Gabriela Pogoda

Gabriela Pogoda referent, ZUK Sp. z
o.o.

Temat: Przeprowadzenie przetargu za firmę, która wygrała przetarg

Witajcie, mam nietypową sytuację i ogromną prośbę o porady. Przedstawię stan faktyczny:
W spółce (100% udziałów ma samorząd) prowadzona jest inwestycja z dofinansowaniem z środków unijnych. W ubiegłym roku wykonawca ogłosił upadłość - została rozwiązana z nim umowa. Jako osoba , na którą Prezes nałożył obowiązek organizowania i przeprowadzania przetargów - ogłosiłam przetarg na przygotowanie i przeprowadzenie przetargu na dokończenie inwestycji (chodzi o roboty budowlane). Przetarg wygrała firma,która jest u nas również Inżynierem Kontraktu. W umowie zostały zawarte m.in. następujące zapisy:
"c) przygotowanie kompleksowej dokumentacji przetargowej SIWZ, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych kontynuowania robót Wykonawcy na niedokończonych obiektach, podziału odpowiedzialności i gwarancji między Wykonawcami, zapisów Warunków Kontraktowych dla Budowy dla Robót Inżynieryjno- Budowlanych Projektowanych przez Zamawiającego 4. Wydanie angielsko- polskie niezmienione 2008; tłumaczenie 1. Wydania 1999 (FIDIC)
wraz z przekazaną przez Zamawiającego dokumentacją projektową projektu budowlanego i wykonawczego, Specyfikacjami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, Przedmiarami Robót oraz dokumentacją powykonawczą, w tym przygotowanie:
- ogłoszenia,
- Opisu Przedmiotu Zamówienia,
- Instrukcji dla Wykonawcy,
- projektu umowy z uwzględnieniem specyfikacji robót „przerwanych” oraz możliwie kompletnego zakresu odpowiedzialności za roboty,
- skompletowanie dokumentacji podwykonawczej.
Kompleksowa dokumentacja przetargowa powinna być przygotowana w 3 egz. w wersji papierowej oraz w 2 egzemplarzach w wersji elektronicznej w formacie doc. i PDF.
d) przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, w tym:
• przygotowywanie niezwłocznie odpowiedzi i wyjaśnień na zapytania oferentów,
• udział w pracach komisji przetargowej ,kierowanie pracami komisji przetargowej ( w tym sporządzanie protokołów z prac komisji ),
• weryfikacja ofert,
• przygotowywanie niezwłocznie pism do oferentów w zakresie wezwań, zawiadomień i innych pism niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia postępowania – także w przypadku konieczności powtórzenia w/w czynności,
• przygotowywanie wszelkich niezbędnych ogłoszeń.
• wykonywanie wszystkich czynności w postępowaniu odwoławczym.
Przedmiot Zamówienia obejmuje także powtórzenia czynności postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, gdy zajdzie taka potrzeba, w ramach określonego w umowie wynagrodzenia."
W praktyce większością tych czynności (dokonywanie zmian w IDW- po nowelizacji ustawy pzp, badanie ofert, przygotowanie odpowiedzi na zapytania, przygotowanie projektów wezwań do złożenia wyjaśnień lub uzupełnień) zostałam przez mojego pracodawcę obciążona ja, pod groźbą (ustną) zwolnienia mnie za nie wykonywanie poleceń .
Czy mój pracodawca miał prawo powierzyć mi wykonywanie tych czynności, jeżeli w wyniku przetargu została wybrana firma , która miała to określone w umowie i wzięła za to konkretne pieniądze. I ewentualnie jakie są podstawy prawne, na które mogłabym się powołać, bo wydaje mi się, że ja nie powinnam wykonywać tych czynności.
Krzysztof W.

Krzysztof W. profesjonalne cięcie
kosztów - zarabiamy
dla Ciebie

Temat: Przeprowadzenie przetargu za firmę, która wygrała przetarg

Gabriela P.:
4. Wydanie angielsko- polskie niezmienione 2008; tłumaczenie 1. Wydania 1999
A to co takiego ładnego ? :)

Ale do rzeczy. Sprawa przeprowadzenia przetargu za kogoś, kto wygrał przetarg na przetarg - brzmi interesująco :)

A teraz poważnie. Mimo wielu szczegółów jest ich za mało. Kluczowe wydaje mi się to zdanie (a konkretnie zaznaczone przeze mnie wyrazy) :
w wyniku przetargu została wybrana firma , która miała to określone w umowie i wzięła za to konkretne pieniądze.
Dokładniej - czas przeszły. Może to oznaczać, że zlecony zakres prac został już wykonany, skoro rozliczony. Wprawdzie jest zapis
Przedmiot Zamówienia obejmuje także powtórzenia czynności postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, gdy zajdzie taka potrzeba, w ramach określonego w umowie wynagrodzenia.
ale według mnie oznacza to jedynie, że postępowanie powinno być przeprowadzone do momentu skutecznego wyboru wykonawcy.

