konto usunięte

Temat: lepkość cieczy

Witam jak w "prosty sposób" ocenić ile cieczy zostanie na ściankach znając jej lepkość.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: lepkość cieczy

W jakich warunkach? Zostanie po tym, jak co? Brak szczegółów do rozważań.

Wszystko zależy nie tylko od rodzaju cieczy, ale także od kształtu i rozmiarów naczynia, temperatury, sposobu "pozbywania się" cieczy z naczynia.

Jeżeli ma to być "prosty sposób", to spodziewałbym się zależności wprost proporcjonalnej do wewnętrznej powierzchni naczynia, czyli założyłbym iż ciecz rozsmarowała się równomiernie po całej wewnętrznej powierzchni. W rzeczywistości będzie nieco inaczej dla niewielkich (wąskich) naczyń.

Jeżeli chciałbyś jeszcze wziąć pod uwagę współczynnik lepkości cieczy, to pamiętaj, że określa on opór cieczy przeciw płynięciu, ale dotyczy to samej cieczy, a NIE granicy między cieczą, a ściankami naczynia.

Niestety nie znam definitywnej odpowiedzi na Twoje pytanie. Wiem tylko, że lepkość opisuje właściwości dynamiczne poruszającej się cieczy, natomiast Ciebie interesuje zagadnienie statyczne - stan równowagi pomiędzy siłami grawitacji a siłami spójności i napięcia powierzchniowego cieczy w naczyniu. Zapewne istnieje związek pomiędzy lepkością, a parametrami opisującymi siły spójności cieczy, ale raczej nie jest to bezpośredni związek.

konto usunięte

Temat: lepkość cieczy

Witam,
oto brakujace informacje:
przewozimy cysterna jedno-komorową o pojemności 33000 litrów ( "wewnetrzną" powierzchnie cysterny postaram sie podać jutro) produkt o nazwie x i lepkości y ( do dyspozycji mam MSDF - karte charakterystyki, z której odczytuje lepkość, gestość, temp. topnienia, itp.)
Pytanie jest nastepujące - ile produktu zostanie na ściankach( jesli jest jakiś sposób zeby to obliczyć, bo ja juz powoli trace nadzieje, a z tego co widze to najlepsza metoda do poznania odpowiedzi to praktyka).

Pozdr.

konto usunięte

Temat: lepkość cieczy

Artur Kobyliński:
a tego co widze to najlepsza metoda do poznania odpowiedzi to praktyka).

To na pewno najdokładniejsza metoda.

Model matematyczny ma trochę inne zadanie - powie jakie czynniki i w jaki sposób wpływają na to ile cieczy zostanie. Czy naprawdę to jest potrzebne? A może celem jest np. optymalizacja kształtu cysterny, albo warunków przewożenia tak, by straty były najmniejsze? Wtedy nie potrzeba pełnego modelu, wystarczy wyprowadzić prostsze zależności miedzy niektórymi zmiennymi (np. najlepiej by przy zadanej objętości cysterna miała najmniejszą powierzchnię).Tomasz Szmidt edytował(a) ten post dnia 16.09.09 o godzinie 23:33

konto usunięte

Temat: lepkość cieczy

Jeżeli otworzysz otwór na spodzie cysterny, ciecz zacznie wypływać: najpierw szybko, potem coraz wolniej. Kiedy zamierzasz stwierdzić, że się wyciekanie skończyło? Przypomina mi to butelkę z ketchupem, którą odwracamy i próbujemy coś wyciągnąć ... Ile razy człowiek tracił cierpliwość (bo nie leci), a tak naprawdę była to kwestia albo czasu, albo "pomachania" butelką :-)

Tu jednak zakładam, że cysterną nie zamierzasz rzucać, ale przydałby się np. otwór z góry, gdzie pod koniec opróżniania cysterny mógłbyś podłączyć sprężarkę i przedmuchać cysternę. Ręczę, że jeszcze coś by ci skapnęło :-)

Matematyczne obliczenie w tym przypadku jest o tyle utrudnione, że cysterna ma kształt cylindryczny (z reguły) i siła grawitacji ściągająca ciecz po ściankach ma w różnych miejscach różne składowe wzdłuż stycznej do powierzchni ścianki (a to jest siła ściągająca ciecz wzdłuż ścianki).

Jeżeli zależy Ci np. na ustaleniu procentu strat, to rzeczywiście pozostaje pomierzyć kilka rozładunków i będziesz miał niezłe oszacowanie. Pamiętaj też, że jeżeli używasz danej cysterny cyklicznie do przewożenia tego samego rodzaju cieczy, to po pierwszym rozładunku masz np. stratę 1%, ale oznacza to, że napełniając cysternę ponownie jesteś w stanie wlać nie 100%, a już tylko 99 ... W tym momencie strat z drugiego napełnienia już nie powinno być, bo znowu zostanie ten 1%, co poprzednio. Czyli mając tylko jedno napełnienie tracisz 1% ze 100, natomiast wykonując np. 1000 napełnień, stracisz też około 1% ale z 1000 (10*100). Musiałbyś tylko nie czyścić cysterny po użyciu :-)

Następna dyskusja:

analiza cieczy




Wyślij zaproszenie do