konto usunięte

Temat: Prośba o pomoc w rozwikłaniu sytuacji spornych

Szanowni Państwo

Zwracam się z do Państwa z prośbą o pomoc w rozwikłaniu kilku spornych sytuacji. W związku z moim jeszcze znikomym doświadczeniem zawodowym mam kilka rzeczy, które budzą moje wątpliwości. Oto sytuacje, z własnej pracy jak i usłyszane od kolegów/koleżanek:
1. Szpital ogłosił przetarg na dostawę środków czystości. Opisał preparat że ma być alkoholowy. Firma A zadała zapytanie z prośbą o potwierdzenie, że Zamawiający wymaga preparatu na bazie 2alkoholi. Szpital się zgodził. Firma B zadała zapytanie czy Zamawiający dopuści preparat zawierający związki chlorowe i opisujący jego właściwości spełniający pozostałe wymagania SIWZ. Szpital się zgodził. Na otwarciu firma B była najtańsza. W informacji o wyborze szpital odrzucił ofertę firmy B z powodu zaoferowania preparatu nie spełniającego wymagań SIWZ i wybrał ofertę firmy A. Dlaczego tak zrobił? Czy nie powinien wybrać firmy B?
2. Szpital ogłosił przetarg na dostawę mat. jednorazowych na wiele zadań typu strzykawki, igły itp. (w sumie zadań było 10). Zamawiający w 7 zadaniach dokonał wyboru ofert (zostały sporządzone umowy), w 2 zadaniach było unieważnienie z powodu przekroczenie ceny. W 10 zadaniu (igły), były one przedmiotem sprawdzenia przez poszczególne oddziały szpitala. Pani z zamówień publicznych, która zajmowała się tym przetargiem poszła na urlop zdrowotny i później nikt tą sprawą się nie zajmował z powodu nawału pracy. Minął termin związania z ofertą. Ani szpital ani firmy, które uczestniczyły w tym zadaniu nie przedłużyły terminu związania. Nie było wadium, postępowanie poniżej progów. Pani po powrocie unieważniła to zadanie. Dlaczego? Co powinno się robić w takiej sytuacji. Było to zaniedbanie zarówno firmy i szpitala.
3. Firma złożyła ofertę, w której 2 strona formularza ofertowego i 1 str. formularza cenowego są nie opieczętowane i nie podpisane przez os. podpisującą ofertę. Zostało to przeoczone przez firmę. Jest tylko nr str. oferty Na 2 str. formularza ofertowego jest: oświadczenie, że zapoznajemy się z SIWZ i nie wnosimy żadnych zastrzeżeń, informacja na ilu stronach została złożona oferta, które strony są tajne i spis treści. Na 1str. formularza ofertowego podpisanego i opieczętowanego jest podane za ile Wykonawca wykona daną dostawę. Co w takiej sytuacji powinien zrobić Wykonawca: odrzucić ofertę, wzywać do uzupełnień, do wyjaśnień?

Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam ML
Łukasz P.

Łukasz P. Zamówienia
Publiczne,
Zarządzanie
Nieruchomościami,
Logis...

Temat: Prośba o pomoc w rozwikłaniu sytuacji spornych

1. Jeżeli w zapytaniu firma B, spytała czy dany produkt zostanie zaakceptowany, i zamawiający odpowiedział, że tak, to nie powinien odrzucać oferty. Może odrzucił za inną niezgodność oferty z SIWZ (inna pozycja).
2. A jaką podstawę prawną podała "pani od zamówień"? Jeżeli nie mielibyście szans na wygraną to przynajmniej możecie zwrócić się o zwrot kosztów złożenia oferty ;)
3. Uzupełnić nie może, Zamawiający powinien wyjaśnić, czy Wykonawca akceptuje również wszelkie zapisy drugiej strony formularza.
Małgorzata Pętela

Małgorzata Pętela Specjalista ds.
Prawa Zamówień
Publicznych

Temat: Prośba o pomoc w rozwikłaniu sytuacji spornych

1. Zgadzam się z Łukaszem. Przyczyną odrzucenia mogła być inna niezgodność niż ta, która była przedmiotem wyjaśnień treści SIWZ (ale Zamawiający powinien to omówić w uzasadnieniu odrzucenia oferty).
2. W tym przypadku unieważnienie było przedwczesne. Umowę można zawrzeć po upływie terminu związania ofertą nawet wówczas gdy strony nie złożyły oświadczenia dotyczącego przedłużenia terminu związania ofertą/ wniosku o przedłużenie. W tej kwestii wypowiedział się TK, który wskazał że: "nie może budzić wątpliwości, iż upływ terminu związania ofertą nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego" oraz jeśli wykonawca, który już nie jest związany ofertą, nadal jednak podtrzymuje jej warunki i nie odmawia podpisania umowy, to możliwe jest jej zawarcie bez narażania się na niebezpieczeństwo naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
/postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 lutego 2010 r. (sygn. akt SK 22/08)/.
Termin związania ofertą jest terminem w którym wykonawca jest zobowiązany do zawarcia umowy na warunkach złożonej oferty. Po tym terminie może ale nie musi podpisać umowę.
3. Tu trudno mi się wypowiedzieć- bo nie widzę dokumentu. Jeżeli formularz oferty nie jest w ogóle podpisany w miejscu wskazanym przez zamawiającego - to jest duży problem bo nie dochowano formy pisemnej oferty. PZP wymaga złożenia oferty pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Brak podpisu pod ofertą (tam gdzie wykonawca wskazuje: cenę oferty, termin realizacji, okres udzielonej gwarancji termin, itp.) powoduje, że zachodzi okoliczność jak gdyby oferty wogóle nie złożono.
Reasumując - nie ma podpisu - nie ma oferty (oświadczenia). Od podpisu trzeba odróżnić parafę (brak parafy na każdej stronie nie może skutkować odrzuceniem oferty ale brak podpisu pod ofertą już tak- ale jak już zaznaczyłam zależy to od konkretnego stanu faktycznego).

Następna dyskusja:

prośba o pomoc




Wyślij zaproszenie do