Temat: Prośba o pomoc. Uregulowanie kontaktów z dzieckiem przez...

Witam, jestem rok po rozwodzie. Wraz z byłą żoną mamy półtora rocznego synka ,który urodził się w Polsce.Przed narodzinami syna mieszkaliśmy razem sześć lat w Szwecji gdzie wzięliśmy ślub. Po powrocie do kraju i miesiąc po narodzinach syna była żona złożyła pozew o rozwód ,uzasadniając tą decyzję niezgodnością charakteru. Sprawa rozwodowa odbyła się w Polsce i zakończyła ugodą za porozumieniem stron. Po rozwodzie ze względów finansowych zmuszony zostałem do powrotu do Szwecji. Mam przyznane na dziecko 800 zł alimentów z tego względu ,że pracowałem wcześniej w Szwecji. Mam przyznane widzenia z dzieckiem raz w miesiącu ( 4 godziny ), drugi dzień świat Wielkanocnych i Bożego Narodzenia ( też po 4 godziny ) zawsze w obecności byłej żony. Tu nastaje moje pytanie... Myślę nad tym by wytoczyć byłej żonie sprawę w Szwecji o zwiększenie kontaktów z dzieckiem. Posiadam również szwedzkie obywatelstwo.Ktoś z Was miał już podobną sytuację ,czy też może o takiej słyszał i jak to wygląda ze strony polskiego prawa ? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam Sebastian.

Temat: Prośba o pomoc. Uregulowanie kontaktów z dzieckiem przez...

Moim zdaniem nie ma szans na przeprowadzenie skutecznie tego typu sprawy w Szwecji.
Nawet jeśli tamtejszy sąd uzna się za właściwy - w co wątpię, bo generalnie zazwyczaj właściwe są sądy miejsca zamieszkania dziecka, to i tak aby wykonać to orzeczenie musiałby Pan stwierdzić jego wykonalność w Polsce, a z tym nie będzie tak prosto.

Art. 1106[3] k.p.c stanowi, że do jurysdykcji krajowej należą sprawy z zakresu stosunków między rodzicami a dziećmi, jeżeli:
1) dziecko, którego sprawa dotyczy, ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej lub
2) wnioskodawca i dziecko, którego sprawa dotyczy, są obywatelami polskimi.

Podobnie prawo unijne. Zgodnie z rozporządzeniem rady (WE) NR 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000
art 10 "1. W sprawach odpowiedzialności rodzicielskiej jurysdykcję mają sądy państwa członkowskiego, w którym w chwili wniesienia pozwu lub wniosku dziecko ma zwykły pobyt. "
są pewne wyjątki (art. 15) ale nie za bardzo wierzę w ich zastosowanie

Reasumując: zmiana kontaktów powinna nastąpić przed polskim sądem.



Wyślij zaproszenie do