Anna S.

Anna S. Specjalista
ds.Personalnych

Temat: skrócenie czasu pracy do 7/8 po powrocie z urlopu...

witam,

czy pracodawca moze odmówić przyjęcia podania o skrócenie czasu pracy w przypadku likwidacji stanowiska pracy, czy tylko i wyłacznie w przypadku likwidacji/upadłosci zakładu?

jesli nie, to czy pracodawca jest zobowiazny zapewnic stanowisko równorzedne z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia (oczywiscie proporcjonalnie pomniejszonego)?

i czy w tym przypadku pracodawca moze zmienic warunki pracy np zaproponowac prace w innym miescie?

bede wdzieczna za odpowiedzAnna S. edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 22:17
Jarosław D.

Jarosław D. Cichy obserwator
rzeczywistości

Temat: skrócenie czasu pracy do 7/8 po powrocie z urlopu...

Art. 186.7.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Wioletta C.

Wioletta C. Główny specjalista
ds. kadr i płac

Temat: skrócenie czasu pracy do 7/8 po powrocie z urlopu...

Art. 178. § 2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Art. 183. Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

konto usunięte

Temat: skrócenie czasu pracy do 7/8 po powrocie z urlopu...

Pracodawca musi uwzględnic wniosek pracownicy.
Pracownic też jest chroniona przed wypwowiedzeniem, ale można ją zwolnić z ustawy o zwolnieniach grupowych, jesli jej wniosek o urlop wychowawczy jest dłuższy niż 3 miesiące. W tym miejscu pragnę zauważyć, że trzeba też uważać, bo PIP dokładnie przygląda się taki przypadkom - jeśli w dziale zostanie zlwikwidowane tylko to jedno stanowisko pracy, to zapewne pracodawca będzie miał kłopoty. Jeśli poleci cały dział to sprawa jest czysta. Jedyne co w mojej ocenie może zrobić pracownica - pod warunkiem, że nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego więcej niż 12 miesięcy, to składać wnioski max 4 o obniżenie wymiaru na np. po 2 miesiace i 29 dni - w takim przypadku, nikt nic jej nie może zrobić. Musi ona też pamiętać o terminach składania wniosków.



Wyślij zaproszenie do