Wioletta M.

Wioletta M. specjalista ds. kadr

Temat: mobbing w pracy

Może ktoś ma pomysł jak sobie poradzić z mobbingiem w pracy.
Tomasz K.

Tomasz K. wolny zawód ...

Temat: mobbing w pracy

Heh. Dużo tu o tym możesz znaleźć w google oraz na forum. Ale żeby nie tracić czasu, najlepiej zacząć od:
1) skąd wiesz, że mówisz o mobbingu?
2) jeżeli masz taki problem ze zwierzchnikiem wpierw zdobądź dowody świadków nagrania w postaci filmów telefonem lub dyktafonem;
3) zapisuj każdy akt mobbingu;
4) za każdym razem okazuj swą dysaprobatę dla przejawów mobbingu bądź w tym stanowcza;
5) wyznacz sobie barię np 5-10 takich zachowań (udokumentowanych) po 5-10 zachowaniu porozmawiaj z zwierzchnikiem wykorzystującym swą pozycję, że tego sobie nie życzysz. Często pracodawca / zwierzchnik nie zdaje sobie sprawy, że dopuszcza się mobbingu zmuszając np do nadgodzin lub będąc wulgarnym w rozmowie z podwładnym. Inna sprawa jest taka, iż jeżeli mowa o najgorszej odmianie mobbingu czyli świadomej taka rozmowa może nic nie dać. Nic nie mów o zgromadzonych dowodach jedynie przytaczamy momenty w jakich opisywane zachowania miały miejsce.
6) Jeżeli w ciągu 3 mc od tej rozmowy dostaniesz wypowiedzenie lub przejawy mobbingu nie znikną skieruj się do zwierzchnika (jeżeli takowy istnieje) osoby dopuszczającej się mobbingu.

W praktyce może ktoś mnie poprawi lub zgani albo taka sytuacja kończy się ustaniem problemu albo próbą zwolnienia. W ten czas udać się musisz do sądu lepiej zasięgnąć rady mecenasa przed taką wizytą i udać się do sądu w jego obecności . W sądzie przydadzą się w/w dowody. Nie liczyłbym na powrót do pracy po wyroku sądu tzn sąd może nakazać przywrócenie do pracy ofiary mobbingu i zapłatę odszkodowania ale czy taka osoba wróci do pracy gdzie będzie o niej głośno a raczej czy zechce? Dlatego z tego co wiem kończy się to odszkodowaniem i odejściem z firmy. Kolejno często trudnościami ze znalezieniem nowej pracy. Pocieszające jest to, iż w nowej pracy pracodawca znający sprawę zatrudniając taką osobę raczej będzie bardzo ostrożny w swoim zachowaniu i raczej nie z obawy a przejawy szacunku wobec niej-Każdy normalny pracodawca ceni dobrego pracownika i chce aby ten czuł się jak najlepiej w swojej pracy.

Inna ważna sprawa to duża trudność udowodnienia mobbingu. Ciężko znaleźć świadków skorych do pomocy nawet gdy są to koledzy z tego samego pomieszczenia. Dlatego pomocy w takiej sprawie radziłbym poszukać w PIPie lub też u specjalisty prawa pracy.

Co do prawnych form ochrony, przeciwdziałania na forum jest tego trochę również temat jest nie opisany więc nie poruszam tego zagadnienia prócz w/w ogólników.

PS. Wiem, że temat często jest pisany w ogólnikach gdyż chodzi o dyskrecje łatwiej byłoby coś więcej pomóc gdyby konkretny przypadek opisać.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: mobbing w pracy

rzeczywiście trudno więcej powiedzieć bez znajomości szczegółów
Wioletta M.

Wioletta M. specjalista ds. kadr

Temat: mobbing w pracy

Witam!
Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
Mira Olik

Mira Olik Kasjer dysponent,
DSA FINANCIAL GROUP
S.A.

Temat: mobbing w pracy

Też byłam ofiarą mobbingu i powiem Ci z doświadczenia, że nie ma co przymykać oko nawet na najmniejsze przejawy mobbingu. Ja najpierw udałam się na poradę do prawnika, a potem zwolniłam się i wytoczyłam sprawę firmie. Reprezentował mnie Mecenas Marek Seroczyński. Dostałam odszkodowanie :) Polecam tego prawnika, jest bardzo skuteczny :) Zostawiam Ci link do jego strony gdybyś się zdecydowała ;) http://siedlce.seroczynski.com.pl/



Wyślij zaproszenie do