Marcin K.

Marcin K. Przedsiębiorca,
publicysta, trener,
pasjonat życia...

Temat: Mnemotechniki w Praktyce III - Nauki Biologiczne

Mnemotechniki w Praktyce III - Nauki Biologiczne

Jakiś czas temu zwróciła się do mnie koleżanka studiująca żywienie na SGGW. Potrzebowała sposobu na nauczenie się witamin. Oto, co wymyśliłem (ad hoc) aby w łatwy sposób można było nauczyć się tego tematu:

Krok pierwszy: Stworzenie podstawników do każdej witaminy.

Podstawą do tego będzie Główny System Pamięciowy (omówiony wcześniej - w części II).

Przykładowe podstawniki witamin:

A – As, Ala?
D – Dosia? Dyzio? Daniel (jeleń)?
E – Elf? Eskimos? Ewa (ta od Adama?) ET (ufoludek?)
K – Kupa (non comment, mzoe byc to stos Kos (ptak), Kali, Kania?
B1 – tu mamy już pierwszą literkę, plus cyfrę – do której używamy podstawnika GSP, czyli B+T/D => BaT? BeTy? (omijam But, bo uzywany jest w zakladkach, ale mozesz zrobic inaczej)
B2 – B+N => BoNa? BaNia? BaNan? BeN?
B6 – B+J => BeJca? BaJa? BoJa (używam w zakł.)
B12 B+T/D+N => BaToN? BiDoN?
C – Cytryna (chyba najłatwiej...)
PP – PuPa? PaPierz? PaPier?
H (biotyna) – Harfa? Harcerz?
Kwas pantotenowy – Tu proponuje zrobić jakiś fajny obraz, np. zbiornik z kwasem, w którym nawrzucane są pantofle, totemy etc.
Kwas foliowy – j/w tylko z pływającą folią lub liściami bo folium znaczy po łacinie liść.

Krok drugi: Wykorzystanie Łańcuchowej Metody Skojarzeń (ŁMS).
Metoda polega na tym, aby połączyć ze sobą ciąg rzeczy lub wydarzeń, które chcesz zapamiętać. Układa się historyjkę, łącząc pierwszy element z drugim, drugi z trzecim itd. Pierwszy z elementów trzeba też połączyć z czymś charakterystycznym, dla całej listy (w tym wypadku z podstawnikiem witaminy).

Ważne aby skojarzenia były:
=> przejaskrawione - gigantyczne lub zminiaturyzowane
=> dynamiczne - pamiętaj, że o wiele łatwiej przypomnieć sobie wydarzenia gwałtowne i przykre, niż zamiast jednego elementu - miliony
=> zastępuj przedmioty wzajemnie - np. zamiast świeczki zapalasz... własny palec
=> absurdalne, niespotykane w życiu - im głupsze, śmieszniejsze tym lepiej zapamiętasz!

Teraz mając witaminy i ich opis, np. Witamina A (Akseroftol)

Znaczenie: Zapewnia normalne funkcjonowanie naskórka, prawidłowe widzenie, normalny wzrost, odporność na zakażenia ropne
Objawy awitaminozy: suchość, rogowacenie i łuszczenie się naskórka, wysychanie a następnie rozmiękczanie rogówki i białkówki oka, ślepota zmierzchowa

Źródła: Żywność wzbogacona, np. margaryna i inne tłuszcze;
prowitamina A (karoten): marchew, szpinak, kapusta, pomidory, papryka

Uwagi: W śluzówce jelit i wątrobie powstaje z prowitaminy. Magazynowana w nerkach i wątrobie. Nie ulega zniszczeniu podczas gotowania.

wybierasz słowa – klucze, czyli to co najważniejsze i z czego można zrobić obraz. Łączysz je z podstawnikiem witaminy w ciąg (łańcuszek).

schemat:
[podstawnik witaminy] <=> ŁMS <=> [słowa klucze] [X] [X] [X] [X] [X] [X]

np. Znaczenie => obraz znaczka (pocztowego?) do niego doczepiasz NASKÓREK (obraz, np. jak pocierasz znaczek pocztowy o skórę aż się czerwieni, lub ślinisz i przyklejasz na skórze.
WIDZENIE – NA SKÓRZE od tych potrać wyrastają oczy, które ślicznie do Ciebie mrugają WZROST – Oczy wzrastają, wypadają i stają się dorosłymi oczami (takimi, którym wyrastają nóżki, rączki... baw się i twórz dziwne obrazy!) Ale nagle spacerując sobie, oczy wpadają w dół z ROPĄ (może być naftowa, pewnie widziałaś obrazki jak np. ptaki z wody, po katastrofie wyciągali... z ropy)

AWITAMINOZA – obraz kojarzysz albo do pierwszego (czyli podstawnika, możesz zapamiętać że np. każda wit. ma 4 łańcuszki wychodzące z niej), albo do Ropy.

AWITAMINOZA - A Witam, witam.... Ania Wita (obrazek), coś w tym stylu...
SUCHOŚĆ – obraz pustyni? Ania wita się z pustynią? Albo jakiś obraz wyschniętej krainy... To zależy co kojarzy się Tobie z suchością...

ROGOWACENIE => Rogi? wyrastają z pustyni, z pod tych piaszczystych wydm? Takie olbrzymie! zakręcone? I z nich ZŁUSZCZA się NASKÓREK, aż sypie się, cała góra powstaje małych łuseczek... mogą być łuski rybie, jeśli nie widziałaś pod mikroskopem takich naskórkowych Potem oko z którego złuszcza się naskórek... potem pada deszcz na OKO, i rozmiękczona białkiem (kurzym) rogówka odkleja się od oka. Tak bardzo, że nadchodzi zmierzch.

ŹRÓDŁA: => źródełko, które wypływa z Asa... Tym źródłem płyną błyszcząc tłuszcze i wpadają z pluskiem (usłysz) margaryny... itd...

Dla ułatwienia zapamiętania witamin warto jest zrobić mapy myśli.

Przygotuj dużą, czystą kartkę papieru (min. A-4). W centrum napisz nazwę i narysuj podstawnik (np. As dla wit.A, BaToN dla B12). Od tego zrób odgałęzienia, czyli: działanie (narysuj działa? takie strzelające armaty), źródła (j/w, źródełko), awitaminoza, hiper itd... Tworząc to, zapamiętujesz, a powtarzając – zyskujesz 90% czasu. Na najdrobniejszych odgałęzieniach umieszczasz same słowa klucze.