konto usunięte

Temat: zwolnienie pracownika w okresie urlopu wychowawczego

od 2006 r. pracownicy nie było w pracy - zwolnienia lekarskie, opieka nad dzieckiem, urlopy wychowawcze, teraz złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego oraz 2 dni opieki nad dzieckiem, a potem urlop wychowawczy, napisala, ze gdyby pracodawca nie wyrazil zgody na urlop wypoczynkowy, wnosi o udzielenie od razu urlopu wychowawczego, przy czym za 4 dni ma komisje w sprawie przyznania jej swiadczenia rehabilitacyjnego, zatem o ile zostanie jej przyznane, wowczas wnosi o przesuniecie urlopu wychowawczego na okres po uplywie czasu korzystania z prawa do swiadczenia rehabilitacyjnego

czy pracodawca ma mozliwosc zwolnienia takiego pracownika?
koncepcje mam, ale prosze o Wasze uwagi, moze wpadniecie na cos innego niz ja
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: zwolnienie pracownika w okresie urlopu wychowawczego

Generalnie, składając wniosek o urlop wychowawczy pracownik powinien wskazać termin jego wykorzystania od - do. Ustawa mówi wyraźnie o wyrażeniu zgodny przez pracodawcę w terminie wskazanym przez pracownika. Nie może być takiej sytuacji, że pracownik prosi o urlop wychowawczy w terminie uzależnionym od pewnych zdarzeń. Taki wniosek może nie być rozpatrzony przez pracodawcę, pracodawca może poprosić o właściwy wniosek. Natomiast jeśli wniosek o urlop wychowawczy już wpłynął to nie można wypowiedzieć umowy. W tym momencie osoba taka objęta jest ochroną.

konto usunięte

Temat: zwolnienie pracownika w okresie urlopu wychowawczego

to jasne, ale jak w tym konkretnym przypadku, czy nie mozna mowic o naduzyciu prawa przez pracownika? (od 2006 r. nie ma jej w pracy), na pewno wynik sprawy zalezałby od konkrentego skladu orzekajacego, ale moze jednak..

tutaj wyszla jeszcze jedna rzecz, pracodawca chce zlikwidowac stanowisko pracy tego pracownika (de facto stanowisko to juz nie istnieje - zewnetrzne biuro rachunkowe obsluguje ten podmiot), wobec tego:

Uchwała

z dnia 15 lutego 2006 r.

Sąd Najwyższy

II PZP 13/05

Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zdaniu drugim k.p.

Następna dyskusja:

Zwolnienie pracownika podcz...




Wyślij zaproszenie do