Jeśli jednak jest to np. ponowne, kolejne przeprowadzenie postępowania np. po bankructwie kolejnego wykonawcy, trudno się dziwić - firma, która wcześniej to zrobiła, prawdopodobnie nie odpowiada za wszystkie postępowania do końca świata. Zwracam uwagę na to, co ponownie zaznaczę :
• przygotowywanie niezwłocznie pism do oferentów w zakresie wezwań, zawiadomień i innych pism niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia postępowania – także w przypadku konieczności powtórzenia w/w czynności,
Pytanie do prawników i językoznawców : co w tym zdaniu jest "w/w czynnością" ? Przygotowywanie pism czy ewentualnie powtarzany przetarg ? Jednak nawet, jeśli uznać, że to drugie, to zapis jest wprowadzony jedynie w tym punkcie. Tak więc w przypadku ponownego postępowania akurat pisma mają obowiązek formułować za darmo, ale resztę ?

Jeśli więc sobie za ponowne przeprowadzenie firma zażyczyła kolejnych pieniędzy, kierownictwo może uznać, że nie chce już płacić, a pracownik już się przyuczył, więc niech sobie poradzi.

Przerwa na reklamę, bo ma ścisły związek z kontekstem : też pomagamy w przetargach, chociaż w innej branży, ale takie sprawy rozwiązujemy inaczej. Wręcz gwarantujemy skuteczność postępowania, dajemy po przetargu półroczną rękojmię, a nawet zaznaczamy, że nasza usługa zawiera integralne elementy szkoleniowe. Tak więc pracownicy przy kolejnym przetargu w sporej części mogą radzić sobie bez nas - i to pomimo faktu, że z naszego biznesowego punktu widzenia nie jest to za bardzo rozsądne. Dlatego podejrzewam, że inni robią to biznesowo logiczniej, a więc tamta firma po prostu się domaga kolejnych pieniędzy - i tyle.

Koniec przerwy : jeśli jednak jest inaczej, czyli nie jest to ponowne postępowanie, pieniądze zostały wzięte, a zakres prac nie został wykonany i obecnie się dubluje z poleceniami... Cóż, są chyba tylko dwie możliwości. Pierwszy to przypadek korupcji na linii firma od przetargów - wasi decydenci. Na to nie istnieją szczególne
podstawy prawne, na które mogłabym się powołać
tylko to trzeba udowodnić... a zanim do tego dojdzie, znajdzie się kilka legalnych sposobów na takiego "opornego" pracownika...

Jest jeszcze druga możliwość - rozbieżność interpretacyjna zapisów umowy. Nam też się zdarza, że zamawiający naszą usługę podmiot chciałby, żebyśmy jako firma współpracująca nie tylko przeprowadzili przetarg, ale również zajęli się wdrożeniem zmian po przetargu. Dla jasności zrobiliśmy z tego po prostu odrębną usługę, ale u was mogło być inaczej.

A tak w ogóle wypowiadałem się tu już w innym temacie, że dawanie zbyt wielkiej władzy inżynierowi kontraktu jest błędem, bo wcześniej czy później przyjdzie moment konfliktu interesów, kiedy np. sam sobie będzie opiniował faktury...
Gabriela Pogoda

Gabriela Pogoda referent, ZUK Sp. z
o.o.

Temat: Przeprowadzenie przetargu za firmę, która wygrała przetarg

Witam,
dziękuję za odpowiedź - co do precyzyjności:
firma podpisała umowę i wzięła naprawdę konkretne pieniądze za ten właśnie przetarg (choć umowa też obejmowała ponowne przeprowadzenie przetargu dotyczącego tego przedmiotu zamówienia) , w którym ja wykonywałam czynności określone z nimi w umowie.
Mój przełożony tłumaczył ten fakt (czyli badanie przeze mnie ofert, wzywanie do wyjaśnień i uzupełnień, ponowne badanie ofert, przedstawienie propozycji najkorzystniejszej oferty).
Tak sądzę, że coś było "pod stołem", a mnie prezes tłumaczył to tym , że zanim oni się za coś wezmą , to ja już to zrobię - a jemu zależy na szybkim rozstrzygnięciu przetargu :)).
Nie pozostaje mi nic innego - jak tylko szukać innej (czytaj: lepiej opłacanej) pracy w zamówieniach publicznych.

Następna dyskusja:

inne oznaczenie przetargu n...




Wyślij zaproszenie do