Jarek Susidko

Jarek Susidko właściciel, Armax
s.c.

Temat: SPÓŁKA CYWILNA - odejście głównego udziałowca

Witam serdecznie wszystkich !

Jak w temacie, chciałbym odejść ze spółki cywilnej, której jestem głównym udziałowcem (95%) (moimi udziałami w ostatnich miesiącach są głównie wierzytelności wobec dostawców) Nie uciekam przed konsekwencjami, tylko zmieniam branżę oraz funkcję jakie będę pełnił. Pytanie brzmi czy jest to z prawnego punktu widzenia możliwe, żebym jako główny udziałowiec po prostu się wypisał bez żadnych konsekwencji i jak to załatwić w US i ZUS . Wspólnik twierdzi że ma następce już gotowego i że mam się nie martwić finansami. Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam
Jarek
Jakub Stempski

Jakub Stempski radca prawny

Temat: SPÓŁKA CYWILNA - odejście głównego udziałowca

Witam

Sporo zagadnień Pan poruszył i rozwiązanie wszystkich kwestii na pewno nie na krótką wypowiedź na forum, zarysuję tylko główne kwestie, które musi Pan rozważyć:
- nie ma możliwości "wypisania" się ze spółki bez żadnych konsekwencji; z odpowiedzialność względem wierzycieli za zobowiązania powstałe w trakcie trwania spółki nie może się Pan zwolnić, niezależnie od Pana wystąpienia ze spółki będą mogli domagać się od Pana zapłaty; wszelkie umowy z drugim wspólnikiem czy os. 3 nie będą miały mocy względem wierzycieli, tzn. może Pan się umówić z drugim wspólnikiem, że przejmie wszelkie zobowiązania, ale to tylko pozwoli na dochodzenie od niego roszczeń gdyby któryś z wierzycieli wystąpił do Pana z roszczeniami związanymi ze spółką powstałymi w czasie gdy był Pan wspólnikiem; powołanie się względem wierzyciela na umowę z 2 wspólnikiem że przejmuje wszystkie zobowiązania po prostu będzie bezskuteczne;
- zmiana wspólnika; generalnie powinno się to odbyć, w ten sposób, iż najpierw nowa osoba wstępuje do spółki ( konieczna przy tym zmiana umowy spółki ) a dopiero potem może Pan wystąpić, jeżeli najpierw Pan wystąpi, to spółka ulegnie rozwiązaniu, gdyż nie może istnieć 1-osobowa spółka cywilna; nadmieniam też że ustawa reguluje kwestię wystąpienia, mianowicie można to zrobić na 3 miesiące przed końcem roku obrachunkowego;
- występując ze spółki, będzie musiał Pan otrzymać zwrot wniesionych do spółki rzeczy oraz wartość Pana wkładu;

Pozdrawiam
Grzegorz S.

Grzegorz S. Poznań; "TAX"
Podatki, Finanse,
Księgowość

Temat: SPÓŁKA CYWILNA - odejście głównego udziałowca

Trzeba będzie jeszcze zrobić remanent, ustalić ile pieniążków zostało pobrane z firmy, spisać środki trwałe i kilka innych rzeczy. O spisie z natury powinno się zawiadomić naczelnika US. To tak w skrócie. Jakby się okazało, że nie wejdzie wspólnik, a s.c. ulega rozwiązaniu, to jeszcze będzie VAT od likwidacji.



Wyślij zaproszenie do