Agnieszka Łapińska

Agnieszka Łapińska Doradztwo personalne

Temat: zmiana miejsca pracy - brak zgody pracownika

Zastanawia mnie taka oto sytuacja:

W umowa o pracę jako miejsce pracy, pracodawca wskazał siedzibę firmy (bez znaczenia czy z dokładnym adresem, czy też nie). Aktualnie adres siedziby firmy i miejsce prowadzenia działalności są takie samy. Firma jednak przenosi się w inne miejsce. Adres siedziby się nie zmieni, ale wszyscy rzeczywiście mają pracować w nowej lokalizacji.

Zgodnie z przepisami należałoby zawrzeć z pracownikami porozumienie zmieniające lub zastosować wypowiedzenie zmieniające.

Co w sytuacji gdy pracownik należący do grupy podlegającej szczególnej ochronie nie zgodzi się na porozumienie?
Wypowiedzenia dać nie można ale przecież nie ma możliwości by taki pracownik wykonywał pracę w dotychczasowym miejscu :)

Jakie są możliwości rozwiązania takiej czysto hipotetycznej sytuacji?
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zmiana miejsca pracy - brak zgody pracownika

Agnieszko
W tej konkretnej sytuacji pracownik nie podlega "szczególnej ochronie". Nie zgodzi sie na nowe miejsce pracy mozna mu wypowiedzieć pracę - ponieważ to cała firma sie przenosi a nie tylko jego przenoszą..Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 21.11.09 o godzinie 19:51
Piotr S.

Piotr S. Kierownik ds.
personalnych / Hr
Manager / Payroll
Project...

Temat: zmiana miejsca pracy - brak zgody pracownika

Miejsce wykonywania pracy może zostać określone w umowie o pracę jako stały punkt w znaczeniu geograficznym, jako pewien oznaczony obszar, strefa określona granicami jednostki administracyjnej lub w inny konkretny, wyraźny, precyzyjny i zrozumiały sposób.
Może ono wskazywać jedno stałe miejsce bądź miejsce zmienne, co wynika z istoty danej pracy (np. przemieszczanie się przedstawiciela handlowego na pewnym obszarze). Miejscem pracy nie musi być jednak np. lokal lub pomieszczenie albo posesja mające stały adres i znajdujące się w jednej miejscowości (por. Wyrok Sądu Najwyższego I PKN 350/00, OSNP 2003/2/36).
Określenie miejsca wykonywania pracy winno być również związane z jej rodzajem i dopasowane do jej charakteru. Jeżeli określi się je zbyt ogólnie, to znaczenie będzie miało miejsce wykonania zobowiązania. Wynika to z art. 454 § 2 Kodeksu cywilnego w związku. z art. 300 Kodeksu pracy (por. stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 29 maja 2007r., GNP-152/302-4560-274/07/PE).
Dodatkowo warto wspomnieć, iż, np. nie jest powierzeniem pracownikowi innej pracy w myśl art. 42 § 4 Kodeksu pracy, skierowanie przez pracodawcę np. pielęgniarki do wykonywania pracy w tym samum szpitalu lecz na innym oddziale. Przeniesienie pracownika do wykonywania tej samej pracy co wskazana w umowie o pracę do innej komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa pracodawcy (bez zmiany lokalizacji miejsca pracy) nie będzie również uzasadniało konieczności dokonania wypowiedzenia zmieniającego Taka sytuacja oznaczać będzie jedynie wydanie przez pracodawcę polecenia służbowego w ramach istniejących warunków pracy (por. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 września 2005r., OSNP 2006/7-8/114).
Warto wziąć te orzeczenia i stanowisko GIP pod uwagę.Piotr Sobkowiak edytował(a) ten post dnia 21.11.09 o godzinie 22:10
Agnieszka Łapińska

Agnieszka Łapińska Doradztwo personalne

Temat: zmiana miejsca pracy - brak zgody pracownika

Krzysztofie a na jakiej podstawie tutaj szczególna ochrona nie ma zastosowania? Są może jakieś orzeczenia lub interpretacje?

Piotrze to co przytoczyłeś dotyczy samej idei określania miejsca pracy. W poruszonym przykładzie to miejsce jest określone i tego pracodawca, który by się w takiej sytuacji znalazł już nie zmieni. Co może zrobić? Czy tak jak sugeruje Krzysztof, w związku z przeniesieniem całej firmy można takiemu pracownikowi wypowiedzieć warunki pracy a jeżeli ich nie przyjmie to umowa zostanie rozwiązana?
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zmiana miejsca pracy - brak zgody pracownika

Agnieszko
Piotr już odpowiedział na Twoje pytanie

Następna dyskusja:

zmiana miejsca pracy dla pr...




Wyślij zaproszenie do