Piotr Marciniak

Piotr Marciniak Managing Director
Talent Bridge

Temat: 5 powodów, dla których warto stosować testy...

Leitmotivem w procesie rekrutacji staje się powszechne stosowanie testów psychometrycznych. Narzędzie to nie tylko pozwala na skuteczną argumentację decyzji rekruterów, lecz także umożliwia opracowanie raportu z konkretnymi wnioskami i wytycznymi niezbędnymi podczas kolejnych rozmów kwalifikacyjnych. Dlatego też prezentujemy 5 głównych powodów, dla których headhunterzy korzystają z takiego rozwiązania w pozyskiwaniu potencjalnych pracowników.

1. Testy są lepsze niż Twoje wewnętrzne przeczucia - zastosowanie testów psychometrycznych poprawia wynik rekrutacji w stosunku do tradycyjnych metod selekcji.
Jak pokazują badania, zatrudnienie niewłaściwej osoby może sięgać nawet 150% wynagrodzenia przeciętnego pracownika. Dlatego każda firma powinna dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć nietrafionych decyzji w procesie rekrutacji i tym samym niskiej produktywności w firmie. Stosowanie testów psychometrycznych w selekcji kandydatów do pracy standaryzuje także sam proces i pozwala zobiektywizować tradycyjną metodę rekrutowania pracowników, eliminując kierowanie się jedynie przeczuciem, które często bywa zawodne.

2. Rezultaty można zmierzyć - zestawienie wyników testów z wynikami w pracy pozwala na ocenę efektywności strategii HR.
Jednym z wyzwań stojących przed organizacją jest weryfikacja wymiernego zysku z inwestycji w ludzi, szczególnie z oceny potencjału (talentu) pracownika. Takim wskaźnikiem, który pozwala na oszacowanie efektywności inwestycji (jej rentowności) jest ROI (z angielskiego - return on investment). Znajomość Roi pozwala przede wszystkim na optymalizację inwestycji i zapobiega generowaniu niepotrzebnych kosztów w firmie.
Najprostsza metoda obliczenia ROI to podzielenie zysku z inwestycji przez jej koszt, przez co można ją wyrazić jako proporcję albo wynik procentowy.

Najprostszy wzór: ( Zysk inwestycji – koszt inwestycji)
koszt inwestycji

Jeśli wynik jest dodatni, inwestycja przyniosła więcej zysku, niż kosztowała. Jeśli wynik jest ujemny, koszt inwestycji przewyższył profity uzyskane dzięki tej inwestycji.

3. Nie potrzebujesz psychologa, aby zrozumieć wyniki testów
Testy psychometryczne są czytelne i zaprojektowane tak, aby z łatwością rekruter bez pomocy psychologa mógł podejmować właściwe decyzje w procesie selekcji potencjalnych pracowników. Tworzone w ten sposób raporty zawierają często konkretne dane liczbowe wyrażone w ocenie efektywności rekrutacji.

4. Poprawiają wizerunek Twojej firmy na rynku pracy
Badania pokazują, że obiektywny, przeprowadzony z wykorzystaniem standaryzowanych narzędzi proces rekrutacyjny wywiera pozytywne wrażanie na kandydatach i jest kluczem do ich satysfakcji Firmy, które sięgają po nowoczesne metody selekcji potencjalnych pracowników pozyskują większą liczbę kandydatów, a przede wszystkim wpływają na pozytywny odbiór samej marki na rynku pracy.

5. Wyniki testów psychometrycznych pomogą Ci stworzyć strategię HR zbudowaną na fundamencie ilościowych danych i jakościowych informacji.
Czytelne dane z procesów zatrudnienia są istotnym czynnikiem w kształtowaniu skutecznej metody pozyskiwania potencjalnych pracowników w przyszłości. Dlatego też narzędzia psychometryczne pomagają w realizacji zamierzonego celu czy działania, gdyż pozwalają na ocenę wydajności pracy, procesów zarządzania talentami, oceny kompetencji pracowników, ich zaangażowania oraz umożliwiają zrozumienie kultury organizacyjnej firmy.