Temat: Korzenie

Zawsze i wszędzie, bez względu na pochodzenie i historie rodzinne mamy jakąś, choćby śladową wiedzę nt swoich korzeni. Skąd pochodził nasz antenat, skąd pochodziła babcia lub prababcia o nazwisku, które nas interesuje.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych noszących nazwisko Ławniczak do poszerzania wiedzy na temat swoich przodków, a być może ktoś z naszych potomków doceni nasze starania...
Nazwisko Ławniczak jest nazwiskiem typowo wielkopolskim, a najstarsze jego pojawienie datuje się na przełom XVII i XVIII wieku w okolicach Poznania i Wielkopolsce południowej na granicy z Dolnym Śląskiem, a także w Wielkopolsce północnej.
Pochodne lub nawet pierwotne formy, to Ławiczniak, Ławiczny, Ławiczek, Ławniczek, Ławny, Ławicki, Ławecki itp. Etymologia nazwiska wbrew pozorom wywodzi się nie od ławy, ławki do siedzenia, a z terminologii wojskowej, czyli formy szyku bojowego o nazwie ława, na czele której zawsze stał jakiś Ławnik (bez względu na swoje imię lub nazwisko) za nią odpowiedzialny, a później od piastowanego stanowiska w starszyźnie sołectwa, które zostało wykorzystane w późniejszym sądownictwie.