Temat: Korzyści z samozatrudnienia

No właśnie jakie są korzyści płynące z samozatrudnienia?
Zaczynam:
1. Samodzielność i niezależność samozatrudnionego
Kamila N.

Kamila N. Doradztwo i
szkolenia prawo
pracy i BHP

Temat: Korzyści z samozatrudnienia

zalety;
1. sam decydujesz o swoim czasie pracy
2. czas pracy jest efektywniejszy
3. nie narażasz się na fochy i achy przełozonego
4. czytelne zasady współpracy z kontrahentami są o wiele lepsze niż niejasny i enigmatyczny zakres obowiązków pracownika( "i inne polecenia przełożonego")
5. decydujesz o miejscu wykonywania pracy

Wady:
1. Musisz starać się o wiele bardziej na swoim- bo walczysz o być lub nie być na rynku
2. Koszty koszty koszty- ZUS, VAT i dochodowy zjadają wieksozść twoich przychdów, a spróbuj nie dać fiskusowi to, co należne w czasie...ech szkoda gadać- każdy prawnik zna procedury:)
3. Ryzyko niepowodzenia- na etacie stracisz tylko pracę i przyszłe zarobki, a na własnym możesz jeszcze się narazić na długi...

ale kto nie ryzykuje ten nie wygrywa:)Kamila N. edytował(a) ten post dnia 03.08.07 o godzinie 16:02

Temat: Korzyści z samozatrudnienia

W sumie czemu nie mielibyśmy przy okazji pogadać o minusach samozatrudnienia:)
Zapodaje parę linków:

http://www.twoja-firma.pl/artykuly/448,jednoosobowa-fi...
http://www.twoja-firma.pl/artykuly/448,jednoosobowa-fi...
http://www.twoja-firma.pl/artykuly/448,jednoosobowa-fi...
http://www.twoja-firma.pl/artykuly/448,jednoosobowa-fi...
http://www.twoja-firma.pl/artykuly/448,jednoosobowa-fi...
http://www.wokolkariery.pl/samozatrudnienie.xml

... ale bynajmniej nie oznacza to końca dyskusji;) tylko początek i to w szerszym kontekście:)
Kamila N.

Kamila N. Doradztwo i
szkolenia prawo
pracy i BHP

Temat: Korzyści z samozatrudnienia

Zastanawiam się właśnie, w jakiej proporcji kierują mną powody negatywne, a w jakiej pozytywne:)
Myślę, że do negatywów należy również zaliczyć wiele przepisów dyskryminujących osoby prowadzące własną działalnośc, wśród nich wskażę np. wymogi stawiane przez banki, gdy chce się zaciągnąć kredyt (nawet prywatnie), o ubezpieczeniach społecznych nie wspomnę:)
Wydaje mi się, że w przypadku działalności stricte usługowej (gdzie nie trzeba mieć lokalu lub magazynu na towar) podjęcie decyzji jest łatwiejsze. Zawsze istnieje możliwośc tzw. półśrodka- etat, a oprócz tego własna firma:)
Dla mnie opcja jest podstawowa- nie chcę być pracownikiem (choć raczej nie miałam problemu ze znalezieniem pracy), podlegać poleceniom przełożonego ( zależy też na jakiego trafisz!), podlegać pod przepisy prawa pracy. Chcę mieć poczucie, że otzrymuję pieniądze adekwatne do wysiłku. Męczy mnie praca, gdy muszę siedzieć 8 godzin, a to co mam do zrobienia zajmuje mi np. 4.

Temat: Korzyści z samozatrudnienia

rzeczywiscie koszty kredytow bankowych są dość wysokie i banki wymagają silnych zabezpieczeń, aż się prosi przytoczyć przykład głównych bohaterów filmu "Dług", ale ja myślę że członkami tej grupy są osoby, które mają lepszy pomysł na biznes niż import/produkcja skuterów:)
I tu trzeba powiedzieć BIZNESPLAN...
Samodzielni przedsiębiorcy muszą go przygotowywać i aktualizować co pewien czas co wymaga czasu wiedzy i znajomości rynku. Ale z drugiej strony trudno arbitralnie powiedzieć, że przygotowywanie biznesplanu jest minusem samozatrudnienia - planowanie własnej przyszłości nawet jak to jest przyszłość zawodowa sprawia dużo frajdy:)Krzysztof Zdankiewicz edytował(a) ten post dnia 05.08.07 o godzinie 13:11
Marcin Lassota

Marcin Lassota adwokat, partner,
Kancelaria Adwokacka
LASSOTA I PARTNERZY

Temat: Korzyści z samozatrudnienia

Krzysztof Z.:
zalety i wady samozatrudnienia w/g Money.pl

Money.pl na pierwszym miejscu wymienia jako zaletę: Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności.

