konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Witam,
od pewnego czasu interesuje się modelami typu (G)ARCH do prognozowania zmienności stop zwrotu. Niestety utknąłem na estymacji parametrów w tych modelach :/. No i prośba do Państwa o pomoc w zrozumieniu tych zagadnień :).
W literaturze, którą posiadam autorzy niechętnie opisują MNW pomijając fakt, że jeżeli już o tym piszą to ograniczają się jedynie do GARCH(1,1). Ja chciałem pobawić się w badania empiryczne na większych "GARCH-ach" np. typu (3,3) :) i porównywać je między sobą.
Przykładowo chciałbym wyestymować parametry w takim modelu (GARCH(2,2):
Rt = a0+a1*R(t-1)^2+a2*r(t-2)^2+e
e=b*h(t)^0.5
h=y0+y1*e(t-1)^2+y2*e(t-2)^2+o1*h(t-1)+o2*h(t-2)
oczywiście a(i), b, y(i), oraz o(i) to parametry, które należy wyestymować...
(t-i) to wartości z poprzednich okresów

Powiedzmy, że mamy próbę historycznych 100 wartości stóp zwrotu. No i teraz pytanie od czego zacząć... :/ Czy może mi ktoś pomóc zrozumieć (wytłumaczyć) jak wyestymować te parametry krok po kroku... - będę ogromnie zobowiązany! W sumie to za każdą wskazówkę (naprowadzenie mnie) będę bardzo wdzięczny!
Pozdrawiam!
Dariusz Kwapuliński

Dariusz Kwapuliński statystyka - metody
ilościowe

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

może zajrzyj tu: http://www.goldenline.pl/forum/statystyka-i-jej-okolic...

konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Witam,
niestety załączony link niewiele mi pomógł, gdyż osoby udzielające się tam odsyłają głównie do literatury, którą w większości posiadam... - bardziej zależąło mi na jakimś łopatologicznym wyjaśnieniu problemu :)
W książkach, które posiadam autorzy jeżeli już to odnoszą się do GARCH(1,1). Poza tym nie wyjaśniają jak krok po kroku wyestymować te parametry...
znam wzór na funkcję wiarygodności, wiem jak ją potem rozwinąć i jak obliczyć pochodne ale co dalej?!
przecież pochodna chyba nie jest naszym szukanym parametrem...
Tu nie jest tak jak w MNK że parametry same się rozwiązują tylko trzeba do nich jakoś dojść - a od czego zacząć? - w sumie to trudno mi mówić na ten temat bo tyle zrozumiałem z książek, które udało mi się przestudiować...
Dlatego ponownie proszę o pomoc - może w formie korepetycji (płatnych) ktoś byłby wstanie poświęcić mi chwilkę czasu?

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Mając funkcję wiarygodności, trzeba znaleźć parametry, dla który przyjmuje ona globalne maksimum. W GARCHu można to zrobić iteracyjnie używając macierzy Hessego (hesjan).
Napisz dokładnie co już masz i w którym miejscu utknąłeś, to dalej pociągniemy temat.

konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Witaj Emilu :)
Na wstępie chce podziękować za zainteresowanie :p
Ciężko jest mi odpowiedzieć na Twoje zapytanie co już mam i w którym miejscu utknąłem... Tak jak wcześniej wspomniałem nie jestem za bardzo wtajemniczony w MNW. Z metodami optymalizacji miałem już przyjemność się spotkać jednak MNW jest nieco inna i mam masę wątpliwości przy jej stosowaniu! Poza tym mimo iż wielu autorów wspomina o tej metodzie to jednak nie rozwodzą się oni zbytnio jak należy postępować przy jej stosowaniu...

Moje wątpliwości dotyczą przede wszystkim:
1. Jak wybieramy wstępne parametry? Czy wybieramy je losowo (np. z przedziału (0,1) a potem optymalizujemy maksy/minimalizując funkcję celu? czy może one "same" się wyznaczają. Piszesz "iteracyjnie" ale od czegoś trzeba zacząć - nigdzie nie jest powiedziane od czego :/.
2. Jak należy traktować pierwsze okresy, gdy nie znamy zmiennych e(t-i) oraz h(t-i) - błąd i wariancja warunkowa? Czy należy im dać wartość 0 czy w ogóle nie bierzemy ich pod uwagę optymalizując parametry (tzn. zaczynamy optymalizację od kolejnych wartości z próby)?
3. Jak wygląda taka optymalizacja iteracyjna? Czy korzystanie z Hesjanu jest konieczne? Gdzieś doczytałem, że jest możliwość korzystania jedynie z pierwszych pochodnych - niestety nie za bardzo wiem jaka to metoda i jak ją stosować :/...
4. Coś jeszcze miałem ale chwilowo mi wyleciało :/

