Marta K.

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: wybudowanie bez pozwolenia na budowę sieci wod.-kan. -...

proszę o pomoc jak w temacie.

Sprawa dotyczy kilku inwestorów - wszyscy mieliśmy zapewnienia dostaw i domy każdy z nas wybudował na podstawie pozwolenia na budowę.

Niekórzy jenak skończyli już budowy i chcieli zamieszkać wcześniej niż inni, ale na pociągnięcie sieci wod-kan do naszych budynków musieli byśmy czekać jeszcze ponad rok od tego czasu. W związku z tym na własny koszt wykonaliśmy całą dokumentację projektową, uzgodnienia itd., wybraliśmy wykonawcę i na postawie umów o dzieło firma wykonała całość sieci wraz z przyłączami i każde z nas zapłaciło swoją część na podstawie otrzymanej FV. Złożyliśmy wcześniej wniosek o pozwolenie na budowę sieci, jednak po "podpowiedziach" osób z PWiK, by wykonać to jako budowę przyłącza, a nie sieci osoba, która w imieniu wszystkich inwestorów się tym zajmowała posłuchała "dobrej rady" i wniosek został wycofany. Po zakończeniu inwestycji zwróciliśmy do Kancelarii Prawnej by pomogła nam w rozmowach z Miastem i PWiK, nie wiedzieliśmy dokładnie, która z tych instytucji może od nas sieć odkupić i jak to formalnie "załatwić". Rozmowy w ww instytucjach trwają już od stycznia i dopiero dziś nas poinformowano, że coś tu BARDZO nie tak.
Pozwolę sobie zamieścić treść ostatnierj notatki ze spotkania w PWiK:
Przedmiotem spotkania w PWiK z udziałem prawnika reprezentującego PWiK była kwestia pozwolenia na budowę sieci wod.-kan.
Prawnik PWiK przedstawił jednoznaczne stanowisko, iż brak pozwolenia na budowę odcinka od sieci głównej do granicy nieruchomości (odcinka który został wybudowany jako przyłącze, a który PWiK miałoby przejąć jako sieć) jest istotną wadą prawną tego przedmiotu.
Ponadto w ocenie prawnika brak pozwolenia na budowę, przy utrzymywaniu że wybudowana instalacja jest siecią podlegającą przejęciu przez PWiK od inwestorów, stanowi że taka instalacja nie odpowiada wymaganym prawem warunkom technicznym.
A zatem wyciągnięto następujące wnioski:
1. jeżeli instalacja będzie traktowana jako przyłącze to:
a. nie wymagane było pozwolenia na budowę; jego budowana była legalna
b. ale PWiK nie ma obowiązku odpłatnego przejęcia instalacji.
2. jeżeli instalacja będzie traktowana jako sieć to:
a. było wymagane pozwolenia na budowę, którego nie uzyskano, a zatem przedmiot posiada istotną wadę prawną,
b. choć PWiK ma obowiązek przejąć taką instalację, to na ich decyzję kluczowy wpływ będzie miała ocena istotności wady przejmowanej instalacji.

Skutkiem wady prawnej (braku pozwolenia na budowę) jest to, że w takim przypadku właściwy organ nakazuje rozbiórkę obiektu budowlanego wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Nakazu rozbiórki nie wydaje się jeżeli taka budowa:
1) jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności:
a) ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
b) ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
2) nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.
Przedmiotowa budowa jest zgodna z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i należy założyć, że spełnia wymogu prawne w zakresie umożliwiającym doprowadzenie tego obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem.
W takim przypadku organ zamiast decyzji w sprawie rozbiórki wydaje postanowienie o wstrzymaniu prowadzenia robót (w tym także już zakończonych) i nakłada obowiązek przedstawienia niezbędnych dokumentów. Ich nieprzedstawienie skutkuje wydaniem decyzji o rozbiórce.
Natomiast przedłożenie w wyznaczonym terminie tych dokumentów traktuje się jak wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego (jeżeli budowa została ukończona). Właściwy organ zatwierdzając projekt budowlany ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Wysokość tej opłaty ustala się według następującego wzoru 50 * S * K * W gdzie:
S – stawka wynosząca 500 zł
K – współczynnika kategorii obiektu budowlanego
W – współczynnika wielkości obiektu budowlanego
Dla przedmiotowej inwestycji - Kategoria XXVI - sieci, jak: elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, gazowe, ciepłownicze, wodociągowe, kanalizacyjne oraz rurociągi przesyłowe: K wynosi 8,0 a W od 1,0 (długość do 1km) do 2,5 w zależności od długości sieci w km.
Wobec tego wysokość opłaty legalizacyjnej mieści się w granicach od 200.000 zł do 500.000 zł.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że gdyby PWiK chciało odkupić przedmiotową instalację i jednocześnie nie narazić się na wydanie nakazu rozbiórki, musiałoby się liczyć z zapłaceniem opłaty legalizacyjnej przewyższającej wysokość wynagrodzenia za przejęcie własności instalacji.

Wobec powyższego PWiK zobowiązało się po rozważeniu czy istota wady uniemożliwia przejęcie przedmiotu, a jeśli nie to - jaki wpływ miałby na cenę, przedstawić swoje ostateczne stanowisko w terminie do 16 listopada 2009r."Marta K. edytował(a) ten post dnia 09.11.09 o godzinie 16:36