Marcin K.

Marcin K. Przedsiębiorca,
publicysta, trener,
pasjonat życia...

Temat: 10 Porad Szybkiej i Skutecznej Nauki

10 Porad Szybkiej i Skutecznej Nauki

1. Co mi to da?

Motywuj się do nauki przez zadawanie pytań takich jak: Co ja z tego będę miał? Co mi to da? Co dzięki temu osiągnę? Koncentrując się na korzyściach jakie osiągniesz dzięki nauce, będziesz miał coraz więcej powodów aby dalej się uczyć i lepiej przyswajać wiedzę.

2. Naucz kogoś innego tego, czego sam się uczysz
Jednym z najlepszych sposobów nauki jest uczenie. W ten sposób abyś mógł przekazać komuś wiedzę, sam musisz ją uporządkować, a następnie podać w odpowiedni sposób. W dużej mierze robi to za Ciebie nieświadomy umysł. Kolejną zaletą tej metody, jest zwiększenie motywacji do nauki.

3. Zadawaj pytania

Inteligencja wzrasta przez ciekawość. Przez formułowanie pytań dotyczących przedmiotu którego się uczysz, koncentrujesz się na otrzymywaniu odpowiedzi. Filtrujesz tysiące dostarczanych informacji zatrzymując w umyśle te, które są dla Ciebie ważne.

4. Opowiedz to na głos swoimi słowami
Opowiadając głośno o temacie którego się uczysz, pogłębiasz swoją wiedzę i uświadamiasz sobie co już wiesz na dany temat. Często ucząc się czegoś, tylko nam się wydaje że już to umiemy. Jednak tak na prawdę jest inaczej...

5. Rysuj to czego się uczysz

Szybka nauka wykorzystuje 8 różnych typów inteligecji, wliczając w to inteligencję wizualną i lingwistyczną. Rysując obrazki zaprzęgasz do pracy swoją prawą półkulę mózgu, dzięki czemu zapamiętujesz znacznie więcej i trwalej. Dlatego zaleca się robienie notatek w postaci map myśli.

Inteligencję lingwistyczną wzmacniasz przez przepisywanie własnymi słowami tego, czego się uczysz. W ten sposób przekształcasz informacje z czegoś, co jest Tobie obce na coś, co jest znacznie bardziej znajome i łatwiej dostępne zarówno dla świadomego umysłu, jak i podświadomości.

6. Testuj to czego się nauczyłeś

Zadawaj logiczne pytania aby testować to, czego się uczysz. Krytyczne myślenie i sprawdzanie swojej wiedzy pogłębia zrozumienie tematu i szybkość wchłaniania materiału, którego się uczysz.

7. Używaj wielu zmysłów
Jesteś wielo-zmysłową istotą która posiada kilkanaście rodzajów inteligencji. Czytanie dostarcza do umysłu słowa, i posiada wiele ograniczeń jako metoda nauki.

Używaj obrazków. Nagrywaj materiał na dyktafon, mp3 (obecnie dostępne są programy konwertujące tekst do mp3), oglądaj filmy z tematyki której się uczysz, etc. Stymuluj zmysł dotyku dotykając różnych materiałów, zmieniaj miejsce na którym siedzisz, masuj stopy.

Podczas nauki zjedz coś innego niż zwykle. Smak może być skojarzony (w NLP – kotwice) z przyswajaną właśnie informacją, co może pomóc w jej przypomnieniu sobie. Podobnie z węchem (możesz używać np. olejków aromatycznych). Pamięć zapachu jest jednym z najszybciej przywoływanych wspomnień. Pobudzanie Twoich zmysłów może pomóc w przywoływaniu zapamiętanych podczas nauki informacji z podświadomości (która jest giga bazą danych) do umysłu świadomego.

8. Poruszaj się
Najlepiej się uczymy przez działanie. Jeśli tematyka jakiej się uczysz wykorzystuje zdolności fizyczne, wykonuj je. W innym wypadku, wypróbuj naukę podczas jazdy na rowerze, joggingu czy spaceru. Możesz wykorzystać do nauki np. nagrań mp3. Wykonuj ulubione czynności (np. hobby) podczas puszczonego w tle nagrania z tym, czego się aktualnie uczysz. Kinestetyka (ruch) utrwala wiedzę, a jej późniejsze przywołanie (stanu, czynności) ułatwia przypominanie.

9. Wizualizuj końcowy rezultat
Zobacz siebie praktykującego czynności, których się uczyłeś lub używanie informacji które studiujesz. Zobacz siebie jako eksperta.

10. Pozytywne nastawienie umysłu
Rozwiń w sobie pozytywne nastawienie do procesu nauki. Zakotwicz w sobie (przeczytaj: techniki NLP) idealny stan do nauki. Dzięki temu za każdym razem przystępując do nauki, będziesz wydzielać endorfiny co pomoże w nauce i sprawi że będzie przyjemna. Siadając do nauki rozciągnij mięśnie, usiądź prosto, uśmiechnij się i oczekuj świetnych rezultatów. Po skończonej nauce daj sobie nagrodę!