Jeśli chodzi o moje dotychczasowe osiągnięcia to jestem na etapie sprawdzania, czy metoda polegająca na wyznaczeniu parametrów losowo i ich optymalizacja zwykłą metodą prostego gradientu jest skuteczna... Niestety coś mi nie poszło i na razie moje badania czekają na naprawę jakiegoś logicznego błędu :). Dodam może jeszcze że w mojej metodzie zaczynam od pierwszego okresu w próbie i podążam do najbardziej aktualnego optymalizując jakąś funkcję (w przyszłości wiarygodności a obecnie zwykłą (y(t)-d(t))^2 :) - metoda również "iteracyjna" ale troszkę różniąca się od MNW :/.
Reasumując: często chodzę na skróty lub obchodzę pewne rozwiązania swoimi metodami - często mało efektywnymi :/ dlatego bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu jak ta MNW działa :) - będę ogromnie zobowiązany! Szczególnie mnie niepokoi fakt, że początkowe parametry są nieznane a podczas optymalizacji część zmiennych (nie parametrów!) się zmienia... Ciężko mi napisać ile dokładnie nie rozumiem a ile rozumiem jednak łopatologiczne wyjaśnienie tej metody na jakimś krótkim przykładzie na pewno bardzo by mi pomogła!
Pozdrawiam :)

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

ad.1,2
do wyznaczenia początkowych parametrów możesz użyć "początkowej" części próby - używając np. regresji liniowej albo wartośći z próby

ad.3
można aproksymować hesjan pierwszymi pochodnymi

przede wszystkim radziłbym zacząć od GARCH(1,1) i estymować MNW, żeby złapać o co chodzi w prostym przykładzie.

Jeżeli chodzi o MNW to polega to na tym, że mając iid zmienne losowe o staramy się tak dobrać parametry aby zmaksymalizować łączne prawdopodobieństwo(ponieważ są iid, zatem mamy iloczyn - funkcję wiarygodności L(x)). Zamiast maksymalizować trudny iloczyn, minimalizujemy łatwą sumę, czyli l(x)= -ln(L(x)).

Zeby znaleść minimum l(x) trzeba znaleść miejsce zerowe pochodnej l'(x). Często używa się do tego metody Newtona-Rapsona. Dla wielowymiarowego przypadku w metodzie Newtona-Rapsona używa się hesjanu.

Przepraszam, że tak szybko i niedokładnie, ale w tym momencie nie mam za bardzo czasu.
Rozumiem, że masz jakiś kod, który próbuje to policzyć. Może rozpatrując konkretny przypadek uda się rozjaśnić sprawę.

konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Witam,
zacznę może od końca:

"Może rozpatrując konkretny przypadek uda się rozjaśnić sprawę." - rzeczywiście tak chyba będzie najlepiej... Jak znajdę chwilkę czasu to postaram się to jakoś sam rozwikłać na jakimś banalnym przykładzie :) i ewentualnie zapytam się czy dobrze kombinuję :D. Przy okazji się zapytam, czy nie znasz jakiejś książki, gdzie byłoby to jakoś ładnie opisane/wytłumaczone? Ja mam kilka książek do ekonometrii ale autorzy niezbyt chętnie o tym piszą :/

"Rozumiem, że masz jakiś kod, który próbuje to policzyć." - rzeczywiście bawię się w pisanie takich i podobnych rzeczy od podstaw w jednym z języków programowania (MQL :P) w celu wykorzystania tego w przyszłości w praktyce :). To jest również powód dlaczego potrzebuję znać dokładny mechanizm jak to działa, i dlaczego nie korzystam z jakiś zewnętrznych programów np. typu R. Poza tym jak się coś dokładnie zrozumie to potem znacznie łatwiej można coś takiego wykorzystać w praktyce!

