Anna Jagielska

Anna Jagielska Print&DTP Manager,
LOWE GGK

Temat: Kto wprowadzi w świat poligrafii?

Witaj Dorota,

postaram sie odpowiedzieć na kilka z postawionych przez Ciebie pytań. Gdybys potrzebowała więcej informacji zapraszam na priv.

>1/ Kiedy na pewno offset a kiedy należy przemyśleć druk
cyfrowy?

Nie ma jasnej odpowiedzi na tak postawione pytanie :-). Odpowiedź będzie wypadkową z odpowiedzi na kilka pytań dodatkowych:
a) jaki nakład? - niski nakład (<500 szt.) raczej cyfra, wysoki nakład (>500 szt.) raczej offset
b) jakie podłoże? - obecnie dostępna technologia pozwala na zadrukowanie techniką offsetową zarówno folii jak i innych podłóż niechłonnych, ale zawsze z zastrzeżeniem, że podłoże musi być giętkie. Specyfika maszyn offsetowych jest taka, że materiał zadrukowywany przechodzi przez system walców więc siłą rzeczy podłoże musi dać się wygiąć. Jeśli chcemy techniką offsetową zadrukować np. tekturę to robimy to pośrednio - nadrukowujemy na kredzie, a następnie kaszerujemy tekturę 9tzn. sklejamy tekturę z kredą). W technologi cyfrowej zadrukować obecnie możemy nawet sztywne płyty o grubości do 5 cm (drzwi, płyty drewniane, szkło). mówię tu o technologii ploterów cyfrowych. Jeśli chodzi o druk cyfrowy mający zastąpić offset przy niskich nakładach (tzw. drukarki przemysłowe) to gama podłóż jest podobna jak w offsecie.
c) jaka kolorystyka? - czy musimy zastosować kolor specjalny pantone? W offsecie poza podstawowymi kolorami CMYK mamy cała gamę kolorów Pantone - zarówno niemetalicznych jak i metalicznych, które poszerzają nam możliwości efektów wizualnych, które możemy uzyskać w druku W druku cyfrowym drukuje się wyłącznie z kolorów CMYK.
d) jakie wykończenie powierzchni? Druk cyfrowy możemy uszlachetnić poprzez laminowanie, tłoczenie. W druk offsetowym mamy szersze spektrum możliwości - np. w maszynach hybrydowych możemy uszlachetniać lakierem UV on-line w ciągu maszyny, możemy tłoczyć barwną folią (co nie zawsze się udaje z drukiem cyfrowym).

3/ Co warto brać uwagę przy planowaniu formatu, kształtu, nakładu itp aby jak najlepiej wyzyskać możliwości danej techniki druku przy różnych rodzajach (ulotka 1/3 A4. folder 1/3 A4. wizytówka, karta A4, karta A5)?

Bez względu na technikę druku zawsze należy planować formaty tak aby było jak najmniej odpadów papieru. Wychodzi to najekonomiczniej. Jeśli nie ma się samemu wiedzy na ten temat - najlepiej zapytać doświadczonego człowieka z drukarni i wtedy on policzy jaki format danej pracy będzie najwłaściwszy aby jak najlepiej wykorzystać papier.

Na tyle mi pozwala mój czas teraz, ale może później jeszcze uda mi się coś dopisać.
Gdyby Ci się pojawiły dodatkowe pytania to pisz :-)

Pozdrawiam
Anna Jagielska