Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: zasady wydawania świadectw

Mam pytanie o następujące przykłady (wszystkie przykłady po nowelizacji ustawy)
1. Pracownik zatrudniony na okres próbny, a potem na czas nieokreślony. Czy wydajemy świadectwo pracy za okres próbny od razu (czy potrzebny jest wniosek pracownika), czy po 2 latach?
2. 2 umowy na czas określony (na okres krótszy niż 2 lata) i mowa na czas nieokreślony- Czy wydajemy świadectwo pracy za 2 czasy określone od razu (czy potrzebny jest wniosek pracownika), czy po 2 latach?

3. Co w przypadku gdy jest 1 umowa na okres próbny lu czas określony obejmująca rok- Czy wydajemy świadectwo pracy od razu (czy potrzebny jest wniosek pracownika), czy po 2 latach?

4. co w przypadku gdy zatrudniamy 1 osobę na kilka umów na czas określony (w sumie na mniej niż 2 lata) pomiędzy umowami jest przerwa- czy świadectwo wydajemy od razu (czy też na wniosek pracownika) czy czekamy 2 lata i wystawiamy 1 zbiorcze?

Dziękuję za pomoc
Barbara J.

Barbara J. specjalista ds. kadr
i płac

Temat: zasady wydawania świadectw

1/ jeżeli po okresie próbnym zawarta zostaje umowa bezterminowa wystawia się łączne świadectwo pracy po zakończonym stosunku pracy ;
2/przepisy wskazują na wystawienie świadectwa pracy zbiorczego z umów terminowych. nie ma mowy o uwzględnieniu wszystkich umów w jednym świadectwie łącznie z zatrudnieniem bezterminowym;
3/ na wniosek pracownika, pracodawca ma obowiązek zawsze wystawić świadectwo pracy po zakończonej umowie.
nie ma przepisu zakazującego wystawienia świadectwa pracy po zakończonym stosunku pracy nawet jeżeli nie upłynął termin 24 miesięcy. Definitywne zakończenie współpracy pomiędzy stronami rodzi obowiązek po stronie pracodawcy wystawienia świadectwa pracy.
4/ to zależy . przepisy nie wskazują jak w poprzednim stanie prawnym, o następujących po sobie umowach terminowych, a więc jeżeli strony postanowią, że za dwa miesiące będą kontynuować współpracę, to pracodawca wystawi jedno zbiorcze świadectwo po upływie 24 miesięcy, w przeciwnym razie jak w pkt 3.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: zasady wydawania świadectw

dodam:
1/ jeśli pracownik nie poprosi wcześniej to po okresie 2 lat od momentu zawarcia umowy na okres próbny.
2/ po 2 latach od momentu zawarcia pierwszej umowy na czas określony
3/ jeśli nie ma wniosku pracownika to po 2 latach, ale najlepiej wydać od razu po zakończeniu trwania obu umów mimo ze nie minęły 2 lata
4/ najlepiej od razu ale możemy czekać 2 lata

Zawsze najlepiej wydawać od razu po zakończeniu trwania umowy na czas określony nie czekając na wniosek pracownika ani na okres zakończenia 2 lat, bo potem można po prostu zapomnieć.

konto usunięte

Temat: zasady wydawania świadectw

30 marca zakończyłam pracę w jednej z firm ( umowa była na czas określony, z mozliwościa wcześniejszego 2 tyg. wypowiedzenia umowy ). Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam świadectwa pracy -pomimo 2 krotnego upominania się o nie. Pracodawca ma 7 dni na wydanie świadectwa - jakie konsekwencje za niedotrzymanie tegoz terminu poniesie?
Nie mogą dodzwonić sie do PIP, aby zasięgnąc info jak wyegzekwować ten dokument - wiem, ze zawsze pozostaje Sąd pracy, ale nie mam czasu ani ochoty na ciaganie po sądach :( choć w tym przypadku jeszcze kilka innych łamań praw pracownika by bylo, ale tak jak napisałam - po prostu chcę zapomnieć o tym etapie w moim zyciorysie zawodowym i zapomnieć.
Jakie konsekwencje ponosi pracodawca za niewydanie świadectwa?
Barbara J.

Barbara J. specjalista ds. kadr
i płac

Temat: zasady wydawania świadectw

Obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy powstaje w każdym przypadku ustania zatrudnienia w wyniku rozwiązania albo wygaśnięcia umowy o pracę. Reguła ta nie obowiązuje tylko, w sytuacji gdy zatrudnienie jest kontynuowane u tego samego pracodawcy na podstawie jednej z kodeksowych umów terminowych. Powyższe dotyczy umów o pracę zawieranych od 21 marca 2011 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej Kodeks pracy (Dz. U. nr 36, poz. 181).

Art 282 kp
par 1 Kto, wbrew obowiązkowi :
pkt 3 nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy
podlega karze grzywny od 1 000 do 30 000
Napisz oficjalne pismo do pracodawcy o wydanie świadectwa pracy.

konto usunięte

Temat: zasady wydawania świadectw

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Dziś wysyłam email, bo na smsy nie nie ma odzewu. Dam tydzień czasu na dostarczenie ŚP, po tym terminie zgłaszam sprawę do Sądu Pracy. Mam nadzieję, że to go otrzeźwi.
"Nóż w kieszeni się otwiera" na brak odpowiedzialności i łamanie prawa pracy, co akurat w tym wypadku było nagminne oraz działania noszące ewidentne znamiona mobbingu i dlatego też sama się zwolniłam.



Wyślij zaproszenie do