Magdalena Witkowska

Magdalena Witkowska Urząd Miasta Krakowa

Temat: Umowa na zastępstwo

Pomóżcie. Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo z terminem określonym do grudnia 2011 r., problem tkwi w tym, że zastępuję w tym momencie osobę ciężko chorą (śmiertelnie) i ostatnio otrzymałam informację, że ta osoba znajduje się w stanie krytycznym i rokowania są złe nawet bardzo złe, jakby tego było mało jestem w ciąży i zupełnie nie wiem co ze mną będzie gdy osoba, którą zastępuje umrze. Proszę o pomoc. Czy mam rezerwować już sobie miejsce w kolejce do urzędu pracy :(
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Umowa na zastępstwo

do sprawdzenia.Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 24.06.11 o godzinie 16:40
Aneta Kowalska

Aneta Kowalska Specjalista ds. płac

Temat: Umowa na zastępstwo

Jaki zapis masz na umowie?
Pewnie coś takiego " na czas nieobecności osoby zastępowanej ....., nie dłużej niż do ... grudnia 2011".

W przypadku śmierci osoby zastępowanej, twoja umowa ulega rozwiązaniu. Nie ma znaczenia fakt, że jesteś w ciąży.

Pracodawca oczywiście może potem z tobą podpisać umowę o pracę np. na czas określony. Ale nie musi.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Umowa na zastępstwo

znalezione na stronach wolters kluwer - podobny przypadek:

Umowa na zastępstwo nie wygasa ze śmiercią pracownika zastępowanego. Pracownikowi "zastępczemu" nie służy roszczenie o nawiązanie stosunku pracy.

Uzasadnienie

Artykuł 63 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej jako: k.p., stanowi, że umowa o pracę wygasa w przypadkach przewidzianych w przepisach pozytywnych. Żaden przepis nie wiąże ze śmiercią pracownika zastępowanego skutku w postaci wygaśnięcia umowy na zastępstwo. Pracodawca może w zasadzie postąpić według swej woli albowiem zgodnie z art. 331 k.p. umowa o pracę może zostać rozwiązana za trzydniowym wypowiedzeniem. Pracodawca może zatem umowę wypowiedzieć lub przekształcić ją - oczywiście na mocy aneksu do umowy, tj. w uzgodnieniu z pracownikiem - w inny typ umowy o pracę poza umową o zastępstwo. W świetle takich uregulowań pracownikowi nie służy żadne roszczenie o umocnienie jego pozycji wobec pracodawcy. Instytucja umowy na zastępstwo jest najbardziej niestabilną dla pracownika formą zatrudnienia. Jej istota polega bowiem na zapewnieniu pracodawcy potencjału kadrowego na wypadek dłuższej ale przemijającej nieobecności jednego z pracowników bez konieczności nawiązywania kolejnej długotrwałej umowy o pracę.
Agnieszka Sieńko

Następna dyskusja:

ustawa antykrysysowa a umow...




Wyślij zaproszenie do