Cezary Karolczyk

Cezary Karolczyk Jak najlepiej
zrozumieć HR, aby
zaprojektować i
dostarczy...

Temat: Prawo do urlopu wypoczynkowego (pierwsza praca) a urlop...

Pracownik zatrudniony jest od 2017-04-01, jest to jego pierwsza
praca, prawo do 1,67 dnia urlopu wypoczynkowego nabędzie więc 30
dni później (od 2017-05-01). W trakcie pierwszego miesiąca pracy
przebywa jednak 7 dni kalendarzowych (od 24 do 30 kwietnia) na
urlopie bezpłatnym.

Czy w takiej sytuacji dzień w którym nabywa on prawo do 1,67 dnia
urlopu to dalej 2017-05-01, czy też dzień ten przesuwa się w
czasie (a jeśli tak - o 5 czy o 7 dni)?

Rozmawiałem na ten temat już z kilkoma osobami i szczerze mówiąc
zdania są zupełnie podzielone - jedni twierdzą że urlop
bezpłatny nie ma wpływu (chyba, że trwałby cały miesiąc), inni
- że ma. Ktoś spotkał się z podobną sytuacją albo ma podstawę
prawną?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Prawo do urlopu wypoczynkowego (pierwsza praca) a urlop...

tylko to znalazłam w necie (jest sporo artykułów, ale we wszystkich odnoszą się do przykładu gdzie urlop bezpłatny trwa co najmniej 1 miesiąc):

Zasadę obniżania urlopu wypoczynkowego po co najmniej 1-miesięcznym okresie urlopu bezpłatnego stosuje się do pracowników uprawnionych do kolejnego urlopu wypoczynkowego, a nie do urlopu w pierwszym roku podjęcia pracy. Kwestię tę wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy w piśmie z dnia 5 sierpnia 2009 r. będącym odpowiedzią na zapytanie naszego Wydawnictwa. PIP stwierdziła w nim, że: "Zgodnie z art. 153 § 1 k.p. pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Korzystanie z urlopu bezpłatnego, trwającego co najmniej 1 miesiąc, przez takiego pracownika powoduje, iż urlop wypoczynkowy nie ulega proporcjonalnemu umniejszeniu, ponieważ pracownik nie był do niego uprawniony, co wynika wyraźnie z art. 1552 § 2 k.p. Umniejsza się urlop wypoczynkowy pracownikowi, który był do niego uprawniony, gdyby nie korzystał z urlopu bezpłatnego. (...)".

Jak wynika z powołanego stanowiska, korzystanie w pierwszym roku kalendarzowym pracy z urlopu bezpłatnego przesuwa w czasie nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego za każdy miesiąc pracy (przykład 3).

Przykład 1

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony i posiadający 10-letni staż pracy od 1 lipca 2016 r. do 31 marca 2017 r. korzysta z urlopu bezpłatnego.

Pracownik 1 stycznia 2016 r. nabył prawo do 26 dni urlopu za 2016 r., z których wykorzystał 10 dni. Zachował przy tym prawo do pozostałych 16 dni urlopu za ten rok, pomimo że przez 6 miesięcy przebywa na urlopie bezpłatnym. Wynika to z faktu, że nie wraca w tym roku do pracy i z tego względu brak jest podstaw do proporcjonalnego obniżenia urlopu.

W dniu 1 stycznia 2017 r. nadal będzie przebywał na urlopie bezpłatnym, dlatego nie nabędzie wtedy prawa do urlopu za ten rok. Po powrocie do pracy w kwietniu 2017 r. będzie mu przysługiwało prawo do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni (9/12 × 26 dni = 19,5, po zaokrągleniu 20 dni).

Przykład 2

Pracownikowi, który posiada 10-letni staż urlopowy i jest zatrudniony na czas nieokreślony, udzielono urlopu bezpłatnego w okresie od 1 lutego do 12 czerwca 2016 r.

Wymiar urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu bezpłatnego należało obniżyć za 4 pełne miesiące nieobecności o 8,66 dnia (4/12 × 26 dni). Pracownik za 2016 r. ma prawo do 18 dni urlopu, tj. 26 dni - 8,66 = 17,34, po zaokrągleniu 18 dni.

Przykład 3

Pracownik podjął pierwszą pracę z dniem 1 czerwca 2016 r. na okres jednego roku. Od 1 lipca br. pracodawca udzielił mu urlopu bezpłatnego na okres 3 miesięcy.

Pracownik 30 czerwca br. nabył prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia. Prawo do kolejnych części pierwszego urlopu nabędzie po powrocie do pracy po urlopie bezpłatnym, odpowiednio 31 października, 30 listopada i 31 grudnia 2016 r. Urlop bezpłatny, jako okres niezaliczający się do stażu pracy, spowodował przesunięcie nabycia prawa do kolejnych części urlopu wypoczynkowego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.05.17 o godzinie 08:29
Cezary Karolczyk

Cezary Karolczyk Jak najlepiej
zrozumieć HR, aby
zaprojektować i
dostarczy...

Temat: Prawo do urlopu wypoczynkowego (pierwsza praca) a urlop...

