konto usunięte

Temat: Terapia tkanek miękkich

Witam, chciałbym się dowiedzieć od Was jako starszych i doświadczonych fizjoterapeutów czy kurs u dr. Ciechomskiego "WSPÓŁCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA I LECZENIA DYSFUNKCJI TKANEK MIĘKKICH" jest odpowiedni dla mojej osoby. Zaznaczam, że jestem na ostatnim roku studiów licencjackich i chce rozpocząć samodzielny etap doszkalania. Początkowo miałem zamiar zacząć od kinesiotapingu ale wydaje mi się, że bardziej trafnym wyborem będzie wgłębienie się w tamatykę tkanek miękich. Natomiast przyszłość wiąże z terapia manualną
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Terapia tkanek miękkich

W ogóle rozwój w kierunki różnych metod pracy z tkankami miękkimi jest jak najbardziej pożądany. Zwłaszcza studiując takie kierunki i później rozwijając się. Paradoksalnie jak poszperasz w definicjach współczesnych metod, to zauważysz iż sam Terapeutyczny Masaż jest często określany jako - praktyka manipulacji tkankami miękkimi w celach terapeutycznych, relaksacyjnych lub innych prozdrowotnych, w celu uzyskania odpowiednich odczynów w tkankach, itd, itd:)
Trudno dziś w całym tym terminologicznym zamieszaniu określić gdzie są rama konkretnych metod. Soft tissue manipulation to min. zakres od 2-3 dekad nauczany w medycznych szkołach masażu z profilem massage theraist poza granicami. U nas często dodatkowe kursy. Jedni kojarzą z terapiami tkanek miękkich np. Leona Chaitowa inni uważają że i tak po kilku latach praktyki dochodzisz do odpowiednich wniosków przez doświadczenie.

Część pracy z tkankami miękkimi to z kolei chiropraktyka, z drugiej strony wspomniany masaż, po współczesny Anatomy train i powięziówkę w ogóle. itd.
To tak jakby wyobrazić sobie zachodzące na siebie na fladze koła olimpijskie.

Z tkankami miękkimi pracuje się także w głębokiej relaksacji (nurt odnowy psychosomatycznej lub pracy z ciałem).

Co do dr Ciechomskiego, poznałem go lata temu jako pasjonata zawodu, na kursie. Ufam, że to co prezentuje i jak prezentuje jest jak najbardziej godne uwagi.

Ad tematu. Nie wyobrażam sobie dziś rozwoju w kierunku terapii manualnej, bez poznania podstaw jakimi jest palpacyjna ocena tkanek miękkich i ich leczenia, zanim ktoś zabierze się za te "twardsze" :):):)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborach i rozwoju, Piotr
Mateusz Tutaj

Mateusz Tutaj Fizjoterapeuta,
fizjoklinika.com,
Warszawa

Temat: Terapia tkanek miękkich

Kurs polecam, szczególnie w Krakowie, bo tam organizator nagrywa na bieżąco całe szkolenie i potem masz je na płytach DVD. Kurs jest bardzo dobry, techniki do stosowania na co dzień. Jedna moja uwaga - jeśli nie pracujesz nigdzie to daj sobie spokój ze szkoleniami, naprawdę można z tych szkoleń dużo więcej skorzystać mając już trochę doświadczenia i "czucia" w rękach. Chociaż z drugiej strony o pracę ciężko i każdy papier się liczy. Smutne i głupie straszne, ale prawdziwe. Jeśli chodzi o wybór tkanki miękkie czy taping - polecam tkanki, jak umiesz z nimi pracować to dużo lepiej wykorzystujesz taping.

Wesołych świąt! :)
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Terapia tkanek miękkich

Dobra rada Mateusz.
Faktem jednak jest, iż na wielu uczelniach pracy bezpośredniej z pacjentami i samej nauki diagnostyki palpacyjnej jest tak niewiele, że kurs - jeśli w zasięgu ręki - przyda się. Podstawa to praktykować, praktykować. Co do DVD mam także takie obserwacje. To fajna pomoc w tłumaczeniu, przypomnieniu, ale czasem i swojego rodzaju "uśpienie" uczestników. Nie celowo:), ale z reguły jest tak, że świadomość nagrywanych kursów usypia skupienie uczestników, no bo będę to miał na dvd.

Pozdrawiam świątecznie Piotr
Mateusz Tutaj

Mateusz Tutaj Fizjoterapeuta,
fizjoklinika.com,
Warszawa

Temat: Terapia tkanek miękkich

Piotrze może masz rację, zapewne zależy to od uczestników kursu czy się skupią czy nie. W przypadku tego szkolenia płytki się przydają, bo tempo kursu jest wysokie, bardzo dużo informacji, a czasu mało, więc łatwo coś przeoczyć.

Jeszcze raz wszystkim forumowiczom życzę Wesołych Świąt!

konto usunięte

Temat: Terapia tkanek miękkich

Moim celem jest ukończenie przed magisterką jakiegoś sensownego szkolenia ponieważ prawdopodobnie bede poszukiwał pracy po zdobyciu tytułu licencjata(mam nadzieje, że dzieki temu szkoleniu zwiększę swoje kwalifikacje i przede wszystkim zrobie subtelny wstęp do terapii manualnej). Nie mam doświadczenia zawodowego natomiast warsztat praktyczny mam za sobą i jeszcze czeka na mnie(poza praktykami dodatkowo staram się masować). Znalazłem alternatywne dwu modułowe kursy prowadzone przez mgr. Zbigniewa Nowosada "Techniki Nerwowo-Mięśniowe"(I moduł: "Techniki mobilizacji tkanek miękkich"II moduł: "Techniki relaksacji mięśni") oraz "Mobilizacja Tkanek Miękkich "
Proszę pisac swoje sugestie odnośnie moich planów, czy ich realizacja jest sensowna. Może ktoś orientuje się na jakim poziomie są organizowane szkolenia przez mgr. Nowosada...
Dzięki za odpowiedzi do poprzedniego pytania i życzę Wesołych Świąt
Andrzej Zalewski

Andrzej Zalewski Masażysta, Go to
wellness

Temat: Terapia tkanek miękkich

Stary temat ale Chciałbym uzyskać informacje od osób które uczestniczyły na kursach u mgr Zbigniewa Nowasada. Jak oceniacie szkolenie, czy zajęcia były prowadzone w sposób zrozumiały oraz jakie jest podejście prowadzącego, czy chętnie koryguje błędy kursantów i jak to jest z zaangażowaniem na Kursie.

Szukam wszystkich informacji a google wcale nie pomaga :(

Temat: Terapia tkanek miękkich

Witam polecam iastm po prostu rewelacyjne urządzenie



Wyślij zaproszenie do