Renata  Bogacka-Andrzeje wska

Renata
Bogacka-Andrzeje
wska
HR , edukacja, III
sektor

Temat: zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w trakcie...

Pracownikowi kończy się z dniem 30.09.2014r. umowa o pracę na okres próbny.
Pracodawca informuje pracownika, że kolejna umowa ( na czas określony )nie zostanie zawarta, ale oficjalnie Pracodawca nie wypowiada umowy na okres próbny ( okres wypowiedzenia 1 tydzień a umowa rozwiązuje się z upływem czasu na jaki została zawarta czyli 30.09.2014r. ).
Pracodawca chciałby jednak zawrzeć porozumienie z pracownikiem dot. tylko zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy do daty zakończenia trwania umowy na okres próbny.
Czy jest taka możliwość jeśli Pracownik wyraża na to zgodę?
Co wpisać w Świadectwie pracy w pkt 3 a? faktycznie umowa zakończy się z upływem czasu na jaki została zawarta.

Pracownik chciałby uzyskać szybko zasiłek dla bezrobotnych po zakończeniu tej umowy ( ma do tego prawo ).
Rozwiązanie umowy na okres próbny za porozumieniem stron pozbawi go możliwości szybkiego uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, więc nie jest dla niego korzystne, chciałby, aby w świadectwie był zapis , że umowa zakończyła się z upływem czasu na jaki była zawarta, jednak na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy do końca trwania tej umowy wyraża zgodę.

Będę wdzięczna za informacje i sugestie jak prawidłowo sprawę rozwiązać z korzyścią dla obu stron.
Z góry dziękuję :)

konto usunięte

Temat: zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w trakcie...

Zwolnić z obowiązku pracodawca jak najbardziej może.
Trzeba jednak pamiętać, że praca to nie tylko obowiązek, ale też prawo. I tego prawa pracodawca pracownika nie może pozbawić.

Więc jednostronnie pracodawca może zwolnić z obowiązku, ale też jednostronnie potem pracownik (skoro nadal jest pracownikiem) z prawa do pracy może korzystać.

konto usunięte

Temat: zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w trakcie...

Pracodawca może zwolnić pracownika za jego zgodą z obowiązku świadczenia pracy w każdym terminie i na każdy okres. Wnika to m. in. z zasady zgodnie z którą nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Dopuszczalność takiego porozumienia potwierdza również zasada swobody umów wynikająca z Kodeksu cywilnego.

Wyjątkowo dopuszczalne jest zwolnienie pracownika jednostronną decyzją pracodawcy z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, bez jego zgody, ale tylko gdy wymaga tego uzasadniony i istotny interes pracodawcy, a celem tego zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika.

Takie zwolnienie jest w ocenie Sądu Najwyższego możliwe ze względu na dobro pracodawcy i z poszanowaniem słusznych interesów pracownika oraz przy uznaniu tego za oczywisty wyjątek od zasady, że wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną (z uzasadnienia wyr. z 24.9.2003 r., I PK 324/02, OSNP z 2004 r., Nr 18, poz. 313).



Wyślij zaproszenie do