Dziękuję, problem właśnie polega na tym że wszędzie są proste przykłady w których okresy urlopu bezpłatnego trwają pełne miesiące. Trochę też poszperałem i jeszcze znalazłem to co wklejam niżej. Przykład jest bardziej rozbudowany bo urlop choć trwa pełne miesiące, to przynajmniej zaczyna się i kończy w trakcie miesiąca.

Pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego

W pierwszym roku pracy pracownik może skorzystać z urlopu bezpłatnego na zasadach dotyczących ogółu pracowników. Warunkiem udzielenia takiego urlopu jest wystąpienie przez pracownika z pisemnym wnioskiem do pracodawcy. Decyzja o udzieleniu urlopu bezpłatnego należy do pracodawcy, który może ale nie musi przychylić się do prośby podwładnego. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Niemniej jednak skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego w pierwszym roku pracy wpłynie na jego uprawnienia urlopowe.

Przykład 1:

Pracownik rozpoczął pracę w dniu 1 kwietnia 2012 r., a na okres od 15 maja 2012 r. do 14 sierpnia 2012 r. poprosił o 3-miesięczny urlop bezpłatny, na co pracodawca się zgodził.

Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, co oznacza, że za czas tego urlopu pracownik nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego. W efekcie pracownik po miesiącu pracy (30 kwietnia) nabył prawo do 1/12 wymiaru urlopu, natomiast kolejny raz uzyskał prawo do urlopu dopiero z dniem 31 sierpnia po przepracowaniu kolejnego miesiąca pracy liczonego jako 30 dni, na który to okres złożyły się okresy pracy przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego, tj. od 1 do 14 maja oraz po jego zakończeniu, a więc od 15 do 31 sierpnia. W 2012 r. pracownik jeszcze czterokrotnie nabędzie prawo do 1/12 wymiaru urlopu, nastąpi to 30 września, 31 października, 30 listopada i 31 grudnia. Natomiast 1 stycznia 2013 r. pracownikowi będzie przysługiwał kolejny urlop w wymiarze 20 dni.

źródło: https://www.experto24.pl/kadry/urlopy-i-zwolnienia/urlo...

Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł jak ten temat ugryźć?
Cezary Karolczyk

Cezary Karolczyk Jak najlepiej
zrozumieć HR, aby
zaprojektować i
dostarczy...

Temat: Prawo do urlopu wypoczynkowego (pierwsza praca) a urlop...

Moja Klientka u której wystąpił ten przypadek przedstawiła fragment komentarza do Kodeksu Pracy autorstwa Małgorzaty Gersdorf, Krzysztofa Rączki i Michała Raczkowskiego, wg. którego miesiąc pracy w kontekście nabywania prawa do urlopu w pierwszym roku pracy to miesiąc pozostawania w stosunku pracy z wyjątkiem okresów, których nie wlicza się do okresu pracy (czyli bez urlopu bezpłatnego). Ten przykład także wg. mnie nie opisuje jednoznacznie, co należy w takiej sytuacji dokładnie zrobić - ale można z niego wywnioskować, że faktycznie nawet pojedynczy dzień urlopu bezpłatnego powinien przesunąć dzień w którym pracownik w pierwszej pracy nabywa prawo do kolejnej części urlopu wypoczynkowego.

Trochę jeszcze się zastanawiałem nad tematem, poniżej przemyślenia do których doszedłem na podstawie przykładu z poprzedniego mojego posta:
Choć w podanym przykładzie urlop bezpłatny trwa długo (pełnych kilka miesięcy), to widać że pracodawca już po pierwszych kilkunastu dniach (tj. po wystąpieniu urlopu bezpłatnego za okres od 15 maja do 31 maja) - pomimo tego, że urlop bezpłatny trwał dopiero ok. 2 tygodnie, nie podwyższył wymiaru urlopu wypoczynkowego tej osoby z dniem 1 czerwca. Gdyby pomniejszenie prawa do urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy było pomniejszane tylko za pełne miesięczne okresy pracy, w tym przypadku osoba otrzymałaby dodatkowy dzień urlopu w dniu 1 czerwca, a kolejnym po tym terminie przypadkiem nabycia prawa do urlopu byłby dzień 1 września. Nie jest to zgodne przykładem, z czego wynika że faktycznie nawet pojedynczy dzień urlopu bezpłatnego jest powodem do przesunięcia dnia nabycia prawa do kolejnego urlopu w przypadku pierwszej pracy.

Jedyna kwestia, która nie jest wyjaśniona zupełnie w przykładzie, to czy chodzi o dni robocze urlopu bezpłatnego czy kalendarzowe. Sam charakter nabywania urlopu wypoczynkowego w 1 roku pracy mówi o kolejnych miesiącach kalendarzowych (z sobotami i niedzielami) więc urlop bezpłatny również powinien być traktowany w ten sposób? Czy powinien raczej być uwzględniany w dniach roboczych i przesuwać dzień nabycia prawa do kolejnego urlopu tylko o określoną liczbę dni roboczych urlopu bezpłatnego?



Wyślij zaproszenie do