Viktoria Sikora

Viktoria Sikora zamówienia
publiczne, Służba
Zdrowia

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

Wykonawca, który zaoferował (jako jedyny) sprzęt wysłał pismo już po rozstrzygnięciu postępowania ale przed podpisaniem umowy, iż zaoferowany sprzęt został wycofany z produkcji. Gdy Wykonawca składał ofertę to sprzęt był jeszcze produkowany, natomiast chwilę potem wycofano go z producji. Niestety Wykonawca nie poinformował nas o tym fakcie wcześniej, przed rozstrzygnięciem tylko dopiero po rozstrzygnięciu. Teraz Wykonawca chciałby w to miejsce dać inny model spełniający wymagania SIWZ. Moim zdaniem nie możemy podpisać umowy a do tego trzeba zatrzymać wadium,gdyż w ofercie był inny model aparatu.
Co Wy o tym sądzicie? Może miał ktoś podobny przypadek?
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

to jest tak zwana niemożność następcza świadczenia/wykonania umowy niezawiniona przez stronę. Oferta jest wiążąca, ale materializuje sie dopiero z dniem jej akceptacji (przyjęcia), a zatem wyboru.
Jeśli wybór nastąpił po zaprzestaniu produkcji umowa jest niewykonalna z przyczyn niezaleznych od stron.
Reguluje to przepis art. 475 par. 1 k.c.

Nie ma przeszkód do zmiany przedmiotu umowy jeśli przewidziano możliwość takiej zmiany w SIWZ lub ogłoszeniu. Cena nie może się jednak zmienić w srosunku do oferty. jeżeli nie przewidziano zmian w SIWZ przetarg nalezy unieważnić.

Wadium nie można zabrać. nie zachodza bowiem okoliczności art. 46 ust. 5 pkt 3

Przetarg do uniewazniania na podstawie art. 93 ust 1 pkt 7Adam Bulandra edytował(a) ten post dnia 13.10.11 o godzinie 12:10
Maciej Swierczynski

Maciej Swierczynski właściciel,
kancelaria radcy
prawnego w Toruniu
Maciej Św...

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

A czy w siwz zapisałeś coś na podstawie 144 pzp w kontekście stosowania rozwiązań rónoważnych ? to by mogło pomóc załatwić sprawę
Jan Cofała

Jan Cofała ślusarz mechanik

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

maciej swierczynski:
A czy w siwz zapisałeś coś na podstawie 144 pzp w kontekście stosowania rozwiązań rónoważnych ? to by mogło pomóc załatwić sprawę

Obawiam się mecenasie, że to nie ma znaczenia, tzn takiej klauzuli (o równoważności) nie powinno w umowie być, a jeśli jest, to jest ona nieważna.

Wykonawca składa ofertę z konkretna propozycją (czasem wykorzystując dopuszczoną w SIWZ równoważność może złożyć ofertę proponującę nieco inny przedmiot zamówienia niż to co sobie zamawiający obmyślił wskazując np producenta). Ale to [b]nie znaczy[b], że po podpisaniu umowy, jakaś abstrakcyjna równoważność nadal obowiązuje.

Art. 140. 1. Zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie. a to znaczy, że wykonawca świadczy to co złożył w ofercie, albo nic (oczywiście z uwzględnieniem np art 144 czy 145). W ślad za tym, nie może realizować umowy, spełniając świadczenie "równoważne" do tego, złożonego w ofercie.
Maciej Swierczynski

Maciej Swierczynski właściciel,
kancelaria radcy
prawnego w Toruniu
Maciej Św...