"Przepraszam, że tak szybko i niedokładnie, ale w tym momencie nie mam za bardzo czasu." - doceniam każdą pomoc :)

"Zeby znaleść minimum l(x) trzeba znaleść miejsce zerowe pochodnej l'(x). Często używa się do tego metody Newtona-Rapsona. Dla wielowymiarowego przypadku w metodzie Newtona-Rapsona używa się hesjanu." - w 100% pewny nie jestem ale wydaje mi się, że równie dobrze można korzystać z innych (prostszych) metod optymalizacji funkcji :). Przykładowo można również skorzystać z metody największego spadku, która opiera się jedynie na gradiencie funkcji. Zaletą tej metody jest jej prostota (korzystamy jedynie z pierwszych pochodnych - bez żadnych hesjanów i odwracania macierzy :) ) natomiast wadą jest to, że teoretycznie wydłuża się czas "uczenia"... Jednak biorąc pod uwagę, że wszystko liczy komputer a zmiennych nie jest tak dużo to różnica będzie praktycznie niezauważalna :).
Do tej pory przy optymalizacji (poza problemem jakiej metody i jak jej użyć) głównie się zastanawiałem nad wartością początkową parametrów i nad zmieniającymi się zmiennymi...

Jeśli myślę prawidłowo, że można użyć zwykłej metody najszybszego spadku do optymalizacji funkcji wiarygodności to pozostaje jeszcze rozstrzygnąć dwie pozostałe kwestie... :/
Napisałeś: "do wyznaczenia początkowych parametrów możesz użyć "początkowej" części próby - używając np. regresji liniowej albo wartośći z próby"
pytanie tylko co to dokładnie znaczy i jak to zrobić przy niewiadomych parametrach...

Zakładając, że nasz model wygląda np. następująco:
Yt = a0+a1*Y(t-1)+a2*Y(t-2)... + e gdzie
e=b*ht^0.5 natomiast
ht = g0 + g1*e(t-1)^2... + d1*h(t-1)... to cały model wygląda tak:
Yt = a0+a1*Y(t-1)+a2*Y(t-2)+b*(g0 + g1*e(t-1)^2... + d1*h(t-1...)^0.5
z powyższego wynika, że metodą regresji liniowej mogę wyznaczyć jedynie parametry a(i) ("wyrzucając" e z modelu) natomiast parametry w wariancji już nie... Dlatego zastanawiałem się, czy nie należy użyć wartości losowych (z jakiegoś sensownego przedziału), chyba że MNW (której nie do końca rozumiem) nie potrzebuje żadnych wartości początkowych (tak jak MNK). Jeśli dobrze rozumiem to MNW jednak potrzebuje jakieś wstępne wartości parametrów wiec czemu nie losowe :)...
Drugi problem to taki, że przy optymalizacji zmieniają się nie tylko parametry (a(i), b, g(i) i d) ale również część zmiennych (e(t-i) oraz h(t-i), które są zależne od wartości poprzednich. No i zastanawiam się jaki to może mieć wpływ przy estymowaniu parametrów i jak to w ogóle rozwiązać...
Ostatnio mam mało czasu na zabawę przy tym modelu ale na pewno spróbuję nad tym dłużej posiedzieć :). Jednak jak byś miał chwilkę i mógłbyś mnie jakoś w to wprowadzić byłbym ogromnie wdzięczny!
Pozdrawiam
Arkadiusz Zużewicz

Arkadiusz Zużewicz Analityk Biznesowy

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Cześć

Chciałbym się wtrącić i może coś doradzić. Nie bez powodu te dwa równania są rozdzielone (R(t) i h(t)).
Nie możesz najpierw dopasować modelu dla R(t) i otrzymać reszty e(t). Je użyjesz do równania dla h(t) w celu również dopasowania modelu. Ogólnie najpierw sprawdzasz jak regresory z r(t) są niedokładne a następnie sprawdzasz czy mylenie się ich ma jakąś prawidłowość.

Taka jeszcze mała uwaga odnośnie tego:
e=b*ht^0.5

Czy to nie oznacza że znak e(t) zależny tylko od parametru b?
Według mnie coś tutaj jest nie tak bo błąd może być zarówno ujemny jak i dodatni ale już dawno nie siedziałem w teorii więc mogę się mylić.

