konto usunięte

Temat: Przepisy Polskiego Związku Triathlonu

1.Wstęp
1.2 Cel
1.3 Zastosowanie i zmiany
1.4 Definicje
2. Przepisy ogólne dla zawodników
2.1 Odpowiedzialność ogólna
2.2 Przepisy antydopingowe
2.3 Zdrowie
2.4 Uprawnienia
2.5 Ubiór zawodników
2.6 Odprawa przed zawodami
2.7 Pomiar czasu i wyniki
3.Kary
3.1 Zasady ogólne
3.2 Ostrzeżenie
3.3 Ostrzeżenie „stop and go”
3.4 Dyskwalifikacja
4. Pływanie
4.1 Zasady ogólne
4.2 Sprzęt
4.3 Sprzęt niezgodny z przepisami
5.Jazda na rowerze
5.1 Zasady ogólne
5.2 Zawody z podciąganiem
5.3 Zasady zawodów bez podciągania
5.4 Sprzęt
6.Bieg
6.1 Zasady ogólne
6.2 Sprzęt
6.3 Meta
7. Strefa zmian
8. Kategorie wiekowe
8.1 Kategorie
9. Osoby funkcyjne zawodów
9.1 Delegat Techniczny
9.2 Sędzia Główny
9.3 Sędziowie
9.4 Lekarz zawodów
9.5 Komisja Odwoławcza
10. Odwołania
10.1 Zasady ogólne
10.2 Procedura składania protestów
11. Nagrody i medale
12. Przepisy zawodów zespołowych i sezonowych
12.1 Przepisy zawodów drużynowych
12.2 Przepisy zawodów sztafet
12.3 Przepisy triathlonu zimowego

1.Wstęp
1.1. Niniejsze przepisy mają zastosowanie do zawodów w triathlonie, duathlonie i aquathlonie oraz w triathlonie zimowym o randze Mistrzostw Polski, Pucharu Polski oraz Grand Prix Polski , a także innych zawodów w wyżej wymienionych konkurencjach na terenie Polski.
1.2 Cel
1.2.1 Przepisy mają na celu przeprowadzenie zawodów na wysokim poziomie organizacyjnym i widowiskowym. zgodnie zawartymi w nich zasadami sportowymi
1.3 Zastosowanie i zmiany
1.3.1 Stosowanie niniejszych przepisów w zawodach wymienionych w p 1.1 jest obowiązkowe.
1.3.2 Zmiany w niniejszych przepisach może dokonać wyłącznie Zarząd PZTri.
1.3.3 Zmiany i modyfikacje w niniejszym dokumencie mogą być dokonywane po sezonie startowym , jeżeli zmianom tym przyświeca podwyższenie bezpieczeństwa, leży to w interesie PZTri oraz ma na celu dostosowanie przepisów do wymogów Europejskiej i Międzynarodowej Unii Triathlonu.
1.3.4 Zmiany powinny być zgodne z przepisami i procedurami ETU i ITU.
1.4. Definicje
1.4.1 Triathlon jest sportem wszechstronnym o charakterze wytrzymałościowym w którym zawodnik indywidualnie pokonuje część pływacką, kolarską i biegową jednym ciągiem ,a końcowy rezultat obejmuje również czas przebierania. .
1.4.2 Duathlon jest sportem wszechstronnym o charakterze wytrzymałościowym w którym zawodnik indywidualnie pokonuje część biegowa , kolarską i ponownie biegowa jednym ciągiem ,a końcowy rezultat obejmuje również czas przebierania.
1.4.3 Aquathlon jest wszechstronnym sportem wytrzymałościowym w którym zawodnik indywidualnie pokonuje część pływacką a następnie biegową jednym ciągiem, a końcowy rezultat obejmuje również czas przebierania.
1.4.3 Triathlon zimowy jest sportem wszechstronnym o charakterze wytrzymałościowym w którym zawodnik indywidualnie pokonuje część biegową , kolarską na rowerach górskich i biegową na nartach jednym ciągiem , a końcowy rezultat obejmuje również czas przebierania.
Zawody w triathlonie zimowym uzależnione są od warunków atmosferycznych.
2. Przepisy ogólne dla zawodników
2.1 Odpowiedzialność ogólna
2.1.1 Zawodnik musi znać niniejsze przepisy, jak również przepisy drogowe, regulacje i instrukcje przekazane przez osoby funkcyjne zawodów oraz mieć ważną licencję.
2.1.2 Zawodnik jest odpowiedzialny za swój sprzęt i jego przystosowanie do wymogów przepisów.
2.1.3 Zawodnik w czasie zawodów nie może blokować, atakować lub nagłym ruchem wytrącać z ruchu do przodu innego zawodnika tak celowo jak i przypadkowo (Kara a w zależności od wagi przewinienia- do dyskwalifikacji włącznie )
2.1.4 Zawodnik musi przebyć całą wyznaczoną przez organizatora trasę. Jeżeli opuści z jakiegokolwiek powodu trasę zawodów musi powrócić na nią w tym samym miejscu w którym ja opuścił. (Kara za skrócenie trasy lub zmianę oficjalnej trasy – dyskwalifikacja)
2.1.5 W przypadku wycofania się z zawodów zawodnik powinien o tym poinformować najbliższą osobę funkcyjną zawodów. Po wycofaniu się zawodnik musi zdjąć numer startowy.
2.1.6 W wyścigu indywidualnym zawodnikowi nie może towarzyszyć lub nadawać tempo pomocnik w towarzyszącym samochodzie, motocyklu, rowerze lub biegnący obok zawodnika. ( Kara a w zależności od wagi przewinienia- do dyskwalifikacji włącznie).
