Konrad S.

Konrad S. ludzki haerowiec

Temat: Finansowanie kosztów edukacji pracowników a okres...

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych z dnia 12 października 1993 (Dz. U. nr 103 poz 474)


Witam,

Ww. rozporządzenie jest aktem regulującym zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia dorosłych. Mam pytanie do znawców tematyki dotyczące okresu czasu, na jaki firma może zawrzeć umowę, często zwaną pejoratywnie "lojalką". Z Rozporządzenia wynika, iż ten okres maksymalnie może wynosić 3 lata.

Nie jest jednak regulowany, jak mniemam, sposób wyznaczania, obliczania takiego czasu. Rozumiem, iż wobec powyższego istnieje dowolność w sposobie 'naliczania' okresu po ukończeniu szkolenia, w którym pracownik przy
1) rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem (przez pracownika)
2) z którym stosunek pracy zostanie rozwiązany bez wypowiedzenia z winy pracownika
3) którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy, będzie zobowiązany do zwrotu części lub całości kosztów poniesionych przez pracodawcę.

z drugiej strony, enigmatycznie brzmi sformułowanie "(...) do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w czasie nauki (...)"

Proszę o wypowiedź i wskazówki szanownych Ekspertów.

Dodam jeszcze, iż moje wątpliwości powstały na bazie własnego pomysłu wprowadzenia zasad wyliczania takiego okresu do umowy "finansowania dokształcania", bazujące na:
- stażu pracy w zakładzie (im dłuższy staż tym okres zawarty w umowie się skraca),
- zajmowanym stanowisku (im wyższe stanowisko tym okres zawarty w umowie się wydłuża)
oraz
- kosztach poniesionych przez zakład na podnoszenie kwalifikacji pracownika (im wyższe koszty, tym okres zawarty w umowie się wydłuża).

Okres wylicza się jako średnią arytmetyczną tych trzech składowych, a informacja o tym ma znaleźć odzwierciedlenie w procedurze podnoszenia kwalifikacji pracowników (ogólnodostępnej).

Pozdrawiam,
Konrad