Jeśli chcesz trochę wzorów i chyba metody estymacji jaka zostałą zaimplementowana to polecam tą stronkę
http://support.sas.com/onlinedoc/913/docMainpage.jsp

na górze w search wpisz garch i potem przejrzyj wyszukane elementy. Są tam warunki jakie muszą spełniać parametry i ogólnie sporo informacji o samych modelach tego typu.

konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Cześć Arku :)
Może najpierw słówko sprostowania.
Model GARCH(p,q) wygląda tak:
Yt = u + e = u + z(t)*h(t)^0.5;
gdzie u - warunkowa wartość oczekiwana, czyli nasz model np. AR(2);
h(t) to warunkowa wariancja dla które wzór podałem wcześniej (o ilości parametrów p i q), natomiast z(t) to: niezależne (standaryzowane) reszty modelu o zerowej średniej i jednostkowej wariancji. Wzór na z(t) = (r(t)-u(t))/h(t)^0.5 = e(t)/h(t)^0.5.
Po przeanalizowaniu powyższego również zacząłem podzielać Twój pogląd na oddzielną estymacje tych dwóch modeli - moje wcześniejsze rozważania wynikały z niewiedzy, że z(t) przyjmuje różne wartości...
Niestety przy uświadomieniu sobie powyższego pojawił się kolejny problem - jak wyznaczyć owe z(t)?! - przecież r(t) jest nieznane w bieżącej chwili... Rozumiem, że na danej próbie można to wyznaczyć ale jak zechcę prognozować w bieżącej chwili to ta wartość nie będzie znana... :/
Poza tym dochodzi pytanie które e(t-i) w wariancji warunkowej powinienem brać pod uwagę: czy te z różnicy modelu AR(p) i wartości y(t) czy może całego modelu (tzn. Y(t) - AR(p)+z(t)*h(t)^0.5)...
Aha i jeszcze pozostaje kwestia estymacji w modelu AR(p) - czy tu również powinienem korzystać z MNW czy mogę korzystać z MNK? w książkach piszą tylko o MNW ale odnoszą się chyba jedynie do wzoru na wariancję...
Po raz kolejny dziękuję za pomoc i proszę o kolejną :D
Pozdrawiam
Arkadiusz Zużewicz

Arkadiusz Zużewicz Analityk Biznesowy

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Właśnie doszedłeś do sedna całego problemu.
Modele typu AR mają jedną wadę/zaletę. Działasz na wartościach przeszłych. Im bliżej jesteś wartości historycznych a nie estymowanych tym potencjalnie lepsze dopasowanie. Zauważ że przy modelu AR(2) równanie dla dnia t (t- ostatni dzień dla którego mamy dane) przyjmuje postać:
r(t)=b1*r(t-1)+b2*r(t-2)+e
dla kolejnego dnia:
r(t+1)=b1*r(t)+b2*r(t-1)+e
czyli jeszcze mamy pełną wiedzę o regresorach bo są one dostępne, ale e=0
w dalszych dniach
r(t+2)=b1*r(t+1)+b2*r(t)+e pojawia się już wartość prognozowana i znowu nie ma e.
Po to właśnie estymuję się wariancję błędy żeby chociaż minimalna wartość błędu była wprowadzona do modelu.

O ile dobrze pamiętam paramenty b(i) przy opóźnionych wartościach muszę spełniać jedną prawidłowość: suma ich musi być mniejsza od 1. O ile dobrze pamietam!
Docelowo model ma racje bytu tylko dla takiej ilości okresów na przód ile jest regresorów w głównym równaniu.

Co do MNK to wydaje mi się że nie może ono być użyte bo podważa założenia tej metody.
Mówiąc szczerze nie jestem biegły ani w programowaniu ani nie za bardzo uważałem na zajęciach z MNW, ale i tak teraz nie jest mi to niezbędne nie mniej jednak skoro w licencjonowanych programach nie używają MNK to coś za tym się kryje:

"Four estimation methods are supported for the autoregressive error model:

* Yule-Walker
* iterated Yule-Walker
* unconditional least squares
* exact maximum likelihood

The maximum likelihood method is used for GARCH models and for mixed AR-GARCH models. "

Jeśli mogę coś doradzić to raczej odpuść GARCH i skup się na na modelach ARIMAX. Ja miałem kiedyś pomysł żeby w jakimś stopniu wpleść w modelowanie szeregów czasowych cześć analizy związaną z analizą techniczną (odległości od maximów i miniumum z jakiegoś przedziału itp). Może tędy droga?

konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Dzięki Arku za pomoc :)
Jeśli chodzi o model GARCH to rzeczywiści, ja również mam coraz mniejsze przekonanie do niego... Poza tym, że jednak nie do końca go rozumiem to jeszcze, jak sam mówisz, różnice będą prawdopodobnie minimalne...
Z uwagi na to, że już trochę czasu poświęciłem GARCH-om to chyba warto byłoby to zakończyć jakimiś chociaż skromnymi badaniami... nie mniej jednak pójdę za Twoimi radami i zacznę już myśleć o innych modelach :). O ARIMAX-ie w sumie słyszę pierwszy raz jednak zobaczymy co google o nim wie :D. Poza tym pozostają jeszcze np. sieci neuronowe :) o których ostatnio dosyć głośno :P. W sumie to już miałem przyjemność się z nimi zmierzyć - jednak z braku czasu nie mogłem ich doprecyzować a potem jakoś zabrakło chęci... :/
Pozdrawiam :)Michal S. edytował(a) ten post dnia 31.10.09 o godzinie 18:10

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Pytanie do Arkadiusza i Michała: do czego chcecie stosować/stosujecie GARCH?

Michał, mogę podesłać ci kod estymacji GARCH w c++ (MQL jest podobny do c więc powinieneś się w tym odnaleźć).

Jeżeli chodzi o MNW to jest ona preferowana ze względu na swoje dobre własności (np. zbieżność estymatora), których inne metody mogą nie posiadać.

P.S. Radziłbym kodować trudniejsze rzeczy nie w MQLu, lecz w innym języku pozwalającym na tworzenie bibliotek dll. Możesz wtedy dowolną funkcjonalność napisaną w innym języku zaimportować do MQLa.

konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Cześć Emil :)
Jeśli nie ma większego problemu to będę bardzo zobowiązany za ten kod :D. Rzeczywiście C++ i MQL są bardzo podobne a poza tym sam uczyłem się najpierw C++ żeby nauczyć się MQL-a (do MQL-a nie ma książek :P) dlatego rzeczywiście nie powinno być problemu :).

Natomiast jeśli chodzi o pisanie trudniejszych rzeczy w innych językach to jest to pewne wyjście jednak trzeba wtedy znać lepiej ten drugi język. Ja się przymierzałem, żeby poznać lepiej c++ ale na chwilę obecną jeszcze wolę pozostać w MQL-u - szczególnie, że wchodzi MQL5 :).

Poza tym miło wiedzieć, że kojarzysz ten język :) - czy ty również bawisz się w tworzenie swoich EA? :)
Jeśli chodzi o pytanie do czego chcemy wykorzystać GARCH to wydaje mi się, że już o tym wspominałem - do prognozowania :D. Czytałem, że GARCH-y dobrze się sprawdzają w prognozowaniu i chciałem to przepadać jednak w chwili obecnej mam mieszane uczucia...
Pozdrawiam

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Michal S.:
Jeśli chodzi o pytanie do czego chcemy wykorzystać GARCH to wydaje mi się, że już o tym wspominałem - do prognozowania :D. Czytałem, że GARCH-y dobrze się sprawdzają w prognozowaniu i chciałem to przepadać jednak w chwili obecnej mam mieszane uczucia...

Ale prognozowania czego? Domyślam się, że prognozowania (zmian)cen, co nigdy nie było podstawowym celem procesów z rodziny ARCH. Jak powiedział Engle odbierając nagrodę nobla m.in. za ARCH: "ciężko jest przewidzieć kierunek zmiany ceny, łatwiej jest przewidzieć jej wielkość". GARCH służy przede wszystkim do prognozowania zmiennośi.

konto usunięte

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Emil, jeśli chodzi o mnie to do prognozowania zmiany ceny (a konkretniej do zmian logarytmicznych stóp zwrotu) głownie na rynkach walutowych. Przy okazji się zapytam co masz na myśli pisząc: "GARCH służy przede wszystkim do prognozowania zmiennośi"? Jeśli chodzi o to, że "ciężko jest przewidzieć kierunek zmian" to nikt nie mówił, że będzie łatwo :D.
Pozdrawiam

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Prognozowanie (zmian) cen to znaczy prognozowanie wartości oczekiwanej. Nie spotkałem się z zastosowaniem GARCHa do modelowania wartości oczekiwanej. Od dłuższego czasu żyję w przekonaniu, że ten model służy do modelowania drugiego momentu, czyli wariancji, zmienności(szczególnie przydatne przy opcjach lub ryzyku). Nie spotkałem się natomiast z zastosowaniem GARCHa do wartości oczekiwanej.

