Mariusz Kruk

Mariusz Kruk Kierownik,
Telekomunikacja
Polska

Temat: Maksymalna temperatura przy pracy na dachu

Witam

Przepraszam, że zawracam głowę ale nie mogę znaleźć tej informacji. Chodzi mi o to jaka jest maksymalnie dopuszczalna temperatura przy pracy na wysokości, to znaczy przy kryciu dachu. Ewentualnie przez ile ludzie mogą pracować na wysokości przy osiągnięciu tej temperatury. Jeśli to nie sprawi kłopotu to proszę także o podpowiedź/odnośnik do odpowiedniej ustawy.

konto usunięte

Temat: Maksymalna temperatura przy pracy na dachu

Witam,
ja osobiście nigdzie się nie spotkałam z górną granicą przy jakiej można wykonywać pracę na wysokości, tak jak i niejasne są te wymagania w pomieszczeniach pracy. Jeśli starsi koledzy i koleżanki mieli by jakieś informacje na ten temat to również chętnie bym do tego sięgnęła. Podeszła bym do tego problemu z narzędziami jakie mam czyli napoje chłodzące, dłuższe przerwy w pracy, skrócenie czasu pracy.

Innym aspektem bardzo ciekawym przy pracy na wysokości jest zabezpieczenie się przed upadkiem z wysokości podczas wykonywania prac na dachach. O ile sprzęt zabezpieczający przed upadkiem z wysokości nie ma problemu znaleźć np: urządzenia samozaciskowe, linki bezpieczeństwa z amortyzatorem, o tyle problem pojawia się często z wyznaczeniem stałego punktu zaczepienia systemu asekuracyjnego spełniającego wymaganą wytrzymałość. Można kombinować, szukać elementów dachów, można zamontować stały punkt asekuracyjny, certyfikowany, konserwowany, okresowo kontrolowany, można zastosować stałe masy kotwiczące, ale te metody nie zawsze są możliwe/opłacalne do zastosowania ze względu np.: na wielkość połaci dachu, jego konstrukcje wytrzymałość, zakres wykonywanych prac, wykonywanie pracy na obcych dachach gdzie takich punktów nie ma, prace chwilowe, doraźne i wiele innych aspektów. Ciekawa jestem czy znacie/spotkaliście się Państwo z jakimiś innymi metodami wyznaczenia/wykonania stałego punktu zaczepienia na dachu, jakimiś innymi metodami asekuracji itd..

Przepraszam, że temat rozszerzam, ale można tak przy okazji, porozmawiać o pracy na wysokości w innym aspekcie.

Pozdrawiam :)
Barbara M.

Barbara M. Menedżer ds. ochrony
środowiska,
bezpieczeństwa i
higieny...

Temat: Maksymalna temperatura przy pracy na dachu

Z tego co kojarzę co do temperatury nie ma dokładnych wytycznych. Generalnie pracodawca zapewnia organizację i wyposażenia czyniąc stanowisko bezpiecznym i higienicznym (tu można wrzucić wszystko co działa na + np. rotacja, przerwy w miejscu chłodniejszym). Stanowiska na zewnątrz szczególnie należy chronić przed m.in. opadami, wiatrem, niską i wysoka temperatura itp. i zapewnić mozliwość szybkiego opuszczenia stanowiska i pierwszej pomocy w razie potrzeby (ogólne przepisy bhp). No i powyżej 25st napoje profilaktyczne (rozp w sprawie posiłków i napojów).

konto usunięte

Temat: Maksymalna temperatura przy pracy na dachu

Rzuć okiem, na dobrze rozwałkowany temat: http://www.goldenline.pl/forum/1799044/temperatura-na-... jest tam rozporządzenie. Być może można byłoby wyliczyć ciepło oddawane i sprawdzić, czy mamy do czynienia z mikroklimatem gorącym (trzeba byłoby normy zastosować, policzyć, itd.). Zapewne dałoby radę udowodnić, choć ja nie słyszałem o takim przypadku.

I jeszcze jedna sprawa - kremy przeciw poparzeniu słonecznemu/udarowi. Też nieuregulowane, ale warto zastosować.

Z domorosłych sposobów są metody chłodzenia ubrań analogiczne do stosowanych przez myśliwych podgrzewaczy nocnych - ale też nie miałem tego w ręce.
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Maksymalna temperatura przy pracy na dachu

Dominika Huszczo:
Innym aspektem bardzo ciekawym przy pracy na wysokości jest zabezpieczenie się przed upadkiem z wysokości podczas wykonywania prac na dachach. Ciekawa jestem czy znacie/spotkaliście się Państwo z jakimiś innymi metodami wyznaczenia/wykonania stałego punktu zaczepienia na dachu, jakimiś innymi metodami asekuracji itd..

Wymieniłaś sporo sposobów. Generalnie nie ma jednego właściwego. Problemem są/moga byc: wymagania inwestora(żadnej dziury w dachu!!!!), specyfika konstrukcji (stromy, płaski, wielospad), materiały (blacha, bitum, ceramika). Wiele problemów i wiele rozwiązań. A dlaczego ma być stały punkt kotwiczący? To tylko zabezpieczenie...indywidualne (nawet jeśli podpiętych kilku). A rozwiązanie z "rusztowaniem wiszącym"? Może drogie, ale za to jakie super (wejdź na web cam w Kolonii i popatrz na remont Katedry) albo system Combisafe (przepraszam za reklamę, ale jestem fanem tego ustrojstwa). Wybór jest zawsze i nie sprowadza sie tylko do: albo szelki albo uważajcie...

Następna dyskusja:

Ciężki wypadek przy pracy




Wyślij zaproszenie do