Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: Bonus z góry, a VAT?

Trafiłem na interpretację IS z Łodzi, że podlega VAT, chociaż wnioskodawca powołuje się na wyrok, gdzie ETS w sprawie C-419/02 stwierdził, że w podstawie wymiaru podatku VAT: „nie mieści się przedpłata, <...> dokonana w kwocie ryczałtowej na towary wskazane w sposób ogólny w wykazie, który może zostać w każdej chwili zmieniony za porozumieniem nabywcy i sprzedawcy, z którego nabywca może ewentualnie wybrać towary, na podstawie umowy, którą może on w każdej chwili rozwiązać, odzyskując w całości niewykorzystaną przedpłatę”. W powyższym wyroku TSUE potwierdza, że brak skonkretyzowania elementu przedmiotowego transakcji powoduje, że przedpłata nie mieści się w podstawie opodatkowania. Jednak IS argumentację odrzuciła.

https://interpretacje-podatkowe.org/bonus/iptpp2-443-83...

Ciekawy przypadek. Czytając nasze przepisy legislator nie przewidział, że rzeczywistość gospodarcza może być aż tak różnorodna, więc Izby na siłę używając mało logicznej argumentacji jednak każą opodatkowywać.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Bonus z góry, a VAT?

Piotr R.:
W powyższym wyroku TSUE potwierdza, że brak skonkretyzowania elementu przedmiotowego transakcji powoduje, że przedpłata nie mieści się w podstawie opodatkowania. Jednak IS argumentację odrzuciła.

Też nie jestem przekonany, że opisany w interpretacji stan faktyczny jest stanem faktycznym "lustrzanym" do rozpatrywanego w wyroku C-419/02.
Zaliczka / przedpłata mieści się w podstawie opodatkowania (przyśpiesza moment powstania obowiązku podatkowego), jeśli do takiego zdarzenia dochodzi w ramach dostawy towarów lub świadczenia usług - a więc w ramach skonkretyzowanej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Na ile ta czynność podlegająca opodatkowaniu powinna być skonkretyzowana, aby zaliczka / przedpłata do niej się odnosząca mieściła się w podstawie opodatkowania?

ETS orzekł, że w ujednoliconej podstawie wymiaru podatku "nie mieści się przedpłata, taka jak będąca przedmiotem postępowania przed sądem krajowym, dokonana w kwocie ryczałtowej na towary wskazane w sposób ogólny w wykazie, który może zostać w każdej chwili zmieniony za porozumieniem nabywcy i sprzedawcy, z którego nabywca może ewentualnie wybrać towary, na podstawie umowy, którą może on w każdej chwili rozwiązać, odzyskując w całości niewykorzystaną przedpłatę."

Mamy tu kilka przesłanek wywiedzionych z rozpatrywanego stanu faktycznego, które brane są pod uwagę łącznie. Trudno rozpatrywane przesłanki podzielić na ważniejsze i mniej ważne, a w szczególności wywieść wniosek, że już jedna czy druga przesłanka podobna do tej z wyroku, przesądza o tym, że zaliczka / przedpłata nie mieści się podstawie opodatkowania.

"Bonus z góry" nie jest - na gruncie vat - lustrzany do zaliczek / przedpłat ponieważ do konkretnych transakcji podlegających opodatkowaniu już doszło, a wypłacone kwoty bonusów (na dzień ich wypłaty) z pewnością mają związek z tymi czynnościami (i - moim zdaniem - powinny wpływać na podstawę opodatkowania). W omawianym stanie faktycznym świadczenia podlegające opodatkowaniu są skonkretyzowane i wykonane, a nieskonkretyzowany ostatecznie jest bonus.
Jeśli chcemy rozpatrzyć tę sytuację jako rzeczywiście lustrzaną, to wróćmy do zaliczek / przedpłat i - posiłkując się C-419/02 - brońmy tezy, że otrzymane kwoty zaliczek / przedpłat nie mieszczą się w podstawie opodatkowania dopóki nie zostanie ustalona ich ostateczna wysokość.
Czytając nasze przepisy legislator nie przewidział, że rzeczywistość gospodarcza może być aż tak różnorodna

Ustawa VAT w 24 tomach? ;-)
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: Bonus z góry, a VAT?

Weźmy pod uwagę, że to jest faktura korygująca na minus, a w przypadku bonusu pośredniego nota księgowa uznaniowa do obrotu, który nie został jeszcze w żadnej mierze wykonany i nie wiadomo w jakim zakresie zostanie wykonany :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.01.17 o godzinie 22:44
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Bonus z góry, a VAT?

Ja rozumiem.
Mamy jednak w umowie:
- wskazanie na konkretne towary ("wybrane produkty Spółki"),
- zamknięty okres, w którym będą nabywane/sprzedawane,
- elementy umowy powyżej mają raczej charakter stały; z umowy nie wynika, że elementy te mogą być swobodnie modelowane przez strony,
- wycofanie się kupującego (przyjmującego bonus) z umowy jest hipotetycznie możliwe, ale mało prawdopodobne.
- nie mamy informacji o cenie "wybranych produktów Spółki" w okresie trwania akcji.

Gdyby przyjąć, że tylko zaliczki "zapięte na ostatni guzik" (spełniające WSZYSTKIE przesłanki wyroków ETS/TSUE traktujących o zaliczkach) przyspieszały moment powstania obowiązku podatkowego, to opodatkowanych zaliczek w obrocie między podatnikami VAT byłoby bardzo mało. W okresie pomiędzy zaliczką a wykonaniem czynności podlegającej opodatkowaniu - hipotetycznie - wiele się może zdarzyć. Łatwo byłoby też konstruować umowy między podatnikami tak, aby jedna czy druga przesłanka nie była spełniona.

Generalnie to mam z tematem zaliczek pewien kłopot i widziałbym tu (docelowo - w przyszłości) dwa możliwe podejścia:
- co do zasady opodatkowane, za wyjątkiem tych niespełniających większości (albo dla danego przypadku - najistotniejszych) przesłanek wskazanych przez ETS/TSUE,
- opodatkowane tylko wówczas, gdy strony transakcji (podatnicy) podejmą decyzję o przyśpieszeniu momentu powstania obowiązku podatkowego.

Zdaje sobie sprawę (choćby w kontekście stanu faktycznego z C-419/02), że to drugie podejście też nie mogłoby być zbyt swobodne...
Piotr R.

Piotr R. główny księgowy,
Warszawa, BASF
Coatings Services
Sp. z o.o.

Temat: Bonus z góry, a VAT?

Sytuacja jest tu o tyle inna, że standardowo uznaje się, że zaliczka dotyczy zapłaty części należności z góry za wykonanie usługi lub dostawę towaru. Fakturę zaliczkową wystawia świadczący usługę, mający dokonać dostawy. W tym przypadku zaliczka zostaje wypłacona na poczet przyszłego bonusa, więc fakturę wystawi strona, która wypłaci zaliczkę, a nie stroną otrzymująca. Rzeczywistość gospodarcza jest bogata. Klient może wykonać zakładany obrót, może wykonać w części, a może też zbankurtować, więc podstawa opodatkowania nie jest w momencie wypłaty zaliczki znana.



Wyślij zaproszenie do