konto usunięte

Temat: zwrot wadium

spółka x złożyła pozew do sądu rejonowego wydziału cywilnego o
zasądzenia od pozwanego okreśłonej kwoty stanowiącej zatrzymane przez pozwanego wadium wpłacone w związku z przystąpieniem do ogłoszonego przetargu nieograniczonego.
Wadium zatrzymano na podstawie art. 46 ust. 4a w zw. z art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych. Powód przyznał. iż mimo wezwania nie przedlożył dokumentów. Podniósł jednocześnie iż nie zmierza do zawracia umowy a jego jedynym celem jest uzyskanie zwrotu wadium wsutek nie kwestionowanego wykluczenia powoda z przetargu.

Pytanie brzmi czy:
charakter dochodzonego roszczenia nakazuje wykorzystać tryb przewidziany ustwą o zamówieniach poublicznych (protest, odwołanie, skarga) - czego powód nie zrobił i co skutkowałoby odrzuceniem pozwu w sprawie niniejszej (art 199 par 1 pkt 1 kpc) czy też może być dochodzony na drodze postępowania cywilnego?

Moje wątpliwości wynikają z tego iż przecież art. 179 p.z.p. stanowi, iż środki ochrony prawnej przysługują wykonawcom i uczestnikom konkursu, a także innym osobom, jeżeli ich interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.

Powoda nie interesuje juz uzyskanie zamówienia (wykluczono go prawomocnie) jego celem jest jedynie odzyskanie samego wadium, a zatem zgodnie z brzmieniem art 179 nie ma interesu prawnego a tym samym nie przysługują mu środki ochrony prawnej przewidziane w ustawie o zamowieniach publicznych.

Moim zdaniem zatrzymane wadium stanowi uszczerbek w sferze mająkowej powoda i może on złożyć pozew do sądu cywilnego.

Jakie jest Wasze zdanie?
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: zwrot wadium

Myślę, że sprawa jest jasna. Była przedmiotem wielu odwołań i skarg do SO (w ramach ŚOP przewidzianych PZP). W dodatku, co się w Polsce rzadko zdarza;)) linia orzecznicza jest jednoznaczna - czynność "zabrania" wadium przez Zamawiacza nie jest czynnością podejmowaną samodzielnie przez Zamawiacza ale narzuconą zapisami art. 46.4a Pzp i przy spełnieniu pewnych przesłanek Zamawiacz nie może zrobić nic innego tylko to wadium zabrać.
No i oczywiście jedyną drogą dochodzenia swoich roszczeń jest złożenie powództwa cywilnego. Pzdr. ML

konto usunięte

Temat: zwrot wadium

Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
Dr Piotr Kunicki

Dr Piotr Kunicki Radca Prawny w
Wierzbowski
Eversheds

Temat: zwrot wadium

Słusznie, chociaż ja w sytuacji, gdybym uzupełnił dok. które nie potwierdzają warunków i zam. zabrałby mi wadium, złożyłbym odwołanie. Jest co najmniej kilka wyroków KIO, które nakazywały unieważnić czynność zatrzymania wadium. W przypadku niekorzystnego wyroku KIO dla Zamawiającego, rzadko kiedy będzie szedł do SO. Zazwyczaj bowiem zatrzymuje wadium, bo nie chce naruszyć przepisów, jeżeli ma podkładkę w postaci wyroku KIO - odpuszcza.

Jeżeli natomiast KIO stwierdziłoby brak interesu prawnego i potwierdziłby to SO, to oczywiści pozostaje powództwo cywilne, chociaż tutaj mogą być pewne komplikacje wynikające z formy wadium (wszystko poza gotówką rodzi komplikacje w formułowaniu roszczenia).

Pozdrawiam,
Piotrek
Grzegorz Bednarczyk

Grzegorz Bednarczyk specjalista w
zakresie zamówień
publicznych

Temat: zwrot wadium

Marcin Ludziejewski:
(...)
No i oczywiście jedyną drogą dochodzenia swoich roszczeń jest złożenie powództwa cywilnego. Pzdr. ML

Zastanawiam się, czy faktycznie. Znaczy, przed nowelizacją, mimo orzecznictwa, które powołał Piotr, jak najbardziej zgoda. Po ostatniej nowelizacji korzystać ze środków ochrony prawnej może wykonawca, który "ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów niniejszej ustawy". Aby stwierdzić, że miał interes w uzyskaniu zamówienia wystarczy, że złożył ofertę? (bo co do szkody i naruszenia przepisów to poza dyskusją)
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: zwrot wadium

Uważam, że tak - nie z powodu interesu prawnego ale z powodu tej
quasi czynności zatrzymania wadium. Pzdr. ML
PS. ...oczywiście mówię tutaj o sytuacji "czystej" - Zamawiacz wezwał - Wykonawca nie złożył.Marcin Ludziejewski edytował(a) ten post dnia 18.03.10 o godzinie 08:14

konto usunięte

Temat: zwrot wadium

Widzę, że zdania są podzielone :)

Dodam zatem na zakończenie wątku, iż dopuszczalność powództwa cywilnego(bez wczesniejszego wyczerpwania drogi z pzp) w przedstawionej sytuacji faktycznej - potwierdził sąd :)

Następna dyskusja:

Zwrot kwoty wadium i zabezp...




Wyślij zaproszenie do