Krzysztof M.

Krzysztof M. Product Director -
LOT Polish Airlines

Temat: Naruszenie obowiązków pracowniczych w delegacji

Myślę że dość ciekawa kwestia dla znawców tematu.

Załoga samolotu kończy pracę, jedzie do hotelu zapewnionym przez pracodawcę. Rozpoczyna się impreza na tyle głośna że interweniuje kierownik hotelu. Zostaje zignorowany, impreza dalej trwa w najlepsze. Kierownik się wkurza, powiadamia pracodawcę i organ nadzorujący. Niestety że jest post factum nie można zbadać załogi na obecność alkoholu, zresztą i tak, jak twierdzi linia, 'imprezowicze' wracają na dead-heada, czyli niepracująco.
Po upublicznieniu tej sytuacji piloci zostają zwolnieni z pracy. I tu pojawia się pytanie - czy takie zwolnienie jest zgodne z prawem, a jeśli tak, to w jaki sposób może zostać przez pracodawcę uargumentowane.
Pytanie z czystej ciekawości jak przepisy traktują zachowanie pracownika podczas delegacji, ale w czasie wolnym od wykonywania obowiązków służbowych.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Naruszenie obowiązków pracowniczych w delegacji

moim zdaniem jest to naruszenie obowiązków pracowniczych, skoro reprezentują oni pracodawcę (który płaci za hotel, co jednoznacznie identyfikuje ich jako pracowników firmy X, wreszcie firma X płaci za ew. szkody) - do obrony w sądzie. Sądy wielokrotnie wskazują na potrzebę odpowiedniego reprezentowania pracodawcy także poza godzinami pracy. nocleg w podróży służbowej w wynajętym przez pracodawcę hotelu wiąże tę sytuację z pracą

konto usunięte

Temat: Naruszenie obowiązków pracowniczych w delegacji

Art. 100. § 1 kp Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
§ 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:
1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 KP jako nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. Musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które w zakresie winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 KP mogą być szczególnego rodzaju, zawinione uchybienia pracownicze, które spowodowały zagrożenie interesów lub istotną szkodę w mieniu pracodawcy.
Tutaj pracodawca zawarł umowę z hotelem, a więc może odpowiadać za wyrządzone szkody. Oznacza to zarazem, że pracownicy nie dbali o jego interesy.
nawet gdyby uznać, że rozwiązanie umowy z przy czym pracownika byłoby zbyt daleko idące, zawsze można wypowiedzieć umowę powołując się na utratę zaufania,wynikającą z tego incydentu.

konto usunięte

Temat: Naruszenie obowiązków pracowniczych w delegacji

Krzysztof M.:
Zostaje zignorowany, impreza dalej trwa w najlepsze. Kierownik się wkurza, powiadamia pracodawcę i
[....]
piloci zostają zwolnieni z pracy.

Ile czasu minęło między tymi zdarzeniami?



Wyślij zaproszenie do