Jest to dosyć istotna zaleta, bo należy pamiętać, że choć w przypadku samozatrudnienia wszelkie składki ZUS-owskie pokrywa przedsiębiorca to jednak są one ryczałtowe, a nie procentowe, jak w przypadku umowy o pracę. W efekcie zwykle ZUS otrzymuje mniejsze wpływy.
W przypadku, gdy umowa o pracę zostaje zamieniona na współpracę na zasadzie samozatrudnienia byłego pracownika to oba podmioty wspólpracujące zwykle zyskują, gdyż ich współpraca ma mniej kosztów stałych w postaci składek, zwłaszcza gdy jest to pierwsza działalność!
Inną sprawą jest oczywiście odpowiednie wynegocjowanie wysokości wynagrodzenia przy ww. zmianie, tak żeby nie być stratnym :)

konto usunięte

Temat: Korzyści z samozatrudnienia

Ciekawy artykuł trafił na mój monitorek. Może nie do końca w temacie ... ale naprawdę polecam. Można dojść do ciekawych wniosków.

http://www.computerworld.pl/news/122140.html

Co się może dziać kiedy wpadamy w trybiki korporacji. Samozatrudnienie daje szanse na własne zarządzanie czasem, ale oczywiście trzeba tą sztukę dobrze opanować. W przeciwnym wypadku prawdopodobnie możemy spodziewać się nawet silniejszych objawów "syndromu wypalenia zawodowego" niż przedstawione w artykule.
W dzisiejszym wydaniu Dziennika w sekcji Opinie znalazła się ciekawa polemika z Magdaleną Miecznicką. Temat przewodni to jej artykuł "Uczciwa randka kontra ślubny fałsz" Teksty pośrednio zahaczają o typ ludzi pracujących w korporacjach.Marcin T. edytował(a) ten post dnia 07.09.07 o godzinie 12:23

Temat: Korzyści z samozatrudnienia

Artykulik jak najbardziej w temacie i na czasie!
Moim zdaniem, koleinym sposobem za rozwiązanie problemu wypalenia zawodowego jest stosowanie w korporacjach elastycznych form zatrudnienia:
1. job rotation - pracownicy zapoznają się nie tylko ze swoimi obowiązkami ale też z oobowiązkami wykonywanymi przez innych pracowników - tak by w każdej chwili jeden pracownik mógł być zatrudniony przez innego oraz by lepiej rozumieli procesy jakie zachodzą w firmie.
2. job sharing - dzielenie etatu pomiędzy dwoma pracownikami- np. "wyjadaczem" i "nowicjuszem". Nowicjusz się uczy a wyjadacz jest odciążony od części żmudnych obowiązków i może równocześnie zajmować się innymi rzeczami- np. prowadzić własną firme.
3. leasing pracowniczy ( uregulowany w Kodeksie pracy )- pracodawca po porozumieniu z innym podmiorem "wysyła" do niego pracownika na określony czas - "użycza pracownika".

Wszystkie te formy występują na Zachodzie. Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że polskei prawo w następnych latach będzie ewoluowało w tym kierunku, czego prognostykiem jest ustawa o telepracy.
W tym kontekście twierdzę, że samozatrudnieni mają jeszcze większe pole manewru niż pracownicy i łatwiej im się ustrzec przed wypaleniem. Dotyczy ich przecież zasada swobody umów ; zgodnie z nią mogą w relacjach zawodowych układać wzajemne stosunki dowolnie byle było to zgodne z prawem, zasadami współżycia społecznego i naturą stosunku prawnego - art.353.1 Kodeksu cywilnego.
Zatem Samozaatrudnieni wszystkich profesji organizujcie się !!! :)
Mam nawet pewien pomysł na taką współpracę ... ale o tym niebawem :)

Następna dyskusja:

Wsparcie samozatrudnienia- ...




Wyślij zaproszenie do