając umowę na czas określony z tyt.art.33 czy można podać jeśli istnieje przyczynę zwolnienia (mała efektywność pracy) po to żeby uniknąć odszkodowania?

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Wypowiedzenie umowy na czas określony
    1.04.2011, 09:16

    Dzięki za odpowiedź, jeśli dobrze rozumiem to jeśli Sąd uzna, że ta umowa miała charakter umowy na czas nieokreślony to wtedy powinnam sprostować świadectwo pracy ale sama muszę to zrobić czy musi być od powódki taki wniosek? Na świadectwie wtedy wpisać że miała dłuższy okres zatrudnienia o te 3 m-ce wypowiedzenia i że umowa rozwiązała się za 3-miesięcznym wypowiedzeniem? ale będzie wyrejestrowana z ZUS wcześniej więc jak to będzie ?

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie Wypowiedzenie umowy na czas określony
    30.03.2011, 23:10

    Witam mam pytanie w związku z wręczeniem wypowiedzenia umowy 6-cio letniej na czas określony na podst. art.33 Kp (strony przewidziały możliwość rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem)przed upływem wypowiedzenia pracownik zgłosił sprawę do Sądu Pracy o uznanie tej umowy na czas nieokreślony i w związku z tym o wypłatę odszkodowania. Co w takiej sytuacji należy zrobić wypisać świadectwo pracy i czekać na orzeczenie Sądu? Zakład pow.20osób. Jeśli Sąd uzna umowę jak na nieokreślony to 3-y miesięczne wypowiedzenie + ewentualne 2-u mies.odszkodowanie jeśli sąd uzna że wypowiedzenie nie leży po stronie pracownika.

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie podstawa chorobowego dla pracownika młodocianego?
    9.12.2010, 20:33

    No właśnie niby mają takie samo prawo do świadczeń chorobowych, mają ustaloną płacę minimalną tylko jeśli chodzi o podwyższenie podstawy do chorobowego to w ustawie jest zaznaczone że podwyższa się podstawę ale tylko dla pracowników na cały etat i że nie może być niższa w pierwszym roku pracy itd.... Szczerze powiedziawszy przekopałam już sporo i wynika to co wcześniej pisały Panie, że podwyższanie podstawy do chorobowego nie dotyczy młodocianych, bynajmniej nigdzie nie trafiłam na tego typu wytyczne. Dzięki

  • Magdalena Knop
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie podstawa chorobowego dla pracownika młodocianego?
    8.12.2010, 21:59

    Witam i chciałam się podłączyć pod temat, czyli wynika że nie powinno się wyrównywać podstawy chorobowego młodocianego do minimalnej obowiązującej w m-cu?.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do