Alicja S.

Alicja S. Specjalista ds. kadr
i płac ; Doradca
personalny ;
Konsul...

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Witajcie,
Potrzebuję ukierunkowania na sprawę wyposażenia pracowników sklepów konkretnej marki odzieżowej w ubrania, w których będą świadczyć pracę, pochodzące z produktów własnych tej marki, opatrzone logo firmy i pochodzące z bieżących kolekcji. Czy jest to w ogóle możliwe do zrobienia, nie tworząc oddzielnych (nie pochodzących z kolekcji) ubrań na ten cel?
W regulaminie pracy (w fazie tworzenia), pracodawca chce zobowiązać pracowników do noszenia ubrań tej marki. Jak wspomniałam nie są to ubrania specjalnie szyte do tego celu, a jedynie te, które są w aktualnej kolekcji.
Jak przeprowadzić taką operację, aby była zgodna z prawem w tym z rozliczeniami z US i ZUS?
1a. Jeśli pracownicy zakupią od pracodawcy tę odzież, to czy możemy wymagać od nich noszenia jej w czasie wykonywania pracy?
2a. Jeśli pracodawca na ten cel przekaże pracownikom jakąś określoną kwotę (ubrania do tanich nie należą, wiec kwota może przekroczyć 300 zł) to czy te pieniążki podlegają pod rozliczenie PIT i ZUS?
3a. Jeśli udzielimy pracownikom na ten cel rabatu, np. 50% ceny, to od jakiej ceny należy go naliczyć: zakupu czy sprzedaży towaru?
4a. Czy różnica w cenie sprzed rabatu i po rabacie powinna być rozliczona w PIT i ZUS?

1b. Jeśli pracodawca przeznaczy na ten cel konkretną ilość towaru własnego i przekaże go pracownikom w użytkowanie to czy powinien rozliczyć to w płacach naliczając od tego podatek i składki ZUS?
2b. Jeśli pracodawca przeznaczy tę odzież jak w punkcie 1b, to czy może to potem sobie jakoś w koszty zaliczyć?

Nie wiem, czy o coś jeszcze powinnam zapytać. Jestem (jeszcze) laikiem w tej kwestii. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto temat zna i podzieli się swą wiedzą.
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Witaj Alicjo,

widzę, że Twoje pytania pozostały bez odpowiedzi, postaram się choć odrobinę rozwiać Twoje wątpliwości.

1a.
Pracodawca ma prawo żądać od pracownika reprezentowania firmy w sposób godny i jak najbardziej profesjonalny (oczywiście nie naruszając zasad poszanowania dóbr osobistych pracownika). Ubiór powinien być dobrany do rodzaju wykonywanej pracy i dotyczyć wszystkich pracowników zatrudnionych na danym stanowisku. Pracodawca powinien wszystkie kwestie z tym związane uregulować w regulaminie pracy. Zwłaszcza powinien uregulować kwestie dostarczenia odzieży służbowej, np. że to na pracodawcy ciąży obowiązek wyposażania pracowników w kostiumy, lub też kwestii wypłaty ekwiwalentu w celu zakupu określonego ubioru.
Regulamin ten powinien też określać zasady jej noszenia, użytkowania, prania itd.
Może to się odbyć dwojako: albo pracownik dokonuje zakupu ubioru służbowego w oparciu o wytyczne pracodawcy, pracodawca w tej sytuacji będzie zwracał pracownikowi poniesione koszta.
Druga możliwość: pracodawca sam dokona zakupu niezbędnej ilości odzieży służbowej dla swoich pracowników i przekaże im je do użytkowania.

1b oraz 2a i 4a
Należy zacząć od tego, czy odzież dla pracowników sklepu odzieżowego jest odzieżą roboczą/ubiorem służbowym, odzieżą przysługującą na podstawie przepisów bhp czy też ubraniem dla celów reprezentacyjnych aby poprawić wizerunek firmy.
Jeśli odzież ta ma służyć w celu poprawy wizerunku i posiada cechy odzieży osobistej czyli pozbawiona jest jakichkolwiek znak charakterystycznych dla danej firmy = stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy , podlegający zarówno opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak i oskładkowaniu.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 10 i 11 u.p.d.o.f. (Dz.U.2012.361 j.t.) wolne od podatku dochodowego są:
- wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika
- świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy…
Jeżeli pracownik będzie miał obowiązek chodzenia w danym „uniformie” i będzie to strój zawierający logo firmy lub inne cechy charakterystyczne dla firmy np. będą posiadały identyczny krój lub barwy to otrzymanie takich ubrań nie będzie stanowiło korzyści finansowej zatem będzie zwolnione od podatku i będzie stanowiło przychód, który nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 21 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.f. oraz § 2 ust. 1 pkt 6 i 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Zwolnienie składkowe i podatkowe objęłoby również wartość ekwiwalentu określonego w przepisach zakładowych jako równowartość zakupionego ubioru.

2b. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów
Również w takim przypadku poniesione wydatki stanowią koszt, jeśli odzież ma charakter służbowy i odzież ta utraciła charakter odzieży osobistej

3a Skutkiem uzyskania rabatu jest obniżenie ceny zakupu towarów.
W każdej sytuacji należy zastanowić się czy dane świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy. Jeśli zakupiona odzież mogłaby być używana przez pracownika w prywatnych celach, to udzielone pracownikom rabaty stanowiłyby dla nich przychód ze stosunku pracy. W związku z czym to na pracodawcy ciążyłby obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, łącznie z pozostałymi dochodami uzyskanymi przez pracownika.

Alicjo, jeśli udało się Tobie ustalić w tej kwestii, to chętnie poczytam:)

Pozdrawiam,
Donata
Kadry w pigułce
Alicja S.

Alicja S. Specjalista ds. kadr
i płac ; Doradca
personalny ;
Konsul...

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Donata, dziękuję za czas poświęcony na przygotowanie odpowiedzi.

Całą tę teorię przerobiłam, ale nie mogę wyciągnąć z tego jednoznacznych odpowiedzi dla konkretnych przytoczonych punktów.

Jak byś zakwalifikowała taką odzież?
Jak wspomniałam, odzież posiada logo firmy, pochodzi z bieżącej kolekcji tej marki, pracownicy mają być zobowiązani w regulaminie pracy do korzystania z niej w czasie wykonywania pracy ale jednocześnie bez problemu mogą posługiwać się nią w czasie prywatnym, czyli ma znamiona odzieży osobistej, więc nie bardzo jest to odzież robocza czy też środki ochrony indywidualnej, bo nie służą ochronie części ciała. Odzież służbowa to też nie bardzo, bo pracownik może ją nosić po godzinach i nikt się nie zorientuje, czy to jego prywatne czy służbowe. Jak to ugryźć?
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Alicjo,

zdaję sobie sprawę, że to już pewnie wiesz ale myślę, że najbezpieczniej będzie wnioskować do organu podatkowego o interpretację indywidualną albo jeśli jest taka możliwość – skorzystać z pomocy radcy prawnego (najlepiej takiego zatrudnionego w zakładzie pracy). Swoją drogą poprosimy o odzew ze strony radcy:)

Po przeanalizowaniu opisanej sytuacji, przychylam się coraz bardziej do stwierdzenia, że nie zaliczyłabym tej odzieży do odzieży roboczej, w związku z czym brak jest podstaw aby móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego itd.
Zatem jeśli odzież ta ma służyć w celu poprawy wizerunku i posiada cechy odzieży osobistej - stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy , podlegający zarówno opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak i oskładkowaniu.

Jeśli chodzi o udzielenie rabatu pracownikom to znalazłam interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 września 2013 r., nr IPTPB1/415-458/13-2/DS. „mówiące”, że jeśli grono podmiotów korzystających z rabatów nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u uczestników korzystających z rabatu - nie powstanie.
Jednak w tym przypadku, konkretny rabat miałby dotyczyć grona pracowników i tylko ich zatem znów wracamy do punktu wyjścia czyli stwierdzenia, że jest to przychód ze stosunku pracy.

Ponadto wydatki na zakup odzieży nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jeśli okaże się, że odzież nie utraciła charakteru osobistego – co w opisanym przypadku ma miejsce.(Wyrok NSA z 9 lutego 1999 r., sygn. akt I SA/Wr 714/97)
Z drugiej strony jeśli praca na stanowisku sprzedawcy wymaga ujednolicenia ubioru pracowników i wyposażenia ich w ubiór pracujący na dobry wizerunek firmy i jeśli pracodawca będzie potrafił wykazać, że wydatek na taką odzież dla pracowników wpływa do zdobywanie nowych klientów i wpływa na wzrost sprzedaży to wtedy będą stanowiły koszt uzyskania przychodów (ITPB3/423-204/10/AW)

Po przeanalizowaniu różnych interpretacji zauważyłam, że należałoby jeszcze zastanowić się czy mamy do czynienia z reklamą czy reprezentacją firmy. Koszty reprezentacji są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów i osobiście zaliczyłabym użytkowanie tej odzieży przez pracowników sklepu do funkcji reprezentacyjnej i identyfikującej.

Tak jak wspomniałam na wstępie, mamy tutaj do czynienia ze złożonym problemem, na który dobrze by było uzyskać konkretną, pisemną interpretację.
Mam nadzieję, że uda Ci się rozwiązać ten problem.
Będę wdzięczna za podzielenie się wynikami poszukiwań w tym temacie.

Pozdrawiam,
Donata

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Rozwiązałbym to w ten sposób.
Przydział odzieży rozpisany na okresy używalności. Okresowo zakup na fakturę ubrań z własnej kolekcji i rozdział pomiędzy pracownikami.
Wszystko w ramach BHP, ZUS i US nic do tego nie mają.
Alicja S.

Alicja S. Specjalista ds. kadr
i płac ; Doradca
personalny ;
Konsul...

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Andrzej, dziękuję za dołączenie do tematu.

Co masz na myśli pisząc: "Okresowo zakup na fakturę ubrań z własnej kolekcji". Firma sama sobie ma sprzedać ubrania? Raczej nie do zrobienia. To są ubrania, które firma produkuje i wprowadza do obrotu w sieci własnych sklepów.
Bronisław Lomotowski

Bronisław Lomotowski Operator Cnc,
Platforma Wymiany
Treści Mobilnej Sp.
z o.o.

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Ja jeszcze ze swojej strony mogę podpowiedzieć, że jeśli szukasz dobrej odzieży, możesz sprawdzić w http://www.sklep.intergo-bochnia.pl/.
Waldemar Kucek

Waldemar Kucek Emeryt, jestem
emerytem

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Można też w Internetach poszukać. Sam, ze słyszenia, znam sklep http://zender.com.pl/katalog-odziezy-meskiej/medyczna. Wnusio tam pracuje i trochę mi opowiada jak te odzież sprzedają do firm i jak się starają klienta zadowolić. Że też takich czasów się dożyło, że przez Internet i w Polsce i za granica handluje się.
Karolina Iwańska

Karolina Iwańska Dyr. Zarządzający,
RESERVED

Temat: Odzież służbowa dla pracowników sklepów odzieżowych.

Na https://www.uniformshop.pl/ jest świetna odzież medyczna. Nasz personel chwali sobie te produkty :) Tkanina jak i wzory są bardzo fajne.

Pełna oferta jest dostępna na ich stronie .

Następna dyskusja:

okulary dla pracowników




Wyślij zaproszenie do