Engla cytowałem z pamięci i mogłem być nieprecyzyjny, może to http://nobelprize.org/mediaplayer/index.php?id=560 pomoże ci zrozumieć o co mi chodziło i na czym polega GARCH w ogóle.
Arkadiusz Zużewicz

Arkadiusz Zużewicz Analityk Biznesowy

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Że się wtrącę. jeśli chodzi o to że służy on do modelowania wariancji to pisałem na samym początku. I rzeczywiście z tego co mnie uczyli na studiach to z reguły podawane były jako model do wyliczenia zmienności dla opcji.

Nie mniej jednak model jako taki można według mnie użyć ponieważ:

1. składa się z modelu dla wartości oczekiwanej, z reguły model AR, ale przecież można poszerzyć go do ARIMA lub jak proponowałem wcześniej ARIMAX gdzie X są to zmienne egzogeniczne (niestety je też trzeba estymować co może prowadzić do modeli VAR ale np zmiany stóp procentowych są raz w miesiącu a kurs można śledzić nawet po minutach)

2. wariancja (zmienność) jest cenną informacją która umożliwia Ci ocenę ryzyka inwestycji w dane waluty. Mając taką samą oczekiwana stopę zwrotu dla dwóch aktywów ja bym wybrał ta o mniejszej wariancji no ale to zależy od skłonności do ryzyka :)

Sam kiedyś przymierzałem się do tego ale jak pisałem poddałem się z braku czasu i małych rezultatów (ja próbowałem tego użyć dla akcji). Samo użycie modeli zaimplementowanych w programach statystycznym i zbudowaniu makr które by wykonały ileś modeli i wybrały najlepszy zajmowało dużo czasu a suma summarum chyba lepszy wynik dałoby ręczne poprawianie parametrów modeli co przy 350 szeregach byłoby nie warte zachodu. Musisz sam oceni czy bardzo złożone skomplikowane modele czy może prostsze ale bardziej przemyslane.

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Arkadiusz Zużewicz:
1. składa się z modelu dla wartości oczekiwanej, z reguły model AR, ale przecież można poszerzyć go do ARIMA lub jak proponowałem wcześniej ARIMAX gdzie X są to zmienne egzogeniczne (niestety je też trzeba estymować co może prowadzić do modeli VAR ale np zmiany stóp procentowych są raz w miesiącu a kurs można śledzić nawet po minutach)

2. wariancja (zmienność) jest cenną informacją która umożliwia Ci ocenę ryzyka inwestycji w dane waluty. Mając taką samą oczekiwana stopę zwrotu dla dwóch aktywów ja bym wybrał ta o mniejszej wariancji no ale to zależy od skłonności do ryzyka :)

ad.1 Jakoś nie trafia do mnie ten argument. Używanie GARCHa do modelowania drugiego momentu podczas gdy do modelowania pierwszego(na czym chcemy się skoncentrować) używamy prostszych modeli nie wydaje mi się sensowne.

ad.2 Mówiliśmy o prognozowaniu, a nie podejmowaniu decyzji.
Arkadiusz Zużewicz

Arkadiusz Zużewicz Analityk Biznesowy

Temat: estymacja modeli (G)ARCH

Jeśli chcesz tylko prognozować dla samego prognozowania to masz rację. Da Ci to satysfakcję. poprawiając model będziesz tylko poprawił swój wynik nie wiedząc czy rynek nie robi tego lepiej.

Dla mnie znaczenie ma przydatność modelu. Użycie GARCH do podejmowania decyzji jest według mnie słuszne ale najpierw trzeba mieć dobry model. Ja bym wyestymował najpierw pierwsze równanie dla wartości oczekiwanej a potem bawił się zmiennością ale nie ja to będę robił więc można olać moja uwagę :)
Jak wiesz jak pomóc w tym modelu to napiszArkadiusz Zużewicz edytował(a) ten post dnia 09.11.09 o godzinie 18:09

Następna dyskusja:

Analiza ARCH/GARCH na WGPW




Wyślij zaproszenie do