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

Nie jestem przekonany o niedopuszczalności takiej konstrukcji, ale argumenty są dosyć mocne, jeśli oprzeć je tylko i wyłączne o PZP. Wyraziłem się zbyt skrótowo i nieprecyzyjnie. Pana argumentacja jest solidna logicznie, ale pomija Pan jednak kwestię możliwości zastosowania nowacji w tym konkretnym przypadku. Zgodnie z art 506 kc - § 1. Jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie). Jak pisze w swoim komentarzu Jerzykowski "Z praktycznego punktu widzenia, na tle relacji art. 140 ust. 1 i 3, pojawia się jednak pytanie o możliwość dokonywania przedmiotowych zmian umowy w sprawie zamówienia publicznego. Poza sporem pozostaje zakaz rozszerzenia przedmiotu świadczenia wykonawcy ponad opis przedmiotu zamówienia ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jednocześnie nie wydaje się, aby art. 140 ust. 3 stał na przeszkodzie niewielkim modyfikacjom świadczenia wykonawcy w ramach ogólnie zakreślonego przedmiotu zamówienia, zwiększającym użyteczność tego świadczenia (np. użycie materiałów tej samej jakości, użycie urządzeń większej wydajności bez pogorszenia innych parametrów eksploatacyjnych). Tak długo, jak zmiany tego rodzaju nie będą powodować stanu sprzeczności z regułą płynącą z art. 140 ust. 1, iż zakres świadczenia wykonawcy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie, będą one dopuszczalne. Dokonanie takich modyfikacji powinno być jednak oceniane przez pryzmat art. 144 ust. 1. Niedopełnienie warunków dopuszczalności zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego wynikających z art. 144 ust. 1 oznaczać będzie zakaz ich wprowadzania nawet wówczas, gdyby była dopuszczalna na podstawie art. 140 ust. 1 i 3." CZyli jak wynika mi z rozumowania, jeśli przewidzimy na podstawie 144 ustawy pzp możliwość zmiany sposobu świadczenia powołując sie na art Art. 357 ze zn. 1. kc "Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym." oraz na wspomniany wyżej art 506 § 1 kc w związku z art 14 pzp, to może się udać. Jak zaznaczam, nie jestem pewien czy ta konstrukcja jest w pełni prawidłowa, ale nie jest też z góry w mojej ocenie niedopuszczalna.
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

.:
witam, moim zdaniem, nie ma żadnych podstaw ani do zmiany przedmiotu umowy jak wcześniej tutaj wspominano, ani też do unieważnienia postępowania. W sytuacji kiedy wykonawca złożył ofertę i wskazał w niej konkretną markę jaką oferuje w postępowaniu to nie może tego zmienić. Myślę, że jeśli jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza to pomimo przeszkód o których Pani napisała należy go zaprosić do podpisania umowy na warunkach jakich wskazał w ofercie. Jeżeli odmówi jej podpisania a tak z pewnością będzie, to wydaje sie ze istnieje przesłanka do zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 5 pkt 1 ustawy, tj.wykonawca odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie. Wtedy jest art. 94 ust. 3 ustawy, tzn. w przypadku uchylania sie od zawarcia umowy można wybrać ofertę najkorzystniejszą z pośród pozostałych bez przeprowadzania ich ponownej oceny. Jest możliwość(hipotetyczna), że wykonawca podpisze jednak taką umowę, ale w takim przypadku może być obciążony karami umownymi za dostarczenie produktu niezgodnego z przedmiotem umowy

ps. powyższe, to jak nabardziej moje prywatne zdanie.

proszę się zastanowić nad sensem Pańskiej wypowiedzi... Oferta jest ważna wyłącznie pod warunkiem jej przyjęcia-to elementarz kodeksu cywilnego. Jeśli w okresie między przyjęciem oferty a jej złożeniem zachodzi okoliczność niezależna od osoby oferującej dane świadczenie to świadczenie tego rodzaju wygasa. To także jest elementarz kodeksu cywilnego.