Nie wolno również udzielać zawodnikowi fizycznej pomocy, podawać jedzenia i napojów z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych(Patrz pkt 2.1.7) ( Kara a w zależności od wagi przewinienia- do dyskwalifikacji włącznie)
Rady i informacje mogą być podawane przez pomocników znajdujących się poza trasą zawodów. W strefie startu i w strefie zmian mogą przebywać tylko zawodnicy i osoby funkcyjne zawodów
2.1.7 Zawodnik może zabierać z sobą własne napoje i jedzenie. Pomocnicy zawodników mogą podawać im napoje i jedzenie w wyznaczonych strefach odświeżania tylko na dystansie długim i połówkowym .
2.1.8 Zawodnik powinien traktować innych zawodników, osoby funkcyjne zawodów, służby pomocnicze oraz widzów z należnym szacunkiem....
2.2 Przepisy antydopingowe
2.2.1 Używanie środków dopingujących jest zabronione. Szczegóły określa Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie zgodnie z wymogami przepisów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
2.3 Zdrowie
2.3.1 Zawodnik jest odpowiedzialny za właściwe przygotowanie się do zawodów.
2.3.2. Zawodnik biorący udział w wypadku na trasie zawodów może kontynuować zawody po udzieleniu mu pierwszej pomocy i lekarz zawodów oceni to jako możliwe.
2.4 Uprawnienia
2.4.1 Wszyscy zawodnicy od 14 roku życia uczestniczący w zawodach muszą mieć ważne licencje wydane przez Polski Związek Triathlonu lub narodową federację w przypadku zawodników zagranicznych.
2.4.2 Zawodnik może reprezentować podczas zawodów tylko jeden klub
2.4.3 Zawodnik zawieszony w prawach zawodniczych nie może startować w zawodach wymienionych w punkcie 1.1
2.5 Ubiór zawodników
2.5.1 Wszyscy zawodnicy powinni być ubrani w stroje zgodnie z przepisami podanymi przy poszczególnych konkurencjach ( Kara: ostrzeżenie-zawodnik musi się zatrzymać celem poprawienia ubioru, jeżeli nie poprawi w zależności od wagi przewinienia – do dyskwalifikacji włącznie)
2.5.2 Dostarczone przez organizatora numery startowe nie mogą być uszkodzone, a w czasie zawodów muszą być widoczne:
- w kokurencji pływackiej - na czepku
- w konkurencji kolarskiej - na rowerze i na kasku ,
- w konkurencji biegowej - z przodu ciała zawodnika.
Zawodnik odpowiada za czytelność numeru startowego przez cały czas trwania tych konkurencji. ( Kara: w zależności od wagi przewinienia – do dyskwalifikacji włącznie)
2.6 Odprawa przed zawodami
Przed zawodami jest organizator przeprowadza Odprawę Techniczną. 3.Kary
3.1 Zasady ogólne
3.1.1 Niestosowanie się zawodnika do niniejszych przepisów może spowodować nałożenie kary w postaci ostrzeżenia, innej kary stosownej do przewinienia oraz dyskwalifikacji.
3.1.2 Decyzja nałożenia kary ostrzeżenia lub dyskwalifikacji za przewinienie należy do sędziego.
3.1.3 Sędzia możę nałożyć karę dyskwalifikacji bez uprzedniego zastosowania kary ostrzeżenia.
3.2 Ostrzeżenie
3.2.1 Sędzia nakłada karę ostrzeżenia poprzez:
a/ sygnał gwizdkiem, i:
b/ pokazanie żółtej kartki w następnych pięciu sekundach, i:
c/ głośne wypowiedzenie numeru zawodnika
3.2.2 Kara ostrzeżenia może być nakładana:
a/ kiedy naruszenie przepisów wydaje się przypadkowe i może zostać skorygowane po ostrzeżeniu np. numer startowy niewidoczny
b/ kiedy sędzia uważa ,że naruszenie przepisów może nastąpić np. nie zapięcie kasku lub nie założenie koszulki .Celem ostrzeżenia w tym przypadku jest uświadomienie zawodnikowi naruszenia przez niego przepisów oraz wyrażenie aktywnej postawy sędziów.
3.2.3 Kara "oficjalnego ostrzeżenia" na dystansach średnim i dłuższych
Zawodnik który narusza zasady zawodów bez podciągania(no drafting) może zostać ukarany karą „oficjalnego ostrzeżenia”. Kara ta powoduje nałożenie kary czasowej o długości zależnej od dystansu, oraz odbywanej w zależności od decyzji organizatora. Nałożenie na tego samego zawodnika drugiej kary „oficjalnego ostrzeżenia „ w czasie tych samych zawodów skutkuje dyskwalifikacją. Techniczne nałożenie kary przez sędziego odbywa się tak samo jak przy ostrzeżeniu żółta kartką z dodaniem słów: „oficjalnie ostrzegam za podciąganie”
Kara czasowa może być egzekwowana poprzez dodatkowa pętlę o długości 400 m dla średniego dystansu oraz 800 m dla długiego dystansu lub poprzez zorganizowanie „ ławki kar” w której zawodnik przebywa dwie minuty na średnim i cztery minuty na długim dystansie.
Kara „stop and go” może być również stosowana. Decyzję o sposobie karania za podciąganie podejmuje przed zawodami Delegat Techniczny z organizatorem.
