Jacek Rokicki

specjalista utrzymania ruchu, TEVA Operations Poland sp. z o.o.

Wypowiedzi

  • Jacek Rokicki
    Wpis na grupie Metrologia w temacie Legalizacja.
    24.10.2013, 13:57

    Witajcie.
    Dostałem ostatnio od jednej z firm informację, że wagi wprowadzone do użytkowania przed 2004 rokiem nie będą już legalizowane po 1.01.2014r.
    Czy jeszcze ktoś spotkał się z taką informacją?
    Z tego co zdołałem się dowiedzieć jest to nieprawda. Wagi takie można będzie zgłaszać do legalizacji tylko, że będą podlegać przepisom z dnia legalizacji a nie z dnia otrzymania zatwierdzenia typu.
    Pytał ktoś w innych (poza Krakowem) urzędach miar?
    Pozdrawiam

  • Jacek Rokicki
    Wpis na grupie Jakość w temacie Nadzorowanie i kontrola sprzętu pomiarowego w organizacji
    21.05.2011, 00:03

    Konieczność powiązania z wzorcem krajowym uzależnione jest od wymaganej dokładności przyrządów. Jeżeli wymagana jest duża dokładność dla pryrządu to należy znaleźć laboratorium które spełnia wymagania dokładności i ufności.
    Jednak spójność pomiarową można zapewnić poprzez stosowanie wzorca który jest wzorcowany przez laboratorium zewnętzne a w wewnętrznym systemie zapewnienia jakości służy do kontroli sprzętu niższej klasy (mniejszej dokładności).

  • Jacek Rokicki
    Wpis na grupie Jakość w temacie Nadzorowanie i kontrola sprzętu pomiarowego w organizacji
    20.05.2011, 10:11

    Każdy sprzęt powinien być poddawany kontroli. Żaden sprzęt pomiarowy nie MUSI być sprawdzany (worcowany) przez GUM (lub jego placówki) istnieje sieć laboratoriów wzorcujących jeżeli ktoś wymaga posiadających akredytację. Zakres i częstotliwość tych kontroli ma być ustalona przez użytkownika i zapisana w systemie jakości. Kontrole te mogą być również wykonywane przez użytkownika.
    Praktycznie: jeżeli w systemie jakości zapiszę że mam prowadzić rejestr przyrządów w którym prowadzę harmonogram sprawdzeń, to arkusz bazodanowy z opisem rodzaju przyrządu, typem, nr ser. i datą i wykonawcą kolejnego sprawdzenia jest wystarczający.
    Częstotliwość kontroli jest zależna od rodzaju oraz zastosowania przyrządów.
    Możemy również zmienić dokładności przyrządów ale musi to być opisane w systemie jakości (np w rejestrze).
    Jeżeli przyrząd podlega metrologii prawnej to MUSI być legalizowany przez GUM lub OUM. Taki obowiązek wynika z Prawa o miarach.
    Proszę nie traktować zamiennie pojęć wzorcowania, legalizacji, adjustacji gdyż to są zupełnie inne czynności wykonywane przez różne organa i wymagane przez różne przepisy.Jacek Rokicki edytował(a) ten post dnia 20.05.11 o godzinie 10:52

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do