Temat: ważny problem - urlop proporcjonalny :)

witam,

mam wielką zagwostkę - pogubiłam się już w różnych przepisach i informacjach, dlatego bardzo proszę o konkretne odpowiedzi na kilka pytań:

1. pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu wykorzystał 2dni urlopu (zostało 18). jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy rozwiązaniu umowy o pracę załóżmy z dniem 31.05? liczy się proporcjonalnie ale, czy będzie to ilość dni urlopu jaka została do wykorzystania przez pracownika do końca roku czyli te 18, czy tylko te dni, które wyliczy się proporcjonalnie jako 1/12 z 20 dni licząc od 1.01 do 31.05 (czyli 5 miesięcy)??

2. i jak to jest z ekwiwalentem? tzn czy jeśli u poprzedniego pracodawcy został on wypłacony to rozumiem, że u nowego urlop liczy się proporcjonalnie od dnia zatrudnienia? tzn. patrząc po moim przykładzie: zaczął pracę 1.06 - miał wypłacony ekwiwalent u poprzedniego - to nowy liczy 1/12 do końca roku z wymiaru 20dni - ilość dni wypłaconego ekwiwalentu??


nie wiem czy dość jasno się wyraziłam i czy zbyt nie zagmatwałam pytań. bardzo proszę o radę.

pozdrawiam
Jolanta D.

Jolanta D.
____________________
____________________
______________

Temat: ważny problem - urlop proporcjonalny :)

Kasiu,
pracownikowi u starego pracodawcy należy się 5/12 wymiaru urlopu [z 20 dni] i za tyle powinien zostać wypłacony ekwiwalent. Jeśli pracownik "zużył" 2 dni to ekwiwalent o te 2 dni będzie pomniejszony.
U nowego pracodawcy zostanie pozostała część czyli 7/12. Po miesiącu pracy można już je wykorzystywać jeśli nic się w przepisach nie zmieniło.

Temat: ważny problem - urlop proporcjonalny :)

Urlop wypoczynkowy rozliczamy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli pracownik nie korzystał z urlopu i zostaje z nim rozwiązana umowa z dniem 31.V, wówczas wyliczasz ekwiwalent w następujący sposób:
20/12=1,6666*5 (od stycznia do maja) tj.w zaokrągleniu 9 dni urlopu. Następnie dzielisz wynagrodzenie zasadnicze pracownicze przez współczynnik urlopowy w tym roku 21,08. Wynik jest ekwiwalentem przysługującym pracownikowi z tytułu urlopu wypoczynkowego.
Np. 1 276,00 / 21,08 = 60,53*9=544,78 ZŁ
Odnosnie składników zmiennych wynagradzania, do podstawy dodajemy średnią z oststnich trzech miesięcy po czym dokonujemy powyższych obliczeń wysokości ekwiwalentu.
Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: ważny problem - urlop proporcjonalny :)

Dokładnie tak jak napisały poprzedniczki.
Kamila K.

Kamila K. jest zadanie - jest
wyzwanie :)

Temat: ważny problem - urlop proporcjonalny :)

I mimo, że z wyliczeń wychodzi, że za okres VI-XII powinno się należeć 12 dni (20 / 12 * 7 = 11,66) to należy się 11, bo łączny wymiar w roku nie może przekroczyć 20. Chyba, że pracodawca chce dać więcej, to zawsze może ;)

Następna dyskusja:

urlop proporcjonalny




Wyślij zaproszenie do