To co Pan proponuje tutaj byłoby sprzeczne z dobrymi obyczajmi... Od czasów rzymskich istnieje zasada "Impossibilia nulla obligatio est", a zatem, że nie można nakazac komuś niemożliwego, nie wspominając o karaniu go zabraniem wadium...

strach się bać takich sądow ze strony osób reprezentujących UZP
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

... i jak szybko się gość zwinął ;)
A wracając do tematu - ja mam mieszane zdanie na ten temat. Z jednej strony tożsamość warunków umowy z ofertą ale z drugiej (bardziej funkcjonalnej i praktycznej) dopuszczalność świadczenia równoważnego. IMO w tym przypadku trzeba się cofnąć do etapu oceny ofert i zadać pytanie, czy przy zastosowaniu produktów o parametrach równoważnych (lub lepszych) oferta także zostałaby wybrana jako najkorzystniejsza. Jeśli Zamawiacz dopuszczał produkty równoważne (a raczej musiał) to pewnie zostałaby wybrana. Ale z drugiej strony po pierwsze badanie równoważności odbywa się na etapie badania ofert a nie zawierania umowy. A po drugie zmiana oferty (produktów referencyjnych na równoważniki) skutkowałaby odrzuceniem oferty. I weź tu człowieku bądź mądry. Moim zdaniem zmiana taka powinna być dopuszczona (przedmiot zamówienia wciąż posiada wymagane parametry a tzn. jest tożsamy) ale niestety orzecznictwo wskazuje, że jeszcze formalizm jest górą. Pzdr. MLMarcin Ludziejewski edytował(a) ten post dnia 18.10.11 o godzinie 07:21
Viktoria Sikora

Viktoria Sikora zamówienia
publiczne, Służba
Zdrowia

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

Niestety nie mogę z nim podpisać umowy, Nie mogę podpisać umowy na coś czego nie ma. Nie mogę więc podpisać umowy zgodnej z ofertą. Wskazany był konkretny model i typ sprzętu (wpłynęła tylko jedna oferta). Błąd Wykonawcy polegał na tym, że nie poinformował nas o tym że sprzęt przestał być produkowany od razu jak się o tym dowiedział tylko poczekał do rozstrzygnięcia (miesiąc czasu!!!).

W związku z tym będziemy powtarzać postępowanie w tym zakresie. Mam jeszcze tylko pytanie, czy muszę zamieścić na stronie internetowej jakieś ogłoszenie że nie została podpisana umowa? Jakieś unieważnienie?

konto usunięte

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

Nie ma obowiązku informować o unieważnieniu. Unieważnić trzeba
Viktoria Sikora

Viktoria Sikora zamówienia
publiczne, Służba
Zdrowia

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

Ale tu jest chyba mała luka w PZP, ustawa nie przewiduje co należy zrobić gdy nie dochodzi do podpisania umowy z winy Wykonawcy (oprócz zatrzymania wadium. Na jakiej podstawie unieważnić?
Adam Bulandra

Adam Bulandra doktor nauk
prawnych, radca
prawny

Temat: wycofanie sprzętu z prod. przed podpisaniem umowy

Viktoria Sikora:
Ale tu jest chyba mała luka w PZP, ustawa nie przewiduje co należy zrobić gdy nie dochodzi do podpisania umowy z winy Wykonawcy (oprócz zatrzymania wadium. Na jakiej podstawie unieważnić?

ale skąd wina wykonawcy? Do czasu rozstrzygnięcia wykonawca jest związany ofertą, a od chwili otwarcia ofert (inaczej niż z kodeksie cywilnym) nie może jej wycofać. Słusznie zatem czekał do rozstrzygnięcia przetargu ze stosowną informacją.
Zgodnie z bogatym orzecznictwem KIO wykonawca nie ma uprawnień do samodzielnego informowania Zamawiającego o przedmiocie oferty, czy też składania w tym przedmiocie wyjaśnień.

jak zabierzesz wykonawcy wadium to on pójdzie do sądu i wygra z Tobą proces bez dwóch zdań... wiem z doświadczenia, bo prowadzę takie procesy

co do podstaw unieważnienia wskazałej je wyżej (93.1.7 pzp, brak mozliwości zawarcia niepodlegającej uniewaznieniu umowy)Adam Bulandra edytował(a) ten post dnia 19.10.11 o godzinie 15:52

Następna dyskusja:

zmiana umowy przed jej podp...




Wyślij zaproszenie do