Temat: śmierdząca woda

Proszę mi śmiało mówić po imieniu - Krzysiek :) Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że wszystko buduję od podstaw. Wszystkie rybki zdechły mi z powodu złych warunków. U ostatnich zauważyłem białe kropeczki na płetwach, ogonie - wstępnie udało mi się ustalić, że chore były na flexibakteriozę. Żaden ze mnie spec w dziedzinie akwarystyki - ustaliłem to po objawach jakie zaobserwowałem, czytając fora.

Aktualnie został mi zbiornik 57l z wodą, która została po rybkach i osprzęt typu grzałka, filtr z deszczownicą, którego link poprzednio wkleiłem i żwir :)

Zależy mi na tym, aby tym razem dobrze zacząć i nie zarazić rybek chorobą, którą miałem w tej hodowli.
Jacek Stryjniak

Jacek Stryjniak Doświadczony
sprzedawca z pasją

Temat: śmierdząca woda

:)OK... Jacek - miło mi :)

To ja teraz proponuję zając się tym wszystkim na nowo - mianowicie:

1. Opróżnić zbiornik do sucha. Ponownie przepłukać żwir a następnie go wygotować lub wyprażyć w piekarniku (lepiej wygotować mniej zachodu). Rozumiem że jest to sam żwirek (bez dodatków dla roślin itp itd. ??

2. opcja A) masz w domu sól?? Świetnie:) przygotuj w wiadrze roztwór soli kuchennej w ilości 3ch łyżek /na litr wody. Świeżą gąbką (nie taką po plynie do naczyń:) wyszoruj akwarium natomiast w pozostałym w wiadrze roztworze (po uprzednim wypłukaniu pod bieżącą wodą) powkładaj wszystkie elementy wyposażenia akwarium (filtr grzałka, siatka do łowienia ryb, karmnik, termometr itp- sól ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze a także odkażające - niech to się wszystko moczy przez np.noc)

opcja B) idziesz do najbliższego sklepu zoologicznego kupujesz buteleczke specyfiku o nazwie ABIOSEPTIN, TRYPAFLAVIN albo CHLORAMINA firmy Tropical i sporządzasz roztwór o połowę silniejszy od wskazanego na opakowaniu. Jak komu wygodniej.

3. Napisz coś o oświetleniu...masz pokrywe?? jaka tam jest świetlówka?? Postaram Ci sie dobrać roślinność do Twojego akwarium (uderz do mnie na mój profil i wyslij mi swojego maila na skrzynke -odesle Ci fote mojego zbiornika o podobnej pojemności + to co tam zastosowałem:)

4. OCZYWIŚCIE po wyszorowaniu akwarium, wymoczeniu elementów w roztworze - wszystko trzeba wypłukać pod bieżacą wodą (także żwirek)

5. jeśli masz dodatkowe wiadra w których możesz odstawić sobie wodę zrób to...mozesz zastosować uzdatniacz do wody (najlepsze to Aquasafe TETRY lub BIOtopol firmy JBL) - na dno wypłukanego (!!!)wiaderka lejesz porcję uzdatniacza - a nastepnie prysznicem uzupełniasz wiaderko - chodzi o to aby uzdatniacz wymieszać z wodą stąd taka moja prywatna metodyka :D i odstawiasz :)

6. Kwestia filtra - 600l/h do zbiornika ~60 litrów trochę duzo ale jest deszczownica więc chociaz tyle dobrego. Deszczownicę moznaby przedłużyć (w zoologicznym są takie osobne deszczownice firm AquaSzut lub Aquael - koszt rzędu 15 zł) Chodzi o równomierne rozprowadzenie oczyszczonej wody na powierzchni tafli wody. Ponadto woda natlenia się najszybciej właśnie przy powierzchni wody (granica styku atmosfery z taflą wody). Oprócz tego unikniesz duzych zawirowań toni wodnej - nie o to chodzi - ryby nie będą się dobrze czuły w tak silnym prądzie wody (tzn. zależy od gatunku rzecz jasna:)

7. wiesz jakie ryby/organizmy chcesz w tym akwarium trzymać ?? Pisz. :)
8. narazie to na tyle - czekam na informacje - postaram sie odpisać po ich otrzymaniu tak aby udając sie do sklepu zakupił wszystko za jednym zamachem (preparaty, złoza ewent. dodatkowy sprzet).

czekam na Twój odwet. POWODZENIA
Jacek Stryjniak

Jacek Stryjniak Doświadczony
sprzedawca z pasją

Temat: śmierdząca woda

Wszystkie rybki zdechły mi z powodu złych warunków. U ostatnich zauważyłem białe kropeczki na płetwach, ogonie - wstępnie udało mi się ustalić, że chore były na flexibakteriozę.
Zależy mi na tym, aby tym razem dobrze zacząć i nie zarazić rybek chorobą, którą miałem w tej hodowli.

Objawy choroby o której piszesz wskazują w 99% na ichtioftiriozę (ospa rybia) wywoływaną przez pasożyta zewnętrznego - kulorzęska. Atakuje on najczęsciej wtedy kiedy system immunologiczny ryby jest osłabiony (zresztą tak jak i Nas kiedy jesteśmy osłabieni nękają częsciej różne choroby i dolegliwości). fleksibakterioza jest chorobą bakteryjną ..jej objawy przypominają jasne odbarwienia (białawe lub żółtawe placki na ciele ryby, nie punkciki...(w przypadku ospy - ryba wygląda jakby była obsypana białymi kropkami). Ale fakt faktem...choroba ujawnia się najczęsciej w przypadku złych warunków panujących w akwarium

pozdrawiam .

konto usunięte

Temat: śmierdząca woda

Ja bym nic nie płukał ;) obsadził bym zbiornik gęsto roślinami - oświetlenie minimum 0,5w na litr. Zaopatrzyłbym się w bakterie nitryfikacyjne. I spokojnie czekałbym na dojrzewanie zbiornika. filtr jeżeli masz przepływ 600l/h znaczy ze jego rzeczywista wydajność pewnie jest koło 300 a kiedy się zabije jeszcze mniej. ja mam 2 x 960l/h w 150l net i nie mam wirówki. A do miesiąca od założenia baniaka i tak zobaczysz wszystkie glony jakie są ;). Dojrzewanie zbiornika to długi proces, nie wolno tu panikować. w temperaturze 32 - 34 pasożyt ginie ;)



Wyślij zaproszenie do