konto usunięte

Temat: walka z ZUS, co zrobic?

witam wszystkich,

chcialbym prosic o pomoc/informacje na temat ponizszej sprawy:

ZUS narobil ogromnej liczby bledow naliczajac skladki mojemu Ojcu, wygralismy dwie sprawy przed Sadem Administracyjnym, ktory uchylil wszystkie decyzje ZUS (mimo tego ZUS wciaz co miesiac sciaga pieniadze z konta Ojca). Niedawno odbyla sie sprawa przed Sadem Cywilnym i w zasadzie tego dotycza moje pytania.

Sedzina jest zdecydowanie w naszej opinii stronnicza, na wszystkie wykazane przez Ojca bledy ZUSu wzruszala jedynie ramionami, stwierdzila nawet, ze "ZUS tez czlowiek, ma prawo popelnic blad". Nie protokolowala wszystkiego co na sali padalo. Z szacunkiem i usmiechem odnosila sie do przedstawicielki ZUS (jak by byly kolezankami).

Co w takiej sytuacji robic? Czy jest jakas mozliwosc wnioskowania o zmiane sedziego? Jak sie to robi i czym to w rzeczywistosci skutkuje?
Czy powod ma prawo rzadac zaprotokolwania czegos czy decyduje o tym wylacznie sedzia?
Czy w przypadku negatywnego rozstrzygniecia, a na takie sie zanosi jest mozliwosc i czy warto kierowac sprawe do Strasburga?

bede bardzo wiedziczny za jakiekolwiek informacje, spostrzezenia. Gdyby potrzebne byly dodatkowe info o sprawie to oczywiscie je podam.

konto usunięte

Temat: walka z ZUS, co zrobic?

rozumiem, że to postępowanie pierwszej instancji, więc będzie szansa jeszcze zawalczyć przy wniesieniu odwołania. Co do stronniczości sędziego, to odsunąć ją można od sprawy tylko, jeśli wykaże się związek sędzi z drugą sprawą, który może mieć wpływ na wynik postępowania - te sprawę regulują art 48 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego:

"Art. 48. 1. Sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy:

1) w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
2) w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
3) w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
4) w sprawach, w których był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;
Akty interpretujące [3]Orzeczenia [24]Praktyczne wyjaśnienia [1]5) w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator.

§ 2. Powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
3. Sędzia, który brał udział w wydaniu orzeczenia objętego skargą o wznowienie, nie może orzekać co do tej skargi."

"Art. 49. Niezależnie od przyczyn wymienionych w artykule poprzedzającym, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego. "

Składając wniosek o wyłączenie sędziego należałobby uprawdopodobnić, że zachodzi jedna z wyżej wskazanych przyczyn. Wniosek taki można złożyć również na rozprawie do protokołu.

konto usunięte

Temat: walka z ZUS, co zrobic?

sliczne dzieki :-) pozostaje w takim razi przebolec obecna sytuacje i skladac odwolanie, wyczerpawszy ewentualnie droge sadowa w Polsce skaldac skarge do Strasbourg'a.

jeszcze pytanko o to protokolowanie. O tym, co jest w protokole dycyduje tylko sedzia czy mozna sie tego domagac na rozprawie?

konto usunięte

Temat: walka z ZUS, co zrobic?

treśc protokołu powinna odzwierciedlać przebieg rozprawy, zawierać wszelkie twierdzenia stron, wnioski, itd. Rzeczywiście
jest tak, że o treści protokołu decyduje w końcu sędzia, który dyktuje protokół. Strony mogą jednak w trakcie zgłaszać wnioski
o zaprotokołowanie twierdzeń, których sędzia nie podyktował (wniosek o sprostowanie protokołu). Można także żądać sprostowania protokołu w trakcie rozprawy, najpóżniej na kolejnym posiedzeniu. Jeśli protokół nie będzie odzwierciedlał rzetelnie przebiegu rozprawy, to jest to formalna podstawa apelacji.
Zachęcam do zapoznania się z art. 158-162 Kodeksu postępowania cywilnego.
O Strasbourgu nie myśłałbym jednak poważnie - należy wyczerpać wcześniej wszelkie możliwe środki zaskarżenia w kraju, potem złożyć skargę, która musi być dobrze przygotowana (zdecydowana większość skarg jest odrzucana już na wstępnym etapie), a jeśli skarga zostanie przyjęta, to strasznie długo czeka się na
jej rozpatrzenie, nie mówiąc już o ewentualnej rozprawie przed Trybunałem.Łukasz D. edytował(a) ten post dnia 15.03.08 o godzinie 17:53
Krzysztof F.

Krzysztof F. takie tam....

Temat: walka z ZUS, co zrobic?

Błażej J.:
sliczne dzieki :-) pozostaje w takim razi przebolec obecna sytuacje i skladac odwolanie, wyczerpawszy ewentualnie droge sadowa w Polsce skaldac skarge do Strasbourg'a.

jeszcze pytanko o to protokolowanie. O tym, co jest w protokole dycyduje tylko sedzia czy mozna sie tego domagac na rozprawie?
Ja proponuję zawsze mówić do sędziego "proszę to zaprotokołować" w istotnych kwestiach . Zazwyczaj skutkuje. Dodatkowo wnosić można o umozliwienie nagrywania rozprawy na dyktafon. Też skutkuje.Krzysztof F. edytował(a) ten post dnia 15.03.08 o godzinie 17:57

konto usunięte

Temat: walka z ZUS, co zrobic?

Bardzo Panom dziekuje, jestem troche madrzejszy :-)

Następna dyskusja:

co z tym zrobic ...




Wyślij zaproszenie do