Hubert Lipiński

Hubert Lipiński Efektywność z pasją!
Skutecznie :)

Temat: Odwołanie od błędnego orzeczenia o stopniu i okresie...

Dzień Dobry,

Mam pytanie: Czy, w jakim trybie i z powołaniem na jakie źródło prawne, można odwołać się od orzeczenia komisji lekarskiej ZUS w sprawie stopnia i okresu niezdolności do pracy?

Powód:
Osoba, której usiłuję pomóc otrzymała dwukrotnie błędną klasyfikację niezdolności. Błędną, ponieważ przy rozległej rozedmie płucnej w wieku 59 lat, która wg wiedzy najlepszych Pulmonologów nie daje żadnych szans na wyleczenie, ZUS (najpierw orzecznik, potem komisja) uznał, że jest to czasowa (roczna) i częściowa niezdolność do pracy.

Zgodnie z Art 14 ust 2a Ustawy o Emeryturach i Rentach FUS:
"Od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, zwanej dalej „komisją lekarską”, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia." - co też uczyniono.

Nie znalazłem jednak nigdzie informacji na temat możliwości i trybu odwołania od orzeczenia komisji ZUS. Co prawda decyzję zaskarżono do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jednak ten podciąga sprawę pod odwołanie od decyzji w sprawie wyliczenia wymiaru i usiłuje załatwić temat nieprawidłowym terminem. Jest to niedorzeczność, gdyż nie chodzi o wymiar czy wyliczenie a o stopień niepełnosprawności.

Czy jest jakieś orzeczenie SN lub inna wykładnia umożliwiająca zaskarżenie decyzji komisji ZUS, na którą można się powołać i zmusić urzędników do rzetelnego rozpatrzenia sprawy?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Hubert
Michał Chmielnicki

Michał Chmielnicki doktor nauk prawnych

Temat: Odwołanie od błędnego orzeczenia o stopniu i okresie...

Po pierwsze nie używaj zamiennie pojęć "niepełnosprawność" i "niezdolność do pracy". Są to dwa odrębne pojęcia. ZUS wydaje decyzje o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy (częściowej lub całkowitej). Po drugie zajrzyj do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego na temat odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych - właściwy będzie Sąd Okręgowy, właściwość miejscowa - miejsce zamieszkanie ubezpieczonego, czyli osoby, która odwołuje się od decyzji ZUS-u.Przepisy szczególne - tzw. Postępowanie Odrębne w sprawie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Art. 460 i następne. A w szczególności 477 (z górną małą cyfrą 9). Życzę cierpliwości i powodzenia.



Wyślij zaproszenie do