3.3 Ostrzeżenie „stop and go”
3.3 1 Kara nakładana jest w czasie części kolarskiej w przypadku zawodów bez podciągania. Sędzia gwiżdże i pokazując żółtą kartkę głośno wypowiada numer zawodnika podając jednocześnie komendę „STOP”. Zawodnik powinien się zatrzymać w bezpieczny sposób , zsiąść z roweru o obiema stopami stanąć obok i podnieść rower do góry tak, aby oba koła nie dotykały podłoża. Wykonanie tej czynności przez zawodnika jest sygnałem dla sędziego aby podać komendę „GO” (Naprzód) .Po usłyszeniu komendy zawodnik bezpiecznie włącza się do zawodów.
3.4 Dyskwalifikacja
3.4.1 Sędzia nakłada karę dyskwalifikacji poprzez:
a/ sygnał gwizdkiem, i:
b/ pokazanie czerwonej kartki w następnych pięciu sekundach, i:
c/ głośne wypowiedzenie numeru zawodnika
Z nałożenia kary dyskwalifikacji sędzia składa sprawozdanie na piśmie sędziemu głównemu.
3.4.2 Wszystkie dyskwalifikacje powinny zostać niezwłocznie ogłoszone na Oficjalnej Tablicy zawodów w rejonie mety z podaniem czasu zapisu .
3.4.3 Dyskwalifikacja może być nakładana:
a/ kiedy naruszenie przepisów jest oczywiste np. brak kasku na trasie kolarskiej
b/ kiedy naruszenie przepisów nie może być skorygowane np. numer zawodnika obcięty, blokowanie lub przemoc w stosunku do osoby funkcyjnej zawodów lub innego zawodnika.
c/ kiedy zawodnik nie zareaguje na uwagę ze strony sędziego np. nie poprawi błędu po nałożeniu ostrzeżenia.
Dopuszcza się kontynuowanie zawodów przez zdyskwalifikowanego zawodnika.
4. Pływanie
4.1 Zasady ogólne
4.1.1 Zawodnicy mogą płynąć dowolnym stylem
4.1.2 Dopuszcza się marsz (bieg) po dnie w strefie startu i finiszu części pływackiej, jak również stanie na dnie. Zawodnik nie może jednak wykorzystywać dna oraz obiektów stałych lub pływających do nadania sobie ruchu do przodu na dystansie poza w/w strefami ( Kara w zależności od wagi przewinienia do dyskwalifikacji włącznie).
Dla bezpieczeństwa zawodnik może wykorzystać boję lub linę do chwilowego odpoczynku.
4.1.3 Osoby funkcyjne zawodów mogą wycofać zawodnika z wyścigu ze względów bezpieczeństwa, lub kiedy wprowadzony limit czasu został przekroczony. Na finiszu części pływackiej osoby funkcyjne zawodów mogą pomagać zawodnikom w wyjściu z wody. Pomoc musi być jednakowa dla wszystkich
4.1.4 Wszyscy zawodnicy powinni być ostrzeżeni o niebezpieczeństwach związanych z pływaniem w zimnej wodzie. Temperatura wody oraz głębokość akwenu powinna być podana do wiadomości zawodników przed startem.
4.1.5 Dla zapewnienia bezpieczeństwa zawodników, część pływacka powinna zostać skrócona jeżeli temperatura wody lub maksymalny czas przebywania zawodników w wodzie przekracza limity podane w poniżej:
Temperatura wody: 19oC, 18oC, 17oC, 16oC;Maksymalny dystans: 4 km, 3 km, 2 km, 1 km; Maksymalny czas przebywania w wodzie: 2 godziny 15 minut,
1 godzina 40 minut, 1 godzina 10 minut, 0 godzin 35 minut.
Organizator może nakazać obowiązkowe pływanie w piankach. W tym przypadku limity temperatury i czasu są następujące:
Temperatura wody: 16oC, 15oC, 14oC, 13oC;Maksymalny dystans:4 km, 3 km, 2 km, 1 km; Maksymalny czas przebywania w wodzie: 2 godziny 15 minut, 1 godzina 40 minut, 1 godzina 10 minut, 0 godzin 35 minut. Pływanie w piankach w zależności od temperatury i dystansu może być stosowane alternatywnie. W wodzie o temperaturze poniżej 13oC pływania się nie przeprowadza.
Temperatura wody 20oC w zawodach kategorii elita jest najwyższą, w jakiej dopuszcza się używanie pianek na dystansie klasycznym.
4.1.6 Temperatura wody jest mierzona w kilku punktach akwenu wzdłuż trasy pływackiej , w tym w punkcie najdalej oddalonym od brzegu, na głębokości 60 cm. Najniższa zmierzona temperatura jest oficjalną temperaturą wody. Oficjalne mierzenie temperatury wody powinno się odbyć jedną godzinę przed startem w obecności sędziego głównego zawodów.
Zaleca się aby organizator zmierzył temperaturę wody jeden dzień przed zawodami w porze mających się odbyć zawodów celem podjęcia decyzji o możliwym skróceniu trasy pływackiej.
4.1.7 W przypadku kiedy temperatura powietrza, wiatr lub inne składniki pogody są niekorzystne, organizator może skrócić trasę pływacką lub przełożyć start. W tym przypadku start winien być przełożony o pełną godzinę. Przełożenie startu musi zostać wyraźnie ogłoszone.
4.1.8 Zawodnicy powinni zostać opisani przez organizatorów zawodów na jednym ramieniu i jednej nodze numerem startowym zawodnika celem pełnej identyfikacji. Opisanie winno być wodoodporne.
4.1.9 Nurkowanie w rejonie boi kierunkowych oznaczające zniknięcie zawodnika z pola widzenia sędziów skutkuje podejrzeniem o skrócenie trasy jest niedozwolone (Kara-dyskwalifikacja)
4.2 Sprzęt
4.2.1 Zawodnik powinien być ubrany w czepek z umieszczonym na nim swoim numerem startowym. Czepek dostarcza organizator (Kara za brak czepka-dyskwalifikacja).
Zawodnik nie może płynąć z numerem startowym przeznaczonym do części kolarskiej i biegowej (Kara-dyskwalifikacja)
4.2.2 Minimalny strój pływacki:
a/ dla mężczyzn : nieprzeźroczyste slipy pływackie
b/ dla kobiet nieprzeźroczysty jedno lub dwuczęściowy kostium kąpielowy(Kara: ostrzeżenie- zawodnik musi zatrzymać się na czas niezbędny do poprawy stroju, jeżeli korekcja nie nastąpi, w zależności od wagi wykroczenia – do dyskwalifikacji włącznie)
4.2.3 Używanie pianek jest dozwolone chyba, że temperatura wody wynosi jak w poniżej:
Dla zawodników wszystkich kategorii wiekowych
Dystans pływacki: do 1500 m (21oC), 1501 - 3000 m (23oC),
3001 i więcej (24oC).
4.2.4 Pianka może się składać z nie więcej jak z trzech oddzielnych części, z kaptura, bluzy i spodni. W takim przypadku szerokość przerw między poszczególnymi częściami nie może być większa jak 5 cm. Przepis dotyczy również ubiorów dwuczęściowych. Rekomenduje się używanie ubiorów jednoczęściowych z długimi rękawami i nogawkami. Zapięcia powinny być odpowiednio szczelne , a szwy podklejone.
4.2.5 Okulary pływackie są dozwolone.
4.3 Sprzęt niezgodny z przepisami
4.3.1 Sprzęt w rodzaju wiosełek, płetw, skarpetek i rękawiczek z błonami między palcami oraz fajek do nurkowania jest niedozwolony. (Kara – dyskwalifikacja)
4.3.2 Pianka o grubości większej niż 5 mm jest zabroniona.
4.3.3 Pływanie w samych spodniach od pianki jest niedozwolone.
4.3.4 Pływanie w piance w przypadkach określonych w pkt 4.2.3 jest niedozwolone.
4.3.5 Pływanie bez pianki w warunkach określonych w pkt 4.1.5 jest niedozwolone
5.Jazda na rowerze
5.1 Zasady ogólne
5.1.1 Część kolarska jest wyścigiem o charakterze indywidualnym . Dozwolone jest stosowanie na trasie Punktów Pomocy Technicznej pod warunkiem, że stosowana pomoc jest jednakowa dla wszystkich zawodników.
5.1.2 Jazda rowerem w strefie zmian jest niedozwolona ( Kara za złamanie zakazu: ostrzeżenie- zawodnik musi skorygować błąd, jeżeli nie skoryguje – w zależności od wagi przewinienia- do dyskwalifikacji włącznie)
5.1.3 Przepisy ruchu drogowego muszą być przestrzegane jeżeli zawody odbywają się przy nie zamkniętym ruchu drogowym, chyba że organizator wprowadził specjalne przepisy w tym względzie. (Kara – ostrzeżenie, w poważnych naruszeniach – dyskwalifikacja)
5.1.4 Zawodnik nie może się ścigać z nagim torsem. .(Kara: ostrzeżenie- zawodnik musi zatrzymać się na czas niezbędny do poprawy stroju, jeżeli korekcja nie nastąpi, w zależności od wagi wykroczenia – do dyskwalifikacji włącznie) .
5.1.5 Osoby funkcyjne zawodów mogą asystować zawodnikom poprzez podawanie im rowerów i wyposażenia kolarskiego. Pomoc ta jednakże musi być jednakowa dla wszystkich zawodników.
5.1.6 Zawodnicy są osobiście odpowiedzialni za zadawalający stan sprzętu pod względem technicznej gotowości do startu .Zawodnicy mogą zabierać z sobą sprzęt niezbędny do naprawy roweru lub wymiany jego części. Naprawy na trasie dokonuje sam zawodnik. Zabroniona jest pomoc ze strony innych zawodników lub pomocników. Wyjątek stanowi zorganizowana pomoc w Punktach Pomocy Technicznej. Wszystkie części rowerowe mogą w czasie części kolarskiej zostać wymienione z wyjątkiem ramy.
5.2 Zawody z podciąganiem
5.2.1 Podciąganie jest dopuszczalne we wszystkich zawodach z wyjątkiem dystansów średniego i dłuższych.
5.3 Zasady zawodów bez podciągania
5.3.1 Zawodnicy nie mogą się podciągać w części kolarskiej tak za ,jak i obok innego zawodnika (Kara „Stop and Go” – lub dyskwalifikacja).Wszyscy zawodnicy są odpowiedzialni za odrzucenie próby podciągania ze strony innych zawodników.
5.3.2 Zawodnik który nie dość jasno stosuje zasady nie podciągania może otrzymać ostrzeżenie „Stop and Go”(patrz pkt. 3.4) lub karę czasową (pkt.3.3)
5.3.3 Strefa podciągania jest prostokątem otaczającym zawodnika o szerokości 3 metry i długości 10 metrów licząc od tylnego koła zawodnika. Przód strefy określa przednie koło zawarte w środku 3 metrowego boku prostokąta.
5.3.4 Strefa podciągania jednego zawodnika nie może zawierać strefy podciągania innego zawodnika.
5.3.5 Zawodnicy mogą przebywać w strefie podciągania innego zawodnika tylko w momencie wyprzedzania. Maksymalny czas przebywania wyprzedzającego w strefie wyprzedzanego wynosi 30 sekund.
5.3.6 Zawodnik jest uważany za dogonionego przez innego zawodnika w momencie, kiedy przednie koło doganiającego wyprzedzi przednie koło doganianego. Zawodnik wyprzedzony zobowiązany jest pozostać poza strefą podciągania wyprzedzającego
5.3.7 Jazda obok siebie (z zachowaniem 3 metrowego odstępu bocznego) jest dozwolona tylko przy zamkniętym ruchu drogowym na trasie kolarskiej. W innych przypadkach zabrania się takiej jazdy.
5.3.8 Niedozwolone jest korzystanie z pojazdów osób funkcyjnych zawodów ( TV, radio, prasa itp.)celem podciągania. Najmniejsza odległość między pojazdami , a zawodnikami na rowerach wynosi 35 metrów.
5.4 Sprzęt
5.4.1 Rower musi spełniać poniższe warunki techniczne:
a/ nie może być dłuższy niż 2 metry i szerszy niż 50 cm.
b/ mierzyć nie mniej niż 24 cm od podłożą do środka osi suportu.
c/ pionowa linia poprowadzona przez przednią część siodełka nie może być przesunięta więcej niż 5 cm do przodu i 15 cm do tyłu w stosunku do prostopadłej przechodzącej przez środek suportu.
d/ odległość między pionowymi liniami przechodzącymi przez środek przedniego koła a środkiem suportu nie może być większa niż 65 cm oraz mniejsza niż 54 cm.
e/ osłony aerodynamiczne są zabronione
f/ Oba koła muszą mieć konstrukcję szprychową i mieć jednakowe wymiary. Pełne koła są dozwolone tylko z tyłu roweru i jedynie na zawodach o zabronionym podciąganiu. Ze względów bezpieczeństwa Delegat Techniczny może zabronić używania pełnych kół.(np. silny wiatr)
g/ koła nie mogą zawierać urządzeń wspomagających ruch do przodu
h/ końce kierownicy muszą być zaślepione, opony dobrze przyklejone, kierownica, koła , siodełko dobrze dokręcone
i/ sprawne hamulce musza być na obu kołach
j/ rower musi być oznaczony dostarczonym przez organizatora numerem zawodnika na ramie. (Kara za niedopełnienie powyższych warunków; ostrzeżenie przed zawodami, jeżeli nie skorygowano zawodnik nie jest dopuszczony do startu co równa się dyskwalifikacji)
5.4.2 W zawodach z dopuszczonym podciąganiem kierownica winna spełniać następujące warunki:
a/ Tylko kierownica tradycyjna typu „baranek” jest dozwolona.
b/ Podpórki są dozwolone, z tym jednak ,że nie mogą być wystawać do przodu poza płaszczyznę wyznaczoną przez przednią część rączek hamulców.
c/ Wysunięte do przodu części podpórki muszą być połączone mostkiem.
Zasada określona w ppkt b/ obowiązuje
d/ Żadna część służąca do sterowania przerzutkami nie może wystawać do przodu, szczególnie na podpórce opisanej w ppkt.b/. Przełącznik typu „gripshift’ jest dozwolony
e/ Dodatkowe podpórki pod łokcie są dozwolone
5.4.3 Zawodnik powinien mieć założony kask rowerowy oficjalnie zatwierdzony i uznany za bezpieczny. Kaski kolarskie starego typu ( tzw kiełbaski) jak również odlew żywiczny w kształcie muszli bez wkładu polistyrenowego i nie odpowiadający międzynarodowym standardom są zabronione. Kask rowerowy zawodnik musi mieć założony i bezpiecznie zapięty przez cały czas trwania części kolarskiej od momentu przed podjęciem roweru z miejsca w strefie zmian aż do momentu po wstawieniu go z powrotem na miejsce po zakończeniu części kolarskiej.(Kara za nieprzestrzeganie powyższego przepisu:
a/ w czasie wprowadzania rowerów do strefy zmian – ostrzeżenie- zawodnik musi zmienić kask na prawidłowy- jeżeli tego nie zrobi nie zostanie dopuszczony do zawodów/ rower nie zostanie wprowadzony do strefy zmian;
b/ w strefie zmian- ostrzeżenie – zawodnik musi założyć i bezpiecznie zapiąć kask
c/ na trasie kolarskiej za brak kasku – dyskwalifikacja)
5.4.3 Pojemniki na płyn i pożywienie które zabierają z sobą zawodnicy powinny być wykonane z nietłukących się materiałów. Pojemniki z innych materiałów (np.szkła lub porcelany) są zabronione. (Kara : ostrzeżenie, a za brak korekty - dyskwalifikacja)
5.4.4 Rowery o innej konstrukcji niż tradycyjna mogą zostać dopuszczone do zawodów po wcześniejszym przyjęciu i zezwoleniu na start przez Sędziego Głównego. (Kara: wcześniejsze ostrzeżenie – jeżeli nie skorygowano – zawodnik nie może być dopuszczony do startu lub w zależności od wagi przewinienia - zdyskwalifikowany)
5.4.5 Zawodnik musi mieć założony ( zainstalowany) numer (numery) startowy dostarczony przez organizatora. Obowiązują zasady omówione w pkt.2.5.2 (Kara: ostrzeżenie – za nie skorygowanie – dyskwalifikacja)
6.Bieg
6.1 Zasady ogólne
6.1.1 W czasie biegu dozwolony jest marsz oraz zatrzymywanie się.
6.1.2 Zawodnik nie może się ścigać z nagim torsem. .(Kara: ostrzeżenie- zawodnik musi zatrzymać się na czas niezbędny do poprawy stroju, jeżeli korekcja nie nastąpi, w zależności od wagi wykroczenia – do dyskwalifikacji włącznie).
6.2 Sprzęt
6.2.1 Zawodnik musi mieć założony numer startowy dostarczony przez organizatora. Obowiązują zasady omówione w pkt.2.5.2
(Kara: ostrzeżenie – za nie skorygowanie – dyskwalifikacja)
6.3 Meta
Zawodnik kończy zawody w momencie kiedy część jego tułowia (z wyłączeniem głowy, karku, ramion, rąk, bioder oraz nóg) przekroczy przedni skraj linii mety.
7. Strefa zmian
Strefa zmian jest wydzielonym obszarem, gdzie zawodnicy dokonują zmiany
ubioru i sprzętu pomiędzy pływaniem i jazdą na rowerze oraz pomiędzy jazdą na rowerze i biegiem.
7.1.1 Zawodnicy mogą zajmować tylko wyznaczone im indywidualnie miejsce na rower. (Kara: w zależności od wagi przewinienia – do dyskwalifikacji włącznie)
7.1.2 Jazda rowerem w strefie zmian jest niedozwolona. ( Kara za przewinienie: ostrzeżenie- zawodnik musi przerwać jazdę, jeżeli tego nie zrobi-dyskwalifikacja)
7.1.3 Zawodnicy nie mogą przeszkadzać w strefie zmian innym zawodnikom w ich ruchu do przodu. (Kara: w zależności od wagi przewinienia – do dyskwalifikacji włącznie)
7.1.4 Zawodnicy nie mogą przypadkowo lub celowo korzystać z wyposażenia innych zawodników.(Kara: w zależności od wagi przewinienia – do dyskwalifikacji włącznie)
7.1.5 Zawodnicy nie mogą oznaczać w jakikolwiek sposób swojego miejsca w strefie zmian(za pomocą chorągiewek, balonów, worków, taśm itp.). Na przeznaczonym dla zawodnika miejscu może być tylko sprzęt niezbędny mu do zawodów. ( Kara: ostrzeżenie- materiały powinny zostać usunięte przez osoby funkcyjne)
7.1.6 Zawodnik może rozpocząć jazdę rowerem za wyznaczoną linią( tzw. belką) i musi ją zakończyć na tej linii. (Kara: w zależności od wagi przewinienia – do dyskwalifikacji włącznie)
7.1.7 W strefie zmian osoby funkcyjne zawodów mogą pomagać zawodnikom poprzez podawanie lub przyjmowanie rowerów lub sprzętu do biegu. Warunkiem jest jednak, aby ta pomoc była jednakowa dla wszystkich zawodników.
7.1.8 Nagość jest zabroniona ( Kara – dyskwalifikacja)
8. Kategorie wiekowe zawodników i dystanse
8.1 Kategorie
Zawodnicy są podzieleni na poniższe kategorie wiekowe – osobno dla mężczyzn oraz kobiet.
O przynależności do kategorii wiekowej decyduje rok urodzenia.
a/ młodzicy 14 – 15 lat
b/ juniorzy młodsi 16 – 17 lat
c/ juniorzy 18 – 19 lat
d/ młodzieżowcy 20-23 lata
e/ weterani (mężczyźni)
- Weterani I 40 –49 lat
- Weterani II 50 – 59 lat
- Weterani III 60 i powyżej
(organizator może wprowadzić klasyfikację co 5 lat)
f/ weteranki (kobiety)
- Weteranki I 40-49 lat
- Weteranki II 50 i więcej lat
g/ elita – zawodnicy mogą się rekrutować do zawodów indywidualnych i drużynowych ze wszystkich roczników.
9. Osoby funkcyjne zawodów
9.1 Delegat Techniczny
9.2 Sędzia Główny
9.3 Sędziowie
9.3.1 Główne prawa i obowiązki sędziego:
a/ sędzia jest jedyną osobą funkcyjną, która ma prawo oceniać przewinienie i wymierzać karę.
b/ sędzia powinien być bezstronny i obiektywny
c/ sędzia powinien być pewny zasadności ukarania przed nałożeniem kary
d/ sędzia powinien sporządzić raport na piśmie o nałożonych karach
e/ sędzia powinien wziąć udział w odprawie sędziów przed zawodami
9.4. Lekarz zawodów
9.4.1 Obecność lekarza jest warunkiem przeprowadzenia zawodów.
9.4.2 W przypadku doznania kontuzji przez zawodnika lekarz zawodów decyduje o dalszym jego uczestnictwie w zawodach.
9.5 Komisja Odwoławcza
9.4.1 Komisja Odwoławcza składa się z trzech członków:
a/ przedstawiciela Zarządu PZTRi
b/ Delegata Technicznego
c/ przedstawiciela organizatora
9.5.2 Komisji przewodniczy przedstawiciel Zarządu PZTRi
9.5.3 Komisja Odwoławcza jest kompetentna do rozpatrywania protestów.
9.5.4 Miejsce oraz czas spotkania Komisji Odwoławczej po zawodach, jak również nazwiska jej członków powinny być podane do wiadomości na odprawie przed zawodami.
9.5.5 Sędzia Główny powinien być do dyspozycji Komisji Odwoławczej do zakończenia jej pracy celem konsultacji.
10.Protesty
10.1 Zasady ogólne
10.1.1 Protest może zostać złożony przeciwko;
a/ niezgodnemu z przepisami zachowaniu współzawodników.
b/ niespełnieniu warunków przepisów w innych sprawach związanych z zawodami
c/ decyzji sędziów
10.2 Procedura składania protestu
10.2. 1 Protest może być złożony przez zawodnika lub kierownika zespołu zawodnika. Protest może być złożony tylko w imieniu jednego zawodnika.
10.2.2 Protest przeciwko niezgodnemu z przepisami zachowaniu zawodników oraz decyzjom sędziów powinien zostać złożony w ciągu jednej godziny, licząc od momentu zakończenia zawodów lub od momentu ogłoszenia dyskwalifikacji na Oficjalnej Tablicy zawodów.
10.2.3 Protest przeciwko niezgodnemu z przepisami sprzętowi zawodników powinien zostać złożony w ciągu jednej godziny, licząc od momentu przekroczenia mety przez zawodnika składającego protest.
10.2.4 Protest powinien zostać złożony na piśmie i wręczony członkowi Komisji Odwoławczej wraz z opłata w wysokości wpisowego. Opłata podlega zwrotowi, gdy protest zostanie pozytywnie rozpatrzony.
10.2.5 Po otrzymaniu protestu na piśmie i zapoznaniu się z nim Przewodniczący Komisji Odwoławczej wspólnie z jej członkami wysłuchuje wyjaśnień słownych wszystkich stron przedmiotowej sprawy lub wykroczenia.
Wszyscy protestujący i odwołujący się, sędziowie, Sędzia Główny oraz świadkowie wydarzenia powinni być do dyspozycji Komisji Odwoławczej w czasie jej prac. Jeżeli któraś z tych osób nie może się stawić osobiście w wyznaczonym czasie, powinna złożyć oświadczenie na piśmie na ręce Sędziego Głównego zawodów przed rozpoczęciem posiedzenia Komisji Odwoławczej. Wniesiona opłata przepada, gdy protest zostanie odrzucony.
10.2.6 Decyzję Komisja Odwoławcza przedstawia protestującemu słownie. Może ją również przedstawić na piśmie, jeżeli to niezbędne.
10.2.7 Od decyzji Komisji Odwoławczej przysługuje odwołanie złożone w ciągu 14 dni do Zarządu Polskiego Związku Triathlonu, licząc od daty decyzji.
11. Nagrody i medale
11.1.1 Nagrody i medale przyznawane są tylko za osiągnięty rezultat w całości zawodów.
Nie przyznaje się specjalnych nagród za osiągnięty wynik w poszczególnych segmentach zawodów.
11.1.2 Medale złote, srebrne i brązowe Mistrzostw Polski przyznawane są za trzy pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych tak mężczyzn jak i kobiet.
11.1.3 W Mistrzostwach Polski drużyn oraz sztafet medale złote, srebrne i brązowe otrzymują wszyscy członkowie drużyn których uzyskany czas determinuje osiągnięty wynik zespołowy.
12. Przepisy zawodów zespołowych i sezonowych
12.1 Przepisy zawodów drużynowych w triathlonie
12.1.1 Zawody mają charakter wyścigu drużynowego na czas od startu rozpoczętego pływaniem do mety poprzez część kolarską i część biegową . Drużyna składa się z od 3 do 5 zawodników tej samej płci. Członkami drużyny mogą być zawodnicy różnych kategorii wiekowych.
12.1.2 Zawody drużynowe rozgrywa się na dystansach:
I. 600 m pływanie – 15 km jazda rowerem – 3 km bieg
II. 750 m pływanie - 20 km jazda rowerem – 5 km bieg
Drużyny startują co 2 minuty wg ustalonej kolejności.
Drużynie spóźnionej liczy się czas ustalony kolejnością.
12.1.3 Pływanie-wszyscy zawodnicy stratują razem – przy wyjściu z wody liczy się czas trzeciego zawodnika.
12.1.4 Ze strefy zmian dopuszcza się wyjazd na trasę kolarską lub wybieg na trasę biegową zespołu liczącego co najmniej trzech zawodników. Kolejni zawodnicy z tej samej drużyny zamierzający wyjechać lub wybiec ze strefy zmian za swoją drużyną muszą tego dokonać w ciągu 45 sekund. Po tym czasie zostaną wyeliminowani z zawodów.
12.1.5 Zawodnicy jednej drużyny mogą jechać razem na trasie rowerowe i udzielać sobie wzajemnie pomocy technicznej oraz żywnościowej.
12.1.6 Drużyna która dogoniła inną drużyną musi zachować przy wyprzedzaniu dystans boczny minimum dwa metry. W przypadku gdy dwie drużyny jadą obok siebie przez dystans jednego kilometra , drużyna wyprzedzana winna odpaść na odległość minimum 25 metrów.
(Kara za nieprzestrzeganie przepisu – dyskwalifikacja)
12.1.7. Drużyna jest sklasyfikowana jeżeli przynajmniej trzech zawodników przekroczy linię mety.
12.1.8 Czasem drużyny jest czas trzeciego zawodnika z drużyny na mecie.
12.2 Przepisy zawodów sztafet
12.2.1 Start jest wspólny dla zawodników pierwszej zmiany wszystkich zespołów.
12.2.2 Po ukończeniu triathlonu zawodnik pierwszej zmiany wbiega do strefy zmian sztafet i poprzez dotknięcie dowolnej części ciała zawodnika drugiej zmiany danej drużyny daje mu sygnał do startu. Odbywa się to wewnątrz strefy zmian sztafet. Procedura ta obowiązuje również zawodników przy starcie do trzeciej zmiany.
12.2.3 Klasyfikacja zespołów jest zgodna z kolejnością zawodników trzeciej zmiany na linii mety.
12.2.4 Czas zespołu mierzy się od startu pierwszego zawodnika do ukończenia przez trzeciego członka zespołu.
12.2.5 Zespół składa się z 3 zawodników tego samego klubu.
12.2.6 Członkami zespołu mogą być zawodnicy następujących kategorii wiekowych: młodzik, junior młodszy i starszy, senior, weteran. Dopuszcza się zespoły, w składach których są zawodnicy obu płci.
12.2.7 Kolejność startujących zawodników w zespołach zgłaszają kluby Sędziemu Głównemu najpóźniej 1 godzinę przed startem.
12.7.8 W sztafetach triathlonowych obowiązuje dystans:
300 m pływanie- 8 km jazda rowerem- 2 km bieg
Dopuszcza się zmiany dystansu w zależności od warunków terenowych
12.2.10 Pływanie
Obowiązują przepisy zawarte w pkt 4 niniejszych przepisów
12.2.11 Jazda rowerem
Obowiązują przepisy zawarte w pkt 5 niniejszych przepisów
Podciąganie (drafting )na trasie kolarskiej jest dozwolone.
12.2.12 Bieg
Obowiązują przepisy zawarte w pkt 6 niniejszych przepisów.
12.2.13 Strefa zmian
Wszyscy zawodnicy po pływaniu i jeździe rowerem dokonują zmiany sprzętu w strefie zmian.
Obowiązują przepisy zawarte w pkt. 7 niniejszych przepisów.
12.2.14 Strefa zmian sztafet ma 10 metrów długości i 5 metrów szerokości.
12.2.15 Zawodnik drugiej i trzeciej zmiany oczekuje zawodnika swojego zespołu z poprzedniej zmiany wewnątrz strefy zmian sztafety w ustawieniu zgodnym z kolejnością zawodników kończących zmianę.
12.2.16 Kończący zawodnik musi natychmiast opuścić trasę w celu uniknięcia kolizji zawodnikami innych zespołów.
12.2.17 Odświeżanie i odżywianie
Nie stosuje się punktów odżywiania i odświeżania na trasie zawodów.
12.2.18 Klub ma prawo zgłosić do startu więcej niż jeden zespół.
12.2.19 Komunikat z zawodów powinien również zawierać klasyfikację indywidualną startujących zawodników.
12.2.20 Weryfikacji składów zespołów dokonuje Delegat Techniczny PZTri na podstawie rejestru kart zgłoszeń klubów w PZTri.
12.2.21 Wszyscy zawodnicy jednego zespołu mają ten sam numer startowy.
12.2.22 Na trasie zawodów nie zezwala się na żadną pomoc z zewnątrz zawodnikom
12.2.23 Przepisy dotyczące zawodów sztafet w triathlonie obowiązują również w zawodach sztafet w duathlonie. Zamianę części pływackiej na część pierwszą biegowa stosuje się odpowiednio.
12.2.24 W sztafetach duathlonowych obowiązuje dystans :
2 km pierwszy bieg – 8 km jazda rowerem – 1 km drugi bieg.
Dopuszcza się zmiany dystansu w zależności od warunków terenowych
12.3 Przepisy triathlonu zimowego
12.3.1 Wszystkie przepisy ogólne i szczegółowe obowiązujące w triathlonie letnim obowiązują w triathlonie zimowym, a ponadto:
12.3.1.1 W części biegowej nie wolno używać butów z kolcami
12.3.1.2 W części kolarskiej obowiązują rowery górskie które nie mogą mieć większej średnicy kół jak 26”(dwadzieścia sześć cali) , a szerokość opon nie może przekraczać
1,5” (półtora cala).Wszystkie typy opon są dozwolone.
12.3.1.3 Trasa rowerowa ma charakter terenowy i może przebiegać po drogach, szosach i ścieżkach. Podciąganie jest dozwolone.
12.3.1.4 Sprawdzenie trasy narciarskiej jest dozwolone przed zawodami, a w dniu zawodów w miejscu wskazanym przez Sędziego Głównego.
12.3.1.5 Rozpoczęcie biegu na nartach musi być wyraźnie zaznaczone linią (tzw. belka) .Narty muszą zostać przeniesione przez zawodnika poza tą linię przed ich założeniem.
(Kara: ostrzeżenie- nie skorygowanie błędu – dyskwalifikacja)
12.3.1.6 Zmiana kijków w czasie biegu narciarskiego jest dozwolona.
12.3.1.7 W biegu narciarskim dozwolony jest styl wolny. Na niektórych fragmentach może zostać nakazany styl klasyczny.
12.3.1.8 Zawodnik musi ustąpić drogi zawodnikowi który go wyprzedza Zawodnik wyprzedzający sygnalizuje do sygnałem „DROGA”
12.3.1.9 W strefie przed metą (30 - 50 m) może być zakazany styl wolny i wprowadzony styl klasyczny. Odpowiednie przygotowanie trasy obowiązuje organizatora.
12.3.1.10 Zawodnik jest uznany jako „na mecie” kiedy przekroczy pierwszą stopą przedni skraj linii mety.
12.3.1.11 Jazda na nartach w strefie zmian jest zakazana.
(Kara: ostrzeżenie- nie skorygowanie błędu – dyskwalifikacja).Usunięte konto edytował(a) ten post dnia 20.03.07 